Ahoj, ptám se zkušených i méně zkušených maminek či maminek čekatelek: "jaká knížka se Vám při přípravě na těhotenství nejlépe osvědčila"? všechny mi připadají zastaralé a že spíš děsí, než radí... Napadá Vás nějaká vhodná? 😉
Dneska bych si pořídila Bonding - porodní radost 😉. Jinak předporodní kurz u Laďky Ryšavé v Mamicentru v Brně lepší než spousta knížek.
A porod bych přeceňovanou záležitostí nenazvala, právě naopak, významně ovlivňuje kojení a vztah matky k dítěti a dítěte k matce (a případné i otci, když je přítomen).
jo a ještě Návod na dojčenie - kvůli kapitolǎm o začátcích kojení, samopřisátí po porodu, bondingu.
"Deník šílené matky"... na těhotenství, porod a to, co bude následnovat mně nemohlo připravit prakticky nic :o) Doporučuju spíš nečíst a věci řešit intuitivně :o) Osobně si max. udělám obrázek třeba ze zkušeností tady na koníkovi nebo v okolí a pak se sama rozhodnu o konkrétním postupu... Mně prostě ty starší knížky přijdou jak ze socialismu a ty novější jak od nějaký sekty...
@elekthra všechny takové knížky jsou vhodné tak na jednu jedinou věc - naskládat je na hromadu před pohovku a položit si na ně nohy. Každé těhotenství, porod i dítě jsou jiné a návod k nim neexistuje v žádné knize. Život nefunguje podle manuálu. Pokud chceš číst, vem si nějakou beletrii podle vlastního vkusu a je úplně jedno jestli sáhneš po červené knihovně, pohádkách, sci-fi nebo třeba detektivkách, hlavě ne rádoby rady v těhotenství a rodičovství to tě akorát zbytečně vyplaší, protože se v tom píšou strašné kraviny.
Mně se nejvíc líbilo Vzhůru do jináče. Je to teda spíš sranda, ale je to týden po týdnu a já se u toho teda nasmála až až 😀. A jinak Kniha o těhotenství a dítěti, tam zase najdeš dost informací. 😉 Ale jak píšou holky, pak je stejně vše jinak 😀 😉.
Zdravé těhotenství, přirozený porod od Ingeborg Stadelmann (pozor, na trhu je ještě kniha velmi podobného názvu do jiné autorky). Děsivé mi to nepřipadalo, je to psané ze zkušeností a spíše s cílem povzbudit nebo jak předejít problémům nebo je řešit citlivě, pokud nějaké nastanou, doplněno o osobní zkušenosti/příběhy (autorka je porodní asistentkou tuším v Německu). Je to hodně podrobné a pro příznivce bylinek či homeopatie je v každé kapitole i uvedeno, jaké se můžou nebo doporučují bylinky na to či ono (třeba na úlevu od nějakých obtíží) nebo jaká homeopatika a tak... (homeopatika jsem nečetla, bylinky ano, je super, že se to dá prostě přeskočit, pokud to člověka nebere 🙂). Pravdou je, že každé těhotenství je jiné, ale já se tam dozvěděla opravdu hodně základních informací, kniha končí ještě až po porodu - je tam o šestinedělí, o kojení, to všechno se prvorodičce hodí. Když jsem si pak platila předporodní kurz, stačil mi základní, spoustu už jsem toho znala a jen jsem se doptala na věci, které mě hlouběji zajímaly.
na to tě asi nic nepřipraví, ono to nakonec může být takové, že by sis to nedokázala ani představit 🙂 myslím, že při porodu je nejdůležitější co nejvíce vnímat své tělo a snažit se si s tím poradit podle svých možností a pocitů..když toho načteš hodně, akorát můžeš být zmatená, že to tak v reálu nefunguje 🙂
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu
Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.
Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.
hele, moje rada je, porod je precenovana vec. Je to otazka par hodin, proc k tomu studovat knizky. Jestli chce neco studovat, kup si knizku o rodicovstvi - to prece jen trva trochu dele, a ver, ze prvni tydny po porodu jsou mnohem narocnejsi, nez porod samotny...