Karyotyp 46, XX norm. ženský. Bude to holčička?

terka333
27. led 2015

Maminky mám dotaz, ve 13tt mi v Centru lékařské genetiky brali krev z důvodu výskytu Downova syndromu v rodině, tzv. chromozomální vyšetření z periferní krve. Přišly výsledky ze kterých jsem vyčetla, že je vše v pořádku a můj dotaz zní: u karyotypu pacientky je psáno 46, XX norm. ženský - znamená to, že miminko je holčička? Děkuji za odpovědi

luciesofi
27. led 2015

@terka333 ano 🙂

luciesofi
27. led 2015

@terka333 tedy pokud si to vybavuji správně 🙂 kamarádka na tomto vyšetření byla, je to vlastně podobné jako odběr choriových klků (mám pravdu?) a zjišťuje se při tom i pohlaví.......

tarra27
27. led 2015

Taky si myslím ze ano

ttm
Autor odpověď smazal
Zobraz
tweetinka1
28. led 2015

Nejsem odbornik a neznam podrobnosti tohoto vysetreni, ale jestli brali tvou periferni krev (ze tve zily), tak si myslim, ze to je tvůj karyotyp....

lin18
28. led 2015

@terka333 pacientka jsi ty, takze je to tvuj karyotyp. V pripade mimca by psali karyotyp plodu

polaks
28. led 2015

No tiež si ymslím,že ide o tvoj karyotyp,ak by chceli zistiť karyotyp miminka museli by urobiť jedno z tohoto vyšetenia amniocentéza, CVS, kordocentéza,inak si myslím,že aj v správe ako si uviedla je napísané karyotyp pacientky,nie karyotyp plodu.

vevebubu
28. led 2015

Já si myslím, že právě berou periferní krev proto, aby zjistili karyotyp plodu a ne matky 🙂 U matky je jasné, že je XX 🙂 46 XX znamená zdravá holčička 🙂

ttm
Autor odpověď smazal
Zobraz
tynhou
28. led 2015

Prosim jak toto vysetreni probiha nebo jak se jmenuje?

ttm
Autor odpověď smazal
Zobraz
tynhou
28. led 2015

@ttm dekuji😉

terryysek
13. bře 2015

mám také výsledky a mám tam napsáno karyotyp plodu : 46, XY norm.mužský a muž teda nejsem takže......

elana
13. bře 2015

@tynhou obchodní název toho je Prenascan nebo Harmony test, pod tím to najdeš jako službu u různých genetických center.

jinak pozor, tím se nezjistí rozhodně karyotyp (tj. kompletní chromozomální výbava) plodu. Test je nastaven pouze na nejčastější vady (trizomie 21, 13, 18) a poruchy pohlavních chromozomů. Karyotyp plodu zatím umíme vyšetřit stále jen z plodové vody (nebo choriových klků či pupečníkové krve), tedy je nutné invazivní vyšetření.

alkuska
14. bře 2015

@terryysek přesně, píšou tam karyotyp PLODU...
si myslím že u tazatelky šlo o její karyotyp, pokud měli Downa v rodině, mohli vyšetřovat i ji, nejen dítě (mohla by mít třeba takz. balancovanou vadu, tzn, u ní se neprojeví, ale projevila by se u dětí)

sal80
14. bře 2015

Pokud Ti brali krev a nebyla jsi na odběru plodové vody či odběru choriovych klků, pak jsi holčička ty, ne miminko 🙂

lenicka95
23. dub 2015

@terka333 Ahoj, platí se test karyotypu?

sal80
23. dub 2015

@lenicka95 Test se neplatí. Musí se odebrat plodová voda (či chor.klky) a zjistí pohlaví miminka. Udělají ti stěr z pusy, aby se nepopletly výsledky, kdyby se při odběru omylem odebraly i tvé buňky. Amnio se bere při špatném výsledku screeningu.

laska.nezna.hranic
23. dub 2015

znamená to, že holčička jsi ty 😀 nenarozené děťátko je pro mudry "jenom" plod, ne pacient. však taky brali tvou krev, ne jeho.

lenicka95
24. dub 2015

@sal80 aha díky. Já jsem ze včera trochu "jelen" byla jsem objednaná na integraci triple testu a NT+, a paní doktorka mi řekla, že výsledky vyšly hodně dobře. Pak se mně začala ptát na nemoci v rodině a podle mně udělala genetickou analýzu s tím, že mi vezme krev na ten karyotyp. Byla jsem z toho tak překvapená, že jsem se ani nezeptala, jestli se něco platí... Tak děkuju za uklidnění. A pěkný pátek přeju.

sal80
24. dub 2015

@lenicka95 Pokud vezme krev, udělá karyotyp tvůj, ne miminka 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru