Alkohol v ranném těhotenství. Mohla jsem poškodit plod?

l22l
8. zář 2021

Ahoj holky, tak nedávno jsem tu řešila, že se nedaří a dnes jsem objevila druhou čárku na testu, následovalo ale zděšení, když jsem si uvedomila, že jsme se před týdnem trošku rozšouply s kamarádkama. Test jsem si dělala těsně předtím a byl negativní, tak jsem to opět brala jako neúspěch. Ale tento týden se stále nedostavila menstruace, začla mě děsně pálet žáha a v noci mě probudila křeč v břiše. Tak jsem si dnes koupila test a je to tam. Teď mám ale hrozný strach, jestli jsem hned něco ze startu nepokazila :( mohla jsem takhle v ranném stadiu poškodit plod? Já vím jsem blbá, ale zpět už to nevezmu.
Tu noc jsem vypila 2 panáky a 4x pivo + kouřila vitacig (inhalace vitamínů bez nikotinu, ale i tak se to nedoporučuje v těhotenství)
Co myslíte? Stalo se někomu taky něco podobného?
Děkuji za reakce a hezky večer.

te_reza
8. zář 2021

Já se už jako těhotná vožrala do bezvědomí. Byl to začátek a nevěděla jsem o tom.

mirin89
8. zář 2021

@l22l Myslím, že v raném těhotenství není ještě krevní oběh plodu napojen na matku, takže by v takhle časném těhotenství alkohol na něj neměl mít vliv.

meronym
8. zář 2021

@l22l Tohle se stalo tak 85% matek. A populace se jevi celkem normalni (v ramci moznosti).

87pavlina
8. zář 2021

Mně se to taky stalo a zatím na dceři nevidím žádné následky 😀

bigbig
8. zář 2021

Když jsi šla pít, měla jsi test negativní, tzn. vajíčko ještě ani nebylo pořádně uhnízděný. No stress. Zezačátku je to samostatná jednotka.

pabka
8. zář 2021

Víš, kolik mladých otěhotnělo na diskotékách nebo na ne ještě nevědomky těhotných chodilo pařit? 😉
Já osobně u obou těhotenství zažila v prvních týdnech dost velké party (taky jsem o těhotenství nevěděla) a vše ok. Neboj, nic se nestalo 🙂

gingermom
8. zář 2021

Buď úplně v klidu, jak se píše výše - ze začátku je ještě krevní oběh plodu a matky oddělený, tak se nemohlo nic stát. A jak to vím? Ptala jsem se svého gynekologa každé těhotenství, protože jsem neměla svědomí čisté 😀
Je to dobře vymyšlené 👍

pinkyy
8. zář 2021

Do dnes vzpominam na to, jak jsem byla tenkrat na jedne mega party kde se experimentovalo se vsim moznym, plus vzdy po praci jsme kdysi vypili lahev vina... pak se nedostavila ms a na testu dve carky. Dcera je uplne v pohode. Pak uz jsem samozrejme nepila a tyhle zacatky, kdy zena jeste ani nevi, ze je tehotna, bych neresila.

zmrzlinka
8. zář 2021

@l22l já jsem na začátku těhotenstvi slavila manželovo a tchánovi svátek a asi 14 dní na to jsem zjistila ,že jsem těhotná.Syn je zdravej.Akorat tchýně mi to několikrát omlatila o hlavu 😂😂😂Dcera byla plánována ,tak to už jsem abstinovala 😁

jarla
8. zář 2021

Já si myslím, že na začátku těhotenství se tady picla každá druhá, když o tom ještě nevěděla😂

rejalin
8. zář 2021

Já mám pocit, že se tohle stane skoro každé, alespoň takhle od slyšení z mého okolí 😂 já jsem týden předtím, než jsem to zjistila, byla na svatbě na které jsem nechtěla být a jak jsem měla blbou náladu, tak jsem si tam asi po 5 letech dala pár panáků ( a tím "pár" myslím "strašně moc" 😀).

zuzineckah
8. zář 2021

Moje nejstarší už se úspěšně dožila 19 let bez újmy, dokonce je moc šikovná a skvělá studentka, a že jsem do třetího měsíce netušila, že jsem těhotná... to byly party🙈

barulina
8. zář 2021

@l22l jejda, bud v klidu. Ja se v každém tehu ozrala jak dobytek 😁 deti mám sice divoké, ale zdravé. Jinak tuším do 5tt není plod spojen s maminkou,

luhana
9. zář 2021

@l22l
Bude v poradku, neboj 😊

marimanta
9. zář 2021

Tak v začátku to je všechno nebo nic. 😉
Na druhou stranu mě trochu děsí ta velká míra tolerance. Mám doma dvě děti poznamenané alkoholem... A dobrý to teda není...

jarla
9. zář 2021

@marimanta To není ani tak o toleranci, jako spíše o tom , že se to stalo a čas nevrátíš zpět

zuzineckah
9. zář 2021

@marimanta není to tolerance, ale když nevíš, že si těhotná a sundáš se, tak s tím těžko pak něco naděláš. Jediné co můžeš je využít zbytek těhotenství k zodpovědnějšímu přístupu😉 Jak jsou tvé děti poznamenané alkoholem?

marimanta
9. zář 2021

@zuzineckah mladší je patrně mentálně postižená. Zatím má málo na diagnózu, ale je hodně vývojově opožděná. Má skoro dva a čtvrt a je tak na roce. V nějakých vyvojovych škálách u psycholožky vyšla hluboko pod hranicí podprůměru, uvidíme na kontrole za měsíc (půl roku od minulého vyšetření), trochu jsme se posunuli, ale hodně málo. Stále absolvujeme různá vyšetření. Starší není tak moc (zatím je taky relativně malej, ale co už víme - snížený intelekt, hyperaktivní projevy...), ono je to obecně s dalším dítětem vždy horší. Oba mají naštěstí rysy alkoholových dětí úplně minimálně, myslím bohužel obličeji. Bohužel prognózy v tomhle nejsou positivní. U nás nešlo o jednu skleničku, matka je alkoholik (nejsou to moje bio děti). Ale taky ne tak, že leží denně ve škarpě. U toho chlastu je blbý, že se pořád neví, kdy a kolik je problém. A tou tolerancí myslím obecně toleranci ve společnosti. Já taky nejsem žádnej puritán, ale někdy jsem překvapená 😉

marimanta
9. zář 2021

@marimanta * ten telefon si píše blbosti. U těch rysů to jsem chtěla napsat "v obličeji"... Žádný bohužel 🤦🏻‍♀️

zuzineckah
9. zář 2021

@marimanta chápu... Tohle je už prostě problém, vědomé chlastání v těhotenství je průšvih. Nicméně vždycky jsem se u takových dětí zamýšlela, jak by to s nimi bylo, kdyby se matka chovala jinak, nepila, prostě byla "normální"... Jestli by taky neměly nějaké problémy třeba...

mishka87
9. zář 2021

Kamarádka přišla na těhotenství až na konci 12tt. Byla zvyklá na nepravidelnou menstruaci, kdy to i 2 měsíce nedostala. Jenže jí to už bylo divné a šla k doktorovi. Předtím jsme spolu flámovaly každý víkend až do rána. Občas i v týdnu. A věř, že toho měla daleko víc než ty. Bála se, že dítěti ublížila, ale je z ní naštěstí zdravá puberťačka a taky velice chytrá holka. V tvém případě se není čeho bát.
Jinak já se taky vožrala předtím, než se mi něco ukázalo na testu. cca týden před uděláním testu, jelikož mi bylo pořád zle. Kluk je sice palice dubová, ale zdraví

barulina
9. zář 2021

@marimanta ty ale píšeš o něčem jiném. Ja ani u jednoho nevedela že jsem v tom. Zlila jsem se údy nějak v době do 5 tt. Pak už jsem. Samozřejmě nepila. Ale to určitě nezpůsobí syndrom. To neni tolerance, netoleruji chlast v tehotenstvi, ale chápu, že když nevíš, tak se to holt stane a abych preventivně nepila,. To bych nesměla mít nic pokaždé víc než rok. Nastesti je příroda chytrá a s tímto pocita

izzylka
9. zář 2021

Já si u syna dělala těhu test s kocovinou 🤣 celý ten měsíc byl dost divoký a alkoholově náročný 🤣 synovi je už skoro 5 let, a je více méně normální 🤣🤣

marimanta
9. zář 2021

@barulina to není pravda, bohužel jsou i případy FAS u matek, které pily jen jednou jedinkrát. Akorát v blbé chvíli. Tak to prostě je. Alkohol je horší než drogy.

bigbig
9. zář 2021

@marimanta To ano. Souhlasím s nulovou tolerancí alkoholu v pozdějším těhotenství. Já bych si vědomě nedala ani malý pivo. Nicméně pokud holka pije v 3+3tt, není ani biologický možný aby to plod nějak ovlivnilo. Nejsou prostě ještě propojený.

hermanka88
9. zář 2021

V pohodě 🤣já jsem takto "zalila " obě děti a oba jsou naprosto v pořádku 😉😉Tedy v rámci možností,vzhledem k tomu jak mají střelenou matku 🤪

konidana
9. zář 2021

kamarádka byla s partou měsíc někde na přechodu hor v rusku nebo někde na balkáně. Bylo jí dost blbě, tak poctivě denně desinfikovala žaludek po celou dobu pálenkou, jak je na východě zvykem. Zpětně zjistila, že jí bylo blbě od těhotenství😅. Kluk je naprosto zdravý , teď už puberťák

hermanka88
9. zář 2021

@konidana 🤣🤣🤣🤣tam to berou poctivě,to je fakt

marimanta
9. zář 2021

@bigbig ale jo, dyť jsem psala, že takhle v začátku je to vše nebo nic. Na druhou stranu ale prostě vnímám tu společenskou toleranci k alkoholu obecně... A teď myslím opravdu konkrétní případy, jako dej si, sklenička ti nic neudělá, a když si nedáš, koukají na tebe jak na citlivku. Stejně tak roční prcek, co dojíždí pivo nebo upíjí pěnu. A když vidím, co to umí, trochu mě to děsí. Jakože já si fakt nemyslím, že jedna jízda v téhle fázi tehu je konec světa. Ale...znám i ty jiný konce. To je vše 😊

marimanta
9. zář 2021

Mimochodem dnes je Mezinárodní den povědomí o fetálním alkoholovém syndromu.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru