Syn, 2 roky, mi nechce kousat jídlo a pít z brčka nebo hrnku. Poradíte, prosím?

hotblood
18. bře 2024

Dobrý den. Mám syna. Jsou mu 2 roky. Již delší čas mám problém s tím, že mi syn stále odmítá kousat jídlo. U paní zubařky jsme byli. Vše je v pořádku. Zoubky i dásně má zdravé. S mluvením je to též na bodu mrazu. Byla jsem se synem u paní logopedky, která se zabývá právě s touto problematikou u prcků. Řekla mi, že mám koupit takové delší kousátko, které právě dosáhne, až ke stoličkám. Řekla mi, že u syna přetrvává sací reflex od flašky. Snažím se to odbourat. No zatím bez úspěchu. Máte někdo zkušenosti, že podařilo naučit dítě pít z brčka nebo hrnku. Plus to kousání jídla, jak by měl.? (Do dnes mi spíš jídlo v puse rozmělní a spolkne). Doktorka mi řekla, že jak si osvojí prý to kousání a pití. Tak se takzvaně aktivují žvýkací svaly.🤷 Je tady nějaká maminka, co měla se svým dítkem stejný problém.? Za jak dlouho se u Vás zadařilo.? Děkuji za případné odpovědi.🙂

martinka_33
18. bře 2024

Jestli te to uklidni, tak moje nejmladsi zacala mluvit ve dvou letech a peti mesicich, do te doby si vystacila s deseti slovy. A z hrnku nepije neumi to, pije z takove te metekouci detske lahvicky. Brckem teda umi. A jíst taky zacinala pozdeji, dlouho prikrmy uplne odmitala, pak dlouho jedla kašicky, ted uz teda ji a kouše normálně.

pe_tu_ss_ka
18. bře 2024

@hotblood zkusila bych se objednat ke klinickému logopedovi. Nebála bych se věku, s takto malými to umí.

hotblood
autor
18. bře 2024

@martinka_33 On mi, co mu prostě nesedí v puse. Tak vyplivne. Když ho učím zacházet se lžičkou, aby se zkusil najíst sám. Tak vše končí buď na mě nebo na zemi. Logopedka mi řekla, že se mám obrátit trpělivostí, že zlom může přijít klidně za půl roku, až rok. Nutno podotknout, co jsem zapomněla, že začal chodit, až ve 22 měsících.

hotblood
autor
18. bře 2024

@pe_tu_ss_ka Chodím s ním právě ke klinické logopedce i ke klinické psycholožce na vyšetření. Čeká nás i genetika. Tak jsem zvědavá, co se dozvím. Zda se dozvím víc.

martinka_33
18. bře 2024

@hotblood tak to se obrň jeste vetsi trpelivosti nez jsem se obrnila ja, nase slecna zvladla chůzi uz v roce a pul 💪 přestala jsem ji strovnávat s vrstevniky (nastesti je vzrustem malá tak ji nikdo nepodezírá ze by byla zaostala, proste si kolemjdouci myslí ze je mladsi 😁). A tim ze je to moje treti dite, tak ani nemam tendence hledat chybu u sebe, kdyz ty starsi dve mely vyvoj normalni.
Je pravda ze na řec jsem se ptala pediatra a ten rikal ze jeste budu vzpominat na chvile kdy nemluvila az mi jednou vymluvi ditu do hlavy 😃 ze tomu mam dát cas. Ted se rozpovídává víc a víc, ale samozrejme nez dozene vrstevniky to jeste potrvá.

martinka_33
18. bře 2024

@hotblood zase je dobre ze to resis, protoze kdyby mel vyvojovou vadu je dobre s ni zacit pracovat vcas.

hotblood
autor
18. bře 2024

@martinka_33 No, právě. Zatím, ale se jeví, jako zdraví kluk. Klinická psycholožka mi řekla, že tím, jak začal chodit později. Tak bude pozadu, ale že to může kdykoliv dohnat. Nicméně jsem si řekla, že zkusím napsat i sem. Kdyby měl někdo taky podobnou zkušenost.🙂👍

hotblood
autor
18. bře 2024

@martinka_33 Skrz řeč mi logopedka řekla, že ta se vyvíjí, že ta se právě neučí. Tak sázím na to, že jak začne kousat a tím potrenuje svaly obličejové. Tak to potom přijde. Nicméně popisuju mu, co se dá, protože jsme ve fázi, kdy ho vše zajímá. Tak ukazuje pomalu na všechno. Tak třeba mu to potom pomůže, až se mu rozváže jazyk. Jo, tak na srovnávání s ostatními dětmi na to já nedám. Každý je jiný. U staršího syna zase bylo vše v pohodě. Ten se v podstatě učil sám. Takže srovnávat nemůžu. To by mě ubylo. I když mám někdy dny, kdy to ořvu, že je malý pomalejší. Snažím se myslet pozitivně. (Jinak klinická psycholožka si ani nemyslí, že by se mělo jednat o lehký autismus.) No, ale stojím nohama na zemi. Za dva roky to klidně může být jinak. Tak chci vědět a řešit vše včas.

me_druhe_ja
18. bře 2024

@hotblood ahoj, já mám syna s komplexním handicapem. 🙂 a tento problém jsme taky řešili v podstatě do tří let jedl jen nekousaci věci. Výjimečně nějaký křupky, chleba...ale třeba maso, jablko
.. vůbec....pak se to začalo lepšit. .teď má 4 a čtvrt, je hodně vybíravý, ale ji už normálně a normálně kouše. Z brčka se naučil taky, z hrnku teda pije už docela dlouho. Ale třeba hrozně dlouho neuměl foukat, to se naučil až ve 4 letech. K logo chodí od 2 a 3/4. No a ta mluva je s tím úzce spojená. Teprve před 4 rokem začal říkat nějaká srozumitelná slova a teď jde docela rychle dopředu, hlavně se mu zlepšuje výslovnost. Zatím teda používá jen slova, ale začíná už obcas spojovat dvě slova (třeba "mama sundat" když chce, abych si vysvlékla bundu). Chodit začal ve dvou a půl letech.
Ale on má zmutovaný gen a opoždění je komplexní. Ale zatím jde pořád hezky dopředu a tak je naděje, že to vše dožene jednou. Jen to bude déle trvat.
Takže určitě logoped, už teď může něco dělat 🙂

martinka_33
18. bře 2024

@hotblood nase malá vsemu uplne skvele rozumí, dokonce uz mluví krásne ve vetách 😃 jenze to zní asi talhle "máma hmhm hmhmhm tam hmhmhm hmhm tata hm neni" 🤣 takze se ani z kontextu nedá odhadnout co říká 🤣 je to skok oproti prostrednimu, to byl opacny extrem, ktery ve dvou a pul letech uměl R a vsichni si myslelk ze je minimalne o rok starsi kdyz promluvil. Ne vazne to nema smysl srovnávat 😃

hotblood
autor
18. bře 2024

@martinka_33 Souhlasím.

hotblood
autor
18. bře 2024

@me_druhe_ja Taky jste si užila své, jak to tak čtu. Nemáte to jednoduché. Držím pěsti.🍀🙂

me_druhe_ja
18. bře 2024

@hotblood My to věděli od narození, že bude jiný, ale teď je to takové optimističtější když vidíme, že pořád dělá pokroky. 🙂
Pokud dítě ve dvou letech nemluví, tak bych to určitě nehrotila, ale tím, že má problémy s tím kousáním a tak, tak tam v pusince nějaký problém bude. Dobrý logoped by měl umět pracovat právě s těma svalama, jazykem atp....a uvidíte, co dál 🙂