Separační úzkost v 10měsících. Lze nějak překonat, či minimalizovat?

kubesovaadelka
12. lis 2022

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jde nějak překonat, minimalizovat separační úzkosti. Dcera má skoro 10 měsíců a už od půl roku si začíná vybírat lidí se kterými se bude "kamarádit" a se kterými ne
Poslední měsíc se na ni cizí člověk nemůže ani podívat,promluvit, nic. Nejhorší jsou návštěvy u lékaře, kde od samého vstupu až hystericky pláče, slzy, jak hrachy a brečet se mi chce u toho taky, nemůžu ji pak ani obléct, jak je na mě nalepená. Vím, že se separační úzkost nemá zpochybňovat, to ani nechci, spíš jak ji pomoci, aby návštěva například lékaře, babičky, kterou dlouho neviděla, nebyla tak stresující a neproplakala tak celou návštěvu.
Děkuji ❤️

jjasmina
12. lis 2022

@kubesovaadelka měli sme to stejně, přejde to, u dr pláče i teď skoro ve 3 letech.

kubesovaadelka
autor
12. lis 2022

@jjasmina jako doktorka má pochopení, ale nejde ji ani změřit ani nic, prostě jakmile vstoupíme do ordinace, tak neslyšíme vlastního slova a mě to trápí.😔 V obchodě když jsme ve frontě, tak nějaká hodná babička z lásky na ní udělá třeba kuk a taky pláč. K mojí babičce a dědovi se dostaneme tak jednou za měsíc a taky pláč tak po chvíli jedeme zase domů. Toleruje pouze ty, se kterými bydlíme a vidí se s nimi denně a nevím, jestli ji jde nějak pomoci, za jak dlouho to přejde nebo se to aspoň zmírní, tak mě zajímají názory a zkušenosti ostatních 🙂

patypresdevaty
12. lis 2022

Je to normální a potřebná součást vývoje. Nepotlačovat.

jjasmina
12. lis 2022

@kubesovaadelka hele zlepšilo se to 2.r, teď se malá adaptuje jak u tchyně tak moji mamky a nevisi jen na nás

kubesovaadelka
autor
12. lis 2022

@patypresdevaty to samozřejmě vůbec, já to plně toleruji a proto třeba fakt vždycky přijedeme k mé babičce, dědovi, už vědí že pochovat vůbec, mám jí v náručí a jen zkoušíme se rozkoukavat, nicméně stačí aby děda na ni promluvil hezký ji třeba oslovil a hned pláč co nejde skoro utišit takže tak do půl hod jedeme pryč, u doktorky se ani neslyšíme, co vejde do ordinace tak pláč. Ale akceotuju to a rozhodně to není jako stylem seš už velká holka holka šup k dědovi. Jen mě zajímá jestli to jde nějak zmírnit, třeba tím že návštěvy vynecháme, nebo naopak chodit častěji k prarodičům nebo kdy se to začlo uklidňovat u jiných. Každé dítě je originální, ale názory si ráda vyslechnu🙂

kubesovaadelka
autor
12. lis 2022

@jjasmina tak to nejsme ještě ani v půlce 🙈😂 ale jooo, už tolik prohlídek u doktorky nebude a v obchodě se snažím takovým těm hodným babičkam bohužel vyhýbat a malou si ve vozíku natočit tak ať kouká na mě 😂

biciklissie
12. lis 2022

U nás to jednu dobu bylo tak, že stačilo, aby na mě někdo promluvil a už v kočárku brečela. Ani to nemuselo být na ni. Každý se hned dekoval, přitom já bych si v té mateřské izolaci tak rada popovídala. Radu na to nemám. Ono je taky každé dítě jiné. Dcera byla pořád jen se mnou a s manželem a nikoho jiného nesnesla. Syn je teď s námi všude možně a měl období, že chtěl jen mě, ani manžela ne. U obou jsem to prostě dělala tak, že když jsem s nimi byla co nejvíc, ale když bylo potřeba, tak i odcházela. Naštěstí to dávali dobře, když už jsem byla pryč. Zda se mi, že to vystoupalo do nějakého maxima, tam to setrvalo jen chvíli a pak se ho začalo pomalu lepšit.

kubesovaadelka
autor
12. lis 2022

@biciklissie tak to jsme na tom ještě dobře, žijem ve vícegeneračním domě, kde máme každý svůj byt, ale navštěvujeme se, takže snese mou rodinu jako je ségra s rodinou, babička a táta, takže aspoň s nimi jsem v kontaktu, ale chtěla bych navštívit i druhou babičku s dědou, zároveň ji nechci trápit pochopitelně. Jen mi je líto, že nevidí jak vyrůstá, přitom by se pro ni rozkrájeli. Malá je tedy mamincena i taťankova. Tatínek je na kraviny a takový ten utěšitel, řekla bych, že v tom cizím prostředí je i radši s tatínkem, páč ji dokáže víc rozptýlit, já jsem ta u které pak hledá ten klid na usnutí apod. Přítel však pracuje 70km od domova, vrací se pomalu v dobu, kdy malá jde spát a já bych chtěla byť jen půl hodinky jednou za 14dni opravdu pro sebe , kdy bych jela na hřbitov za mamkou, ale nejde to.

zmrzlinka
13. lis 2022

@kubesovaadelka je obdobi které přejde.Nehrotila bych to....

kubesovaadelka
autor
13. lis 2022

@zmrzlinka vím, jen mi ji je hrozně líto třeba u té doktorky, které se prostě nedá vyhnout skrz kontrolu 🥺😊

zmrzlinka
13. lis 2022

@kubesovaadelka časem se to naučí ....chce to jen vydržet a pevné nervy.

fifinka2020
14. lis 2022

@kubesovaadelka jinak si myslím, že u té doktorky to může být trošku něco jiného... většina dětí v tímto věku ma z doktorů strach, tak tam bych zkusila spíš pracovat na tom...nebo co kdyby ji vzal tatínek? Těch návštěv ale bude ubývat... jinak malá má 14 měsíců a taky čekám, kdy bude líp🙂. Nemůžu doma kolem ní projít, aby nenatahla ručičky a nechtěla ke mně... ale jako myslím, že po par měsících bude líp.

kubesovaadelka
autor
14. lis 2022

@fifinka2020 zkoušel i tatínek u doktorky, brečí míň, ale přesto mi to trhá srdíčko. Jenže tatínek nemůže odejít z práce pokaždé. Taky malá má teď to období natahování ručiček, zrovna jsme ale ve fázi, kdy se naučila dělat jak je veliká a natáhne ruce, takže když natahuje ruce, že chce vzít a já nemůžu, tak ji vždycky řeknu, taaaaak je veliká Leontýnka a občas to zabere a má radost😂 u té doktorky ten pláč se s námi táhne od půl roku

geonisa
15. lis 2022

Malá má 16 měsíců a stále se hodně bojí různých zvuků, hodně lidí u rodiny ji stačí někoho nevidět dva dny . A pak má z nich hrůzu. Takže většinu dne se drží v mé těsné blízkosti .

kubesovaadelka
autor
15. lis 2022

@geonisa U nás je nejhorší doktorka a děda, toho viděla asi 4x v životě z toho jen 2 z toho měla už nějaký rozum, jenže děda je hluchej, takže mluví nahlas a toho se podle mě bojí. Že zvuků nesnese jen mixér pokud ho dám na nejvyšší stupeň. Kdy u vás začala separačka smím-li se zeptat? Nejhorší je doktorka, kde když vyjdeme všichni koukají co se tam dělo, že tak pláče a nechce se nechat ani obléknout jak na mě visí a nepustí se

geonisa
15. lis 2022

@kubesovaadelka Jo u doktora to taky máme . I přes den , něčeho se lekne s nepustí se a řve vyloženě strachy . U nás to začalo někdy mezi 5-6 měsícem . A stále se ji to drží , některé věci zvládne . Ale je to minimálně . Když se stane ze třeba volám přes místnost na manžela , nebo on na mě . Taky ji to rozruší . Syn se bal lidi když byl malý , nikdo ho nesměl vzít maximálně podívat z velké dálky . Ale s chůzi a tím jak ho všechno začalo zajímat všechno zmizelo . U ni to tak není . Stále čekám , že se to zlepší . Ale někdy jsem zoufalá a mám nervy v kýblu.

kubesovaadelka
autor
15. lis 2022

@geonisa to je úplně přesný, myslela jsem si, že horší to už být nemůže, malou uspávám jen na rukách za chůze, ale vždy usla a šla do postýlky a teď 3 večery za sebou prostě nulová šance si s ní byť jen sednout. Hned začne plakat a sapat se po mě skoro až na hlavu🥺 je to bezmoc, ale zároveň spát 3 hodiny za celý den přerušovaného spánku je fakt o nervy, miluji ju, ale je to na palici🥺