Přecitlivělá a hodně uplakaná dcera. Máte zkušenost?

1leny
28. kvě 2023

Ahoj,
ráda bych se na něco zeptala. Máme tříletou (tři a čtvrt) dceru a ta je hodně citlivá (podle našich měřítek až přecitlivělá). Každou chvíli pláče, když se něco nepodaří, když ji nechceme něco dovolit, každou křivdu hodně prožívá, ale často vlastně pláče i když se vlastně až tak moc nestalo:(( Uvedu některé situace - na písku jí někdo sebere hračku (ať už úmyslně či nevědomky) nebo si jde pro hračku a někdo si ji vezme dříve něž ona, stejně tak v situacích, kdy něco hrajeme - třeba "kdo první uvidí" a ona není první, hned se sekne, začne hystericky brečet.. Postupně to ale narůstá a ona tak začíná hystericky brečet už i v situacích, kdy si třeba polije tričko nebo jí nejde zout bota nebo se ji nepodaří vylézt na houpačku, ztratí utržený lísteček, nevidí mravenečka, kterého jí ukazuju.. Spustí hysterický pláč a podle toho, co se zrovna nepovedlo pořád jen opakuje, že "to nikdy nedokáže, že se to nikdy nenaučí", "že jí to nikdy nikdo nevrátí", "že si jí to nikdy nepovede", "že je tak zlobivá".... No vůbec nerozumím tomu, kam na tohle chodí.. Oba ji od mala chválíme, oceňujeme. Když brečí kvůli hloupostem, jako že něco rozbila nebo se polila, vysvětlujeme, že to nevadí, že se to stává i nám, nebo v jiné situaci povzbuzuje, že se naučí obout botky, namalovat něco, že my to taky neuměli, ale naučili se to... Ale NIC nepomáhá.. Nedělala to vždy, ale teď mi přijde, že se to jen a jen zhoršuje. Snažíme se mít trpělivost, ale občas se nám tu už nedaří.. Pořád doufám, že je to období a přejde to, ale vůbec nevím, jak v těch chvílích reagovat. Nemáte někdo zkušenost? Děkuji

galatea_a
28. kvě 2023

Chodí do školky?

1leny
autor
28. kvě 2023

@galatea_a ano, teď od ledna.

galatea_a
28. kvě 2023

Jestli to s tou školkou nějak nesouvisí. Nebo zkus homeopata, jestli by nepomohl. Pokud si jseš teda jistá, že ty věty nemohla odkoukat doma.

1leny
autor
29. kvě 2023

@galatea_a pořád se jí ptam, kde na to přišla, kdo ji to říká.. Jestli to říkáme my nebo to slyší ve školce.. Vždycky stejná odpověď, že ne, že si to prostě říká sama😔

daasqua
29. kvě 2023

Dcera je občas taky přecitlivělá, ne vždy, ale někdy i z kravin. Spadne lehounce na zem a řev na celou Prahu. Syn spadne dvacetkrát za den a často děsivé a nic, jen oznámí au a neprožívá to 😀 Dcera taky nemá ráda kritizování nebo když ji něco nejde. Já byla v jejím věku podobná, taky dost citlivá (pamatuji si vše od 3 let), nechtěla jsem prostě zklamat, dělat zbytečně věci, chtěla jsem věci dělat dobře, chtěla jsem být chválena. Cílevědomá jsem pořád, ale jsem hodně flegmatik a máloco mě nyní rozhází, citlivá už nejsem. Jde o otrkani, dokázání, co člověk umí. Ať v něčem hodně vynikne, aby si postupně vybudovala sebevědomí.