Jak na 2leté dítě?

majena39
11. srp 2023

Holky, jsem bezradná. Syn 2roky a 2měsíce.
Všude v okolí vidím jak děti rodiče poslouchají, ale u nás to prostě nějak nejde.:(
Příklad: dítě chce na procházku ale nechce jit za ruku. Litá zleva doprava, do silnice, cítím lidem do zahrad apod. Když vezmu za ruku, řev nebo si sedne na zem a řev. Pustím ho a běží vesele dal jakoby nic. Opět vezmu za ruku, řev... Takhle to praktikujeme hodinu a nakonec s revem v náručí odcházíme domů. Okopana a omlacena jsem od hlavy k patě. Jenže víc než hodinu ho zachraňovat aby se někde nezabil nedovedu....
Příklad z domu - chce mliko. Naliju do hrnku at si to vypije. Začne s tim cestovat po pokoji. Opakovaně to všude vylije a pak rozmatla nebo rozšlape. Vezmu mu to, řev... Dám to na stoleček at si tam sedne. Udělá to, lokne si a opět s tim jde do tramtarie a cestou to rozlije..příkladů bych mohla dát milion.
Už Jsem fakt zoufalá 😣 nefunguje na něj prostě NiC a nikdo. Buď je to po jeho nebo hysterické scéna.
Máte někdo podobně? Zkušenost kdy to přejde? Co ještě zkusit?

sigyn
11. srp 2023

Přežít. Neustupovat. Po třetím roce se to pomalu začne lámat. Nejste jediní, o nás vždycky věděla půlka města. 😅

majena39
autor
11. srp 2023

@sigyn až po třetím? Neeeee 🙈 to mi dřív klepne pepka 🙂 ale díky za info, že v tom nejsem sama 🙏🍀🙏

lv
11. srp 2023

Možná už v necelých třech. Dýchat, vydržet.

me_druhe_ja
11. srp 2023

Recept neexistuje. Vydržet. Mám doma ten samej exemplář. Už to vypadalo, že vztekle období přešlo, ale teď se vrátilo s plnou parádou (je jí dva a půl). Pokud jsme doma, kde je mi to jedno, tak klidně ať se valí a řve na zemi. A ignoruju. Jinak nepomůže nic.

emillyhk
11. srp 2023

@majena39 Taky mám nejzlobivější dítě v okolí. 🙈😆 Syn má 2,5 a občas už je to lepší. 🙈
Pokud situace dovolí, trvám důsledně na pravidlech. Doma se u jídla sedí (výjimkou jsou svačiny, kdy si z misky uzobává pokrájené ovoce nebo zeleninu), pokud chce pít z velké sklenice, musí být na místě, ve chvíli kdy odchází, beru. Samozřejmě řve, tak buď se vrátí a pije nebo odejde, plácne sebou na zem a řve. Nimrá se v jídle nebo dělá blbosti? Odebírám talíř. Zlobí se, tak vrátím, ale řeknu, že jestli bude dál nimrat jídlo, vezmu mu ho. Nimrá? Odebírám definitivně, dostane až svačinu. Hází věcmi? Beru. Vše vysvětlí stručně, max. dvě věty.
Venku je to pro mě složitější, protože občas prostě potřebuju někam dojít a něco zařídit, tak těžko můžu říct: "Jestli budeš dělat to a to, jdeme domů". To ale důsledně používám u procházek a na hřišti. Vzteká se nebo utíká/ujíždí? Jdeme domů. Někdy mu to opakuju za hodinu několikrát, někdy je problém až při odchodu. S tím teda celkově válčím - odchod z hřiště nebo návštěvy se u nás neobejde bez scény. 🙈 A ano, odcházím často pokopaná, občas i kousnutá, v jedné ruce kolo, tašku s nákupem, v druhé vzpouzející se dítě, řev na celou vesnici... Ale už tenhle záchvat nepřijde vždy a když už, trvá chviličku ve srovnání s tím, co předváděl před půl rokem. 😉
Začátky byly krušné, ale když nejsem poblíž, tak prý poslechne, spolupracuje, jde za ruku... Takže snad z toho jednou vyroste 🙏
Ještě k tomu utíkání - nám hodně pomáhá, že pokud to jenom trochu jde, trávíme čas tam, kde utíkat může. Řekla bych, že tohle pochopil hodně brzy, že jsou místa, kde má opravdu hodně volnosti, ale než tam dojdeme, jdeme za ruku. My teda teď hodně bereme koloodrážedlo, je na tom sakra rychlý, je vidět, že si to vyloženě užívá. Jenže míst, kde ho můžu nechat "bez dozoru" není moc. Takže někdy ho během 500m musím několikrát doběhnout a zpacifikovat, než můžeme pokračovat. Pravidelně se to stává, když jdeme s kamarádkou a jejím dítětem. Když jsme sami, většinou to zvládneme bez toho a v klidu. Ale zase, kde to jen trochu jde, dám mu volnost, klidně řeknu, že teď poběžím a on pojede moooc rychle, ale u velkého stromu musí zastavit.
Takže za mě - důslednost i za cenu scén, nevhodné chování má důsledky (beru věc, jídlo nebo jdeme domů), dostatek volnosti, když to situace dovolí. A soustředit se na drobné úspěchy spíš než na to, co se zase nepovedlo 😊🍀

hasara33
11. srp 2023

@majena39 aby ses z toho nezbláznila, snaž se přizpůsobit situaci co nejvíc dítěti 😉 voz ho v kočáru, pokud možno, pakliže někam potřebuješ dojít, pokud ne, ber ho na na nejbližší dětské hřiště popřípadě někam do dětské herny 😉 trvej si na tom, že jídlo a pití se konzumuje u stolu, ale dávej mu to do lahví, kde nehrozí, že to vylije pokud s tím někam odběhne - např. láhve s brčkem 😉 zkrátka s takovým dítětem musí být člověk hodně vynalézaví a vymyslet to tak, aby byli všichni víceméně spokojení 😅🙈 hodně štěstí 🍀🍀

tereza0111
11. srp 2023

@majena39 v horsich pripadech az kolem 4 :D:D Ale neboj, sama v tom rozhodne nejsi. Ty hodne a poslusne deti v okoli - to se ti jen zda. Mala umi taky prestirat, ze je hodna :D

mama_mila
11. srp 2023

Dcera měla v květnu tři a když má blbý den, tak je to hodně krušné (vždycky bývá třeba dva dny klid a pak den dva hrůza a tak pořád dokola). Snad to brzy přejde, protože jinak nevím, jestli to přežiju 😂

mama_mila
11. srp 2023

@tereza0111 to je taky pravda, u doktora by se třeba hodně divili, na tříleté prohlídce byla jak anděl, dobrý den, děkuju, nashledanou, jen úsměv sem a úsměv tam 😂 ještě kolikrát dělá stydlivku a schovává se za mě... No kdyby to viděli doma a někdy i venku třeba na hřišti, jak sedí na chodníku a řve, jak se mi drží kola od kočáru a řve, že nikam nejdeme, jak se snaží spáchat sebevraždu vjížděním do cesty na kole i bez něho... Uf, snad to bude se synem jiné, tohle podruhé nedám 😳😂

sylvka
11. srp 2023

@majena39 mám palicatou holku ,20 měsíců . Hned od začátku mi bylo jasné ,že na ni bude potřeba pevná ✋. Mám už třetí dítě. Za ruku tedy chodit taky nechce,jen v Praze,to musí .do silnice taky vybíhala,ale řekla jsem ne,to většinou nepomohlo ,takže lup na zadek a věř mi,že teď už tam nechodí. Poslední měsíc začala jezdit na motorce ,to samé,učím ji počkat před silnici ,milionkrát nesmíš ,ne,přes proužky s maminkou,jak tam vjede,už ji má . Neber to ,že ji nak mlátím ,ale vidím na jejím bratranci ,jak vypadá dítě s jejíma genama bez výchovy... Vyloučen ze školky,z tábora,problémy v hernach a opravdu toto,nechci nikdy dopustit. Pracovala jsem v MŠ,takže řeči typu ...paní učitelka si s ním poradi 😐😐😐 takže jak píšu,důslednost a nebát se trestu . Já musím říct,že na Karol vidím,že to funguje. Před přechodem ne chytá za ruku,když tuhle skákala v loužích a viděla auto,tak rvala auto! A běžela ke mě . Jsou to drobnosti,ale pro mě úspěch. Držím palce.

daisy95
11. srp 2023

U nas prizpusobujeme situace diteti.. chapeme ze to maly dite jeste neni schopny nektery situace vyhodnotit jako dospelej.. bud mladsiho bereme litat tam kde si muze litat jak chce a nic se mu stat nemuze a nebo sedi v kocarku jestli zrovna nema naladu chodit za ruku.. mliko bych mu dala do hrnicku kterej se nevylije a at si s tim klidne lita.. a opravdu HODNE vysvetlujeme a opakujeme ale vzdycky vsechno v klidu bez kriceni atd..

majena39
autor
11. srp 2023

@emillyhk ano, dělám to podobně. Vezmu např. to jídlo aby viděl důsledek. Až se uklidní vysvětlím a vrátím. Jenže bohužel efekt nula.
Venku je to složitější o to, že ssebou ještě táhnu kočár s 9 měsíční dcerou. Nooo tak snad se to zlomí. Odrazedlo mu ven ani neberu, to bych si podepsala asi vlastní ortel :D

@sylvka dostal u silnice na zadek několikrát, bez výsledku. Mne se ulevilo od vzteku a jemu to nic nedalo, takže tuhle metodu už nechci. Nechci aby mě poslouchal jen ze strachu a navíc i přes to, že na ten zadek dostal několikrát, tak do te silnice vyběhne zas 😣

@hasara33 ano, hřiště by bylo záchrana kdyby u nás na vesnici nebylo jen jedno s dírou v plotě kudy on samozřejmě okamžitě utíká do silnice, protože hrozná legrace. Opravit to vesnice neplánuje, byť si stěžovalo už několik maminek. Nějaký chuligan to zničil při covidu kvůli zamčené brance, tak bude díra v plotě už navždy nejspíš 🤷‍♀️🥴 Bezpečí děti především 🙈

cilkat
11. srp 2023

Mám pocit, že máte možná moc přísně nastavená pravidla/očekávání toho, co po něm chcete. Jako třeba procházka ve dvou letech? Byli jsme venku třeba tři hodina a došli jsme kolikrát i 300 m od barák. Prostě deset metrů popoběhnout a pak hodinu přesejpat písek na pěšince. Pak padesát metrů jinam a zase se třeba rejpat v hlíně. ... Jako řešit, že se dítě někomu čumí do zahrady? Naopak bych ho v tom podpořila a ukázal mu v ní zajímavé věci (když to vezmete pozitivně "koukej jaký mají krásný rybíz, z toho byla včera ta marmeláda na koláči", tak tím většinou i potěšíte ty sousedy, ne?) . Pak jsme samozřejmě měli "vycházky" za nějakým účelem (nákup, návštěva a pod), tam prostě šel na stupátko a seděl, no (jo, na stupátku seděl, nestál). že u pití nevydrží sedět? Tak bude pít z flašky. Chce bejt velkej kluk a mít hrneček? Ok, pak ale u stolu. Ale ať si vybere on, na co už má. Občas jsou tyhle boje opravdu honě o tom, že dítě je poměrně schopno akceptovat nějaký učel, ale už ne "a co si pomyslí sousedi".

janule0123
11. srp 2023

@majena39 Jojo … doteď nerozumím a nechápu jak jde matka a vedle ni jede dite sporadane na odrazedle, případně dvě matky a dva dvouletaci 20m před nima vedle hlavní cesty na odrazedlech tak na pohodu … hledím na to jak na zjevení 🤣začalo se zlepšovat až po třetím roce pozvolna .. ještě teď ve 3 letech a 9 měsících má sem tam zkrat a zatmění 🤣takže stále ve střehu… ale už i počká 🤣🤣nebo dokonce zastaví ..jinak mame doma stejný exemplář jako ty .. babička si ji ven půjčila před třetím rokem pouze prikurtovanou v kočárku 😂ikdyz my už dávno kočárek nepoužívali, Max do zoo a na dovolenou …

janule0123
11. srp 2023

@cilkat jako me třeba trápilo to, ze jak sedne na odrazedlo jede tempem mého běhu… nějaký zastav neexistuje; před přechodem zastavit taky ne… případně odbočení co cesty není problém .. to stejné při chůzi… nerizena střela ..: všichni jdou někam, ona se otoci a letí jinam .. vezmes ji.. řve jak tur.. odneses 50m a stejne jak polozis letí zpátky … tohle nebylo o dojít někam a aby byla dle mých představ … ale o strach aby jsme se vrátili z procházky obě v pořádku …

majena39
autor
11. srp 2023

@cilkat jenže on čumí do zahrady stylem, že otevře branku a jde ke každému na návštěvu. Většina lidí tu na vesnici ani plot a branku nemá, takže vleze klidně až na terasu nebo do baráku když jsou v létě otevřené dveře. 🥴 A samozřejmě při snaze odvést /odnést ho je opět řev. Což se mi opravdu nelíbí. Vycházka stylem rypat se v hlíně by se mi libila. Určitě mnohem víc než vymetani po sousedstvích, výběhy do silnice, kukuřice apod... 😣 Jenže doma taky být nemůžeme, to se to pak nenaučí nikdy. Začínal chápat na co některé mamky používají "ksirky" na děti. Dřív jsem nechápala, že maj dítě na vodítku jak psa, ale teď kolikrát v duchu lituju, že to nemám taky 🙂

shirilka
12. srp 2023

@majena39 S tím chozením, to jak bys popisovala mého staršího, za ruku ani omylem... No nakonec má jen vytipované situace, kdy prostě za ruku musí (přechod přes cestu, parkoviště...) jinak si jde sám. Bydlíme taky na vesnici, ale naštěstí tady má většina lidí plot, ale chodíme hodně místy, kde moc domů není, protože jak píšeš, taky všude vlezl (na cizí houpačku, chtel rozebírat lidem příjezdovku z kamínků, okrasné žabky...) Teď má 3 tak už si dá říct, ale trvalo to😅

majena39
autor
12. srp 2023

@shirilka tak snad to taky nějak vydržíme 🙈 fakt jsem netušila, že těch dětí je takových tolik. Běžně potkáváme fakt jen hodné děti co jdou s mamkou za ruku nebo se drži třeba kočárku. Tak jsem myslela, že jen my jsme luzri 😂

shirilka
12. srp 2023

@majena39 Chápu, u nás v okolí jsou taky děti které poslouchají na slovo a chodí za ruku, myslím, že je to povahou, teď jak je starší se vůbec nebojí navázat kontakt s kýmkoliv koho třeba i nikdy neviděl - pochválí paní boty/šaty, zeptá se nějakého dědy kam jde, jestli jde nakoupit... Na hřišti jde klidně do hloučku pubertaku 😅

zelenaesmolda
12. srp 2023

Nastavit hranice a neustupovat.Jestli nechce chodit za ruku tak batuzek s voditkem.Ale neexistuje,aby mi dite litalo do silnice pod auta.
Mliko si vypije bud u stolu nebo ho nebude mit.Jednoduche.

majena39
autor
12. srp 2023

@zelenaesmolda batůžek s vodítkem? To slyším prvně! To je opravdu něco speciál pro děti nebo "vyrob si sám?" 🙂

9radka9
12. srp 2023

u nás to samý, prostě vydržet, vymýšlet varianty, jakože sice nemůže toto, ale může něco jiného...alternativy...zakazovat minimum věcí, čím víc zákazů, tím je to horší...a prostě smířit se s tím, že je to dítě a ne malý dospělák, takže se smířit i s tím, že po něm budete každý den vytírat mlíko, případně ať to vytírá s vámi (ale ne to dát ajko trest, jen ať ví, že po vylití následuje vytření, udělat z toho hru)...mám doma stejnou holčičku, nervy mám na sračk%, ale vím, že ta její povaha má i velké výhody, žádná holka do kouta 🙂

9radka9
12. srp 2023

@majena39 jo a nějakou dobu, když běhala pod auta tak měla v ručce taky "vodítko" pro ni jsem to odůvodnila tak, že jsme videli jak děti ze školky chodí a drží se takového provazu, aby šli hezky v řade, tak jsme si jakože hráli taky na školku, hezky to fungovala, neměla potřebu se pouštět a dětat blbosti

hasara33
12. srp 2023

@majena39 batůžek s vodítkem je dobrá věc, ale ještě lepší mi přijde tento bezpečnostní popruh, protože u toho batůžku se nám stalo, že se dcera vyvlékla 🤔 https://www.mall.cz/detske-cestovni-pomucky/ver...

zelenaesmolda
12. srp 2023

@majena39
Opravdu to existuje,zadej do googlu little life batuzek

majena39
autor
12. srp 2023

@hasara33
@zelenaesmolda
Holky diiik za typy!!!

lucie7411
13. srp 2023

@majena39 bud v klidu, u nas naprosto stejne🤣 a to jsou dvojcata🙊 jako bonus se zacnou mlatit 🤷‍♀️
Nejsem matka, ale krotitel dive zvere🤣
Ale neboj, mam jeste dalsi 2 deti a ty uz to nedelaji🤣🙏

vojkina
13. srp 2023

Jak kdybych četla o našem lumpovi... Má 3,5 roku... Každej říká že bude líp, tak čekám až se tak stane 😂

fifinka2020
13. srp 2023

@majena39 uf, kde bydlíte? Mám pocit, že se rvouci jsem sama 🙂) Dcera začala neskutečně ječet cca od roku a půl, jakmile není po jejím. Jak se tu rádi- snažím se předcházet, někdy pomůže i říkat věci dopředu (teď pojedeme autem), zjednodušit si život (prostě na vetsi nakupy ideálně sama), ale protože jsem taky jen člověk, občas bouchnu nebo brecim. Zrovna dneska, proč musí být při každém nasekané do auta šílená scéna (chce chodit). Nedávno jsme (naivne) šli na oběd do Ikey - plná restaurace, a když jsem jí nechtěla dar skleničku do ruky, takový jecak, že všichni kolem ztichli. 🙈 Taky mám pocit, že jsme jediní, na spoustu míst si už ani netroufnu, ostatní maminky chodí s dětmi všude možně, pro mě je u hřiště někdy zahul. Obávám se, že ten rok minimálně to prostě takhle bude...🙄

fifinka2020
13. srp 2023

@vojkina mne zas každý říká, jak bude hůř, to taky strašně "potěší " 😉))