Dítě plácá a strká do dětí. Jak to řešíte vy?

luna03
6. črc 2024

Ahoj maminky,.prosím poraďte. Mám v okolí jednu maminku, která mi tvrdí že moje dcera (necelé 2 roky), bije a strká do děti. Prý to tak vypozorovala 🤷 je pravda, že naše holka je trošku víc taková akčnější, víc si vyhraje a prostě je živá než některé děti. Já bych řekla že má prostě ráda život. Občas plácá i náš dospělaky, samozřejmě se snažíme tomu zamezit a vysvětlujeme že se to dělat nesmí. Nedělá to ale u všech dětí, konkrétně u to hodně dělá u dítěte této maminky, která mi to pověděla. Já mám jinak pocit, že naše malá je moc hodná a děti obecně lidi má moc ráda, tak nechci aby mi někdo říkal že malá někoho bije a podobně. Setkaly jste se s tím? Jak jste řešily?

esmeralda11
6. črc 2024

@luna03 píšeš, že to dcera hodně dělá u tohodle jednoho dítěte, tak stížnost jeho mámy je zřejmě na místě. Mně by se taky moc nelíbilo, kdyby jiné dítě plácalo to mé a bylo by mi v celku jedno, že "jinak je hodné".
Řešila bych to tak, že bych buď zamezila kontaktu s tímto konkrétním dítětem, když na něj dcera takto reaguje (pokud to dělá skutečně jen tomuhle), případně bych v těchto situacích byla na dosah a v případě potřeby zakročila. Protože plácání či jiné "bití" ostatních dětí je zkrátka nepřijatelné a pokud dítě není dost staré, aby to pochopilo samo, tak je to na rodičích to ohlídat.

berenika39
6. črc 2024

Všechny vidíme svoje děti jako ty nejhodnější a nejlepší. I když tomu tak někdy není. Pokud tě někdo upozorňuje na chování tvé malé, vezmi to jako fakt. Nauč ji, co může... pokud chce bouchat, tak do polštáře, do míče... Je to přirozené pro ten věk, hledá, jak navázat komunikaci, zatím to neumí. Je malá. Na společné hraní...Je to jen na tobě - přeci není nikde sama - když někoho bije, jsi tam - ukaž jí, jak navázat kontakt jinak - ne bitím, ale třeba pohlazením.... není to vina tvojí malé, ale tebe.

hennrietta
7. črc 2024

Ano, dcera měla takové období, které trvalo pár měsíců.
Zkrátka jsem jí neustále stála za zadkem a korigovala ji. Jakmile to zkusila poprvé (bouchnut, kopnout jiné dítě), tak jsem se tomu snažila okamžitě zamezit, jít v ten moment opodál a řekla jsem jí, že jakmile se to bude opakovat, tak jdeme pryč (z hřiště, kroužku, domů z návštěvy). Při dalším pokusu jsem jí čapla a šly jsme s jejím křikem pryč.
Opravdu nenechám své dítě, aby mlátilo nebo pošťuchovalo ostatní a fakt jsem stála neustále za ní, když jsem věděla, že to dělá...

luna03
autor
7. črc 2024

@berenika39 určitě tomu zamezuju, když je s ostatními dětmi tak to nedělá no nevím proč jenom u tyhle holčičky... Též mě to mrzí...

luna03
autor
7. črc 2024

@berenika39 to já ukazuju a říkám jí, u jiných to nedělá. S dětmi stejného věku si dokáže hrát a je to bez problemu....

mourovatakocka
7. črc 2024

@luna03 Easy rada - nepotkávat se s ní. Některé děti to tak mají, je to období, kdy se ještě nedokážou pořádně domluvit, hrají si spíš vedle sebe než koordinovaně s jiným dítětem. Samozřejmostí je bránit v nežádoucím chování, vysvětlovat, ale pomůže hlavně čas, ve dvou letech to není na velké domlouvání s okamžitým efektem. Každopádně nejlepší je předcházet nevhodnému chování a to půjde snadno, pokud budeš chodit jinam. Třeba z té cizí holčičky cítí negativní energii 😜🤣 Ne, dělám si srandu. Pokud je ale s jinými dětmi v pohodě, tak prostě nepotkávat se s tou jednou holčičkou a na hřišti vždycky sledovat 🙂

luna03
autor
7. črc 2024

@mourovatakocka jojo, jinde si ty emoce vylejva jinak než bitím druhých dětí... Určitě ji nenechávám někoho bit nebo strkat do někoho , vždy ji okriknu nebo chytnu ručičky a řeknu že nesmí placat... 🤷

hennrietta
7. črc 2024

@luna03 A to se musíte stýkat s tou druhou holčičkou, když víš, že to dělá jen u ní? Dala bych ji nějaký čas bez ní, aby ses utvrdila v tom, že to u jiných není.
Měla jsem pocit, že to dcera taky dělá u pár dětí, ale když nebyly v dosahu, tak si vytipovala někoho jiného.. 🤷‍♀️
A když ji plácne a okřiknutí, zamezení nepomáhá? Jak reaguješ potom?

luna03
autor
7. črc 2024

@hennrietta ona reaguje na okriknuti naštěstí a nebo že ji chytnu ty ručky a řeknu ji že nesmí placat... Ale asi máte pravdu, omezím teď kontakt s ní, oni si spolu stejně nepohraji a kamarádky holčička stejně pořád pláče, takže to je potom o ničem 🙂

hennrietta
7. črc 2024

@luna03 A ta holčička je stejně stará nebo mladší?

mourovatakocka
7. črc 2024

@luna03 Ono to opravdu může být jen u téhle holčičky, úplně jsem si vzpomněla na Simpsonovi, jak Maggie taky měla nějaké jedno batole, že se neměli rádi 🤭 Je to hloupé, jestli jste zrovna s maminkou kamarádky, ale opravdu mě napadá jen omezit kontakt. Děláš to správně, časem se ty děcka vyvíjí, zlepšují komunikaci, dá se s nimi líp domluvit.

luna03
autor
7. črc 2024

@hennrietta o necelý měsíc mladší

luna03
autor
7. črc 2024

@mourovatakocka kamarádky sice jsme ale za každou cenu se vídat kvůli dětem nemusím. Já sama nechci pocas návštěvy malou neustále okrikovat a držet ji tam za ruce to se pak nelíbí mne ani ji a nic z toho ve výsledku ani jedna nemáme

mourovatakocka
7. črc 2024

@luna03 Za nějaký čas to zase zkuste, třeba si to sedne ❤️

luna03
autor
7. črc 2024

@mourovatakocka díky za komentáře ❤️

fifinka2020
12. črc 2024

@mourovatakocka mám zkušenost, že si takovéhle děti proste instinktem vyberou ty slabé, co se neumí bránit. Mám jeden takový exemplář doma a je to od doby, co jsme začali chodit na hřiště... na hřišti 12 děti různé starých a chlapeček přijde na jistotu k mému synovi a vezme mu z ruky hračku. Přitom hned vedle seděl jeho kamarád, který by si to ale vzít nenechal 🙂. A dodnes to vidím i na kroužcích, když je tam nějaké divocejsi dítě, tak hned strká do syna, nebo ho předbiha...ty děti to prostě vycítí, kde si to můžou "dovolut". Tak jen opatrně, pokud se přestanete stýkat, že si může najít jinou "obet"

janik90
13. črc 2024

@fifinka2020 mám stejnou zkušenost. Malý je od malinka takový dobrák, když mu nebylo ani rok a opodál plakala holčička, připlazil se k ní a podal jí nějakou svou hračku. I s náma se neustále o něco dělí neexistuje aby on jedl něco dobrého a mi nic. Ale když pak je na hřišti, kde se objeví přesně takto " akčnější" dítě tak bez jakéhokoliv důvodu k synovy přijde a do něho vrazí až spadne na zadek, malý kouká a nechápe. Taky mu mají tendenci děti pořád něco brát. Přitom on když mu to vysvětlím tak nemá problém něco půjčit ( pokud to teda není nějaká jeho top hračka - plyšový papoušek,apod.) Jeho by nikdy nenapadlo si něco cizího vzít, vždy se mě ptá zda je to jeho a když ne tak jde od toho nebo se ptám zdali si to může půjčit. Každé dítě je jiné takže to neřeším pokud je druhá maminka opodál a zakročí je to ok, horší je když se objeví matka která se moc nestará a pak to musím nějak řešit já. Malý i díky tomu raději tíhne ke starším dětem, které jsou předvídatelnější. Teď už mu budou 2 tak když se občas takto akční dítě vyskytne na hřišti, preventivně už si bere svoje věci k sobě a hlídá si je 😁 Jo ty děti to zkrátka vycítí. I malý bych řekla že už pozná které dítě je ok a u kterého musí být ve střehu....

luna03
autor
13. črc 2024

@janik90 no tak to zase neberte prosím vás doslovně jo, neznamená to že mám dítě který jen tak přijde k cizímu dítěti a začne ho tak šikanovat 😂😂 takže akčnější je ale že by někomu ubližovala jen tak z prdele a z radosti to fakt ne.

moudivlacek
13. črc 2024

@luna03 mně nepřijde, že by janik90 psala o nějaké šikaně a úmyslném ubližování ;) prostě být jen důsledná a vysvětlovat, ono se to časem srovná

fifinka2020
13. črc 2024

@luna03 ne, to opravdu není ve zlém a šikana, kdybyste měla takové dítě, pochopíte to🙂. Věřím, že ty děti nechtějí šikanovat, jen zkoušejí hranice, někdy si upousteji emoce, atle fakt to zažívám cca od synova roka...vždycky je na hřišti dítě, co přijde a zkouší to...a když ne vzít hračku, tak aspon jít tam, kde je syn (a udělat takovou scénu, dokud se tam nedostane 🙂. Prostě nějaké opačně energie či co... a věřte mi, bohužel tak 8 maminek z 10 to nehlida a ani si nevšimne, že jejich dítě tohle dělá. A nedávno dokonce babička na vnuka koukala, jak mojí dceři (je povahove stejna) něco vzal a neřekla mu ani slovo... lidé jsou prostě ruzni

fifinka2020
13. črc 2024

@janik90 Jsem ráda, že v tom nejsme sami 🙂. A syn měl to samé s hračkami, časem i doma... měl období, kdy k nám nechtěl nikoho na návštěvu, protože se o ty hračky bál. Myslela jsem, že ho nějak špatně vedu, že se nechce dělit, ale fakt to bylo asi tímhle... dcera je teď úplně stejná a přesně, je by nikdy nenapadlo něco cizího vzít...a vůbec nechápou, proč to někdo dělá jim. Bohužel víc a víc maminek to neřeší a kouká na nás jako na citlivky, když sedím radši u dětí, abych něčemu kdyztak zaměřila. Nedávno holčička (tak o 2 roky starsi) chtěla lopatku, co měla dcera (kolem bylo 5 jinych). Dcera ji položila, aby udělala bábovku, holčička ji hned vyfoukla a maminka holčičky vzala jinou, ať ji teda dá mojí dceři a že dobrý... dcera měla na krajicku, protože měla prostě "svou" a nechápala, proč má mít jinou...a já upřímně byla tak v šoku (nenapadlo mě, že maminka tu jinou dá mojí dceri), že jsem nevěděla, co dělat... ono je to i pro nás náročné. Nechci pořád vyvolávat konflikty a působit, že kvůli všemu udělám scénu (ty děti to taky vnimaji), ale kdyby ti dospělí jednali normálně, bylo by to jednodušší i pro nás 🙏

janik90
13. črc 2024

@luna03 nevím kde jste vzala že si myslím že někdo někoho šikanuje. Já to beru jako normální chování dítěte takto malém věku a právě to neřeším. Horší je když máma sedí na mobilu nebo krafe a dítěte si nevšímá, to je pak jiná situace,ale to není váš případ. Vím že to tak některé děti mají, na cvičení máme přesně takovou holčičku a taky to beru ok, malému to vysvětlím, maminka holčičce taky a je vše v pohodě. Stejně jako holčička časem pochopí že to není správná cesta tak i malý se učí že každý jsme jiný. Z mého pohledu to samozřejmě vypadá že to strkání nemá důvod ale je mi jasný že ty děti k tomu nějaký důvod mají. I můj syn teď má období vzdoru a občas to vypadá že má záchvat vzteku bez důvodu ale je mi jasný že nějaký důvod má a zkrátka ještě neumí zvládat emoce a situaci jinak řešit neumí. Nic jiného než důslednost, čas, vysvětlování a pochopení stejně nepomůže. Děti z toho vyrostou pokud jim rodiče ty hranice nastaví, i když je to někdy na palici.

esmeralda11
13. črc 2024

@luna03 přijde mi zvláštní, jak tady na ostatní holky reaguješ. Nikdo přece neříká, že je tvoje dcera jakkoli špatná. Každé dítě je nějaké a málo které je předpisové bez jediné "chybičky". Osobně se na žádné takové dítě, které útočí na jiné, vůbec nezlobím a nemyslím si o něm nic špatného. Ale od toho má rodiče, aby za něj převzali zodpovědnost, nestrkali hlavu do písku, dítě neomlouvali a situaci vyřešili. Ty tady dceru pořád omlouváš, přitom podle tvého popisu je komentář tvé kamarádky zcela oprávněný. Jistě by se na holčičku kamarádka nezlobila, kdyby viděla z tvé strany uznání problému a snahu ho řešit. Místo toho hledáš tady ujištění, že to ona řekla něco blbě a že je problém v její dceři, když na jiné děti ta tvá neútočí.
Ať chceš nebo ne, ať je tvoje holčicka jinak nejzlatější dítě na světě, tlouc jiné děti (i dospělé) by prostě neměla. Když moje dítě na někoho hodí schválně písek, taky ho nezačnu omlouvat s tím, že ale jinak chodí za plačícími dětmi a utěšuje je hlazením a je hrozně hodný. Prostě zamezím takovému jednání a dítěti a mamince se omluvím. Zbytek je irelevantní.

luna03
autor
13. črc 2024

@fifinka2020 já právě tohle nepřehlížím, mne samotné by se to nelíbilo proto se ptám tady maminek jak to řeší/řešily ony... Snažím se jí vést správným směrem, jen je hodně temperamentní a je to s ní někdy fakt těžký 😂 já sama bych si chtěla někdy upustit emoce tak jako ona 😂 ale to by ten svět vypadal kdybysme to dělali jako ty děti 😮‍💨 tak sem se asi špatně vyjádřila ❤️

luna03
autor
13. črc 2024

@esmeralda11 asi bysme se dostaly do nějaké hádky a o to vážně nestojím když ani nevím kdo sedí na druhé straně, takže jen napíšu že máte pravdu , naprostou pravdu 😊