Dcera mě vůbec neposlouchá. Je to období vzdoru?

14. únor 2023

Ahoj holky, třeba je to naprosto normální, ale já už jsem na palici 😭
Dcera 2 roky, asi měla bejt kluk, fakt🙄 před cizími je anděl (někdy) 😀 ale jinak čert. Vůbec neposlouchá, řeknu ji něco 6x, dám ji přes prsty, dokonce jsem vytáhla vařečku a říkám jestli budeš zlobit bude výprask (samozřejmě bych to neudelala) a ona se stejně tlemi a jede si svoje. Příklad: Sofinko nech tu misku, vysypala by si jí a pak se to musí uklízet a ona se mi smála a furt ji chytala, řekla jsem ji to 3x a pak ji stejně vzala a vysypala, tak jsem ji dala přes prsty, uklidila to a ona začala řvát a vztekat se a vzala tu misku znova a zahodila ji. Sedí u stolu a leze na něj, 5x ji opakuji ať to nedělá a ona furt si jede svou, když už mi dojde trpělivost a vyndám ji tedy ze zidle, tak obrovský hystericky záchvat jak kdybych ji asi operovala zaživa.
Furt řve (jako huláká) i večer, říkám Sofinko už je hodně hodin, neběhej, pojd si hačnout. A ona řve že ne a ještě víc zadupe, říkám ať neřve, že spinkaji všichni a ona hulaka ještě víc.
Xkrat ji řeknu, prso si měla už stačí - holky prso má skoro 24/7 furt 🤦🏽‍♀️ a s druhou kozou si jen hraje, i když ví jak mi to vadí, ne neposlechne, když není po jejím řve a nejhorší je, že když dostane třeba přes prsty (na zadek přes plenu dostala taky malou) tak stejně to nepomuze a ještě přijde po hysterickým řevu a buď začne mě začne mlátit přes nohu a nebo dokonce štípat.
Nevím jestli je tohle normální, mně to tedy neprijde. K ostatním si vůbec nic nedovolí, jenom ke mně🤦🏽‍♀️
Do toho máme psa, takže je opravdu veselo… je jako stěně ještě, takže řvu na oba dva, celý den🤦🏽‍♀️

Nevím co dělat.

zzuzinda
14. únor 2023

Naše dcerka byla taky takhle temperamentní 😉 . Já se utěšovala tím, co jsem kdysi četla - u svých lidí - u rodičů, ke kterým má dítě úplnou důvěru, si dítě dovolí vypustit páru. Ale je to náročné. Teď naši slečně táhne na 12, je to velká individualita, má své názory, které umí prosazovat až na krev, ale je empatická, starostlivá, pečlivá (až za roh 😉 ), zručná, veselá a živá na všechny strany. Navíc se k ní začíná stěhovat nová kámoška - puberta, takže je s ní stále veselo. Syn byl taky vždycky živel, čipera, teď je už klidný, jen občas vypustí páru - a upřímně, teď jsme rádi, když je schopen před námi dát najevo své pocity 🙂

mdch91
14. únor 2023

Tak zaprve dite si vzdy nejvic dovoluje na mamu a zadruhe se dite nevychovava jako stene, ze dostane pres prsty. Zkus mrknout na youtube na Dovychovat.

autor
14. únor 2023

@mdch91 Sama doktorka mi říkala, že je lepší dítěti dát po ruce, prsty než je mlátit po prdeli.
Jako když na něco sahá kam nemá, tak ji dám přes ruku a ne na prdel.

autor
14. únor 2023

@zzuzinda Tak doufám, že to bude lepší. Někdy je přesně jako bys popisovala svou dcerku, je jako velká slečna, která pomáhá a je skvělá, ale pak má tyhle dny a to je na palici, úplně jiný člověk😄

mysh_me
14. únor 2023

Ten koment od @mdch91 byl o tom, ze se dite nevychovava placanim, ne na jake misto ho mas placnout 🤦🏻‍♀️ Proc se divis, ze te dcera placa a stipe, kdyz ty ji to delas taky? Naucila jsi ji to sama. Kdyz nedela neco jak chces ty, placnes ji, a pak kdyz ty nedelas neco tak jak chce ona, tak placne ona tebe 🤷🏻‍♀️ Naucila jsi ji, ze tak to na svete funguje, ona si to sama nevymyslela…

klokanka31
14. únor 2023

A když např.vysype tu misku,proč jí nenecháš ať si to sama uklidí? Co ji zkusit zapojit do chodu domácnosti, aby nevymýšlela lumpárny?

mdch91
14. únor 2023

Myslim samozrejme nevychovavat dite jakymkoliv bitim. Doktorka at radsi leci rymu ;)

xxx3d
14. únor 2023

krásný období 🙂 tedy pro ni
objevuje, všechno ji zajímá, zatímco ty bys chtěla, aby to nedělala
já to chápu, ale zkus si to představit z jejího pohledu
zkus to víc vzít jako hru, a přitom odvést pozornost, když nechceš, aby něco vysypala, anebo líp, obrnit se trpělivostí a přijmout, že to teda vysypat může, a třeba i to, že něco vysype, je pro ni báječná věc, objev, zkušenost, protože potom, to musíme uklidit
věty krátký, stručný, výstižný
a prosím, užívej si tohle období s ní
je to o nervy, ale je to jen jednou! ❤

zzuzinda
14. únor 2023

Člověk to prostě musí přežít. Mám v živé paměti, kdy náš miláček dostal hysterák v obchodě, povedlo se mi, že jsme mohli odejít a po cestě ječela, jely jsme jednu zastávku busem, já nákup jako kr.va, Bára hysterák jako kr.va, do toho mi chytrá paní sdělovala, že se nedá být v autobuse, jak to dítě ječí, ať jí zbiju, naštěstí jiné paní se nás zastaly, vystrkám ječící přízrak z busu, dostrkám ho domů a tam, jak když mávne proutkem - maminko, už jsem v požádku, sceš pomoct????

te_reza
14. únor 2023

Teď si tu vyslechneš dva tábory, ten první vysvětluje do bezvědomí a ten druhý prostě plácne.
Naší je sedm a taky něco udělá, až když se to řekne po miliontý. Plácáním se nenamáhám, dostala 3x v životě, kdy jsem to považovala za život ohrožující a extrémně spratkoidní situaci a tak prostě dostala.
V tomhle věku s tím zatím asi nic moc neuděláš, nezbývá než vydržet.

bara88
14. únor 2023

Jak z tebe má mít respekt,když na ní vytáhne varecku že kterou řekneš že ji namlatis a stejně by si to neudělala?

bara88
14. únor 2023

A proč?tak ji prostě idsrav a jojobový, nebo ji budeš kojit do pěti?pokud ji takto dovolujes a vidí že si z tebe může dělat srandu tak se nic nezmění

emillyhk
14. únor 2023

Taky mám dvouleté dítě a když se vztekne, stojí to za to 🤦‍♀️ Ale já jsem většinou důsledná - pokud řeknu, že dostane přes ruce, tak přes ně taky dostane. U nás platí 2x a dost. Napomenu jednou, podruhé upozorním, že pokud nepřestane, tak přes ruku dostane. Pokud to udělá znovu, tak prostě plácnu. Já jsem teda asi celkem free v tom, co mu dovolím. Opravdu hodně si rozmyslím, co a proč zakazuju. Je to kvůli mému pohodlí, abych po něm nemusela uklízet? To ho radši naučím, jak to zvládnout. Je to proto, že je to nebezpečné? Tam na zákazu důsledně trvám, přes to prostě nejede vlak. Pokud třeba hrozí, že by něco rozsypal nebo rozlil omylem, upozorním, že musí opatrně (a potom pochválím, jak se mu to povedlo). Pokud vidím, že chce škodit, zasáhnu včas a seberu. Když to nestihnu, tak prostě udělám "tyty", on moc dobře ví, že se zlobím. Co teda netoleruju, tak je, když se vzteká a začne mě bít, to dostane přes ruku, jak jsem psala výš. A mluvím s ním v jednoduchých větách, žádná omáčka kolem. Primárně používám intonaci a výraz tváře. Teď zrovna jsme ve fázi, kdy je to mnohem lepší než třeba před dvěma měsíci. Ale je mi jasné, že se to ještě může mockrát změnit.
Jo, a občas ho prostě nechám řádit a dělat binec, ale je to "řízená" aktivita, kdy ví, že může 😉

irmamala
14. únor 2023

Jéééžiš tady je zase sluníčkových matek, které všechno vyřeší domluvou 😀 Hele já jsem na svoje děti v životě nevztáhla ruku, protože mi to tak nějak bylo proti srsti. A když vidím svoji mladší 8-mi letou, jak se ke mně dokáže chovat, tak si říkám, řezat jsem jí měla šmejda.... 😀 S odstupem let za sebe můžu zhodnotit, že přílišná liberální a přátelská výchova má svá úskalí 🙂 Otázka, co je normální.... Dvouleté dítě má samozřejmě ještě nárok, chovat se jak zviřátko, ale aby mě mlátilo, to už by bylo i na mě moc a asi bych po ní skočila. A poslechnout by tě měla, alespoň napotřetí 😀 Nejen z nějakého principu, ale i z hlediska prachobyčejné bezpečnosti.

nikishkaaaa
14. únor 2023

@irmamala perfektně napsáno! 👍naprosto souhlasím.

klokanka31
14. únor 2023

@irmamala Tak můžou se vyskytnout děti co nedělají nic tak hroznýho, co by vyžadovalo naplácání na zadek...

mdch91
14. únor 2023

@klokanka31 zato u nekterych dospelych je to solidne napresdrzku, takze fyzicky tresty od rodicu jim asi uplne nezabraly :D

kompas
14. únor 2023

Kdyz se podivam na podobne diskuze v nabidce, je to o 2 letych detech… Proc? Protoze 2 lete dite objevuje svet, zkouma, co si muze dovolit, co se stane kdyz…, co udelas ty kdyz ditko… Je to normalni. Mozna fakt na palici, ale normalni. Clovek proste nesmi byt “liny” a ne 100x rikat, “nech tu misku byt”, ale zvednout zadek a dojit tu misku sebrat… Kdyz budes porad jen opakovat a opakovat, tak to ditko to stejne prestane poslouchat… Jestli te slysi… Protoze muze byt tak ponoreno do sve cinnosti, ze vubec vedet nemusi. Placani a stipani mi k tomuto obdobi rozhodne nepatri. Kdyz uz citis potrebu vychovavat timto zpusobem, tak si to nech radej na vek, kdy to bude mit nejaky efekt 😀

klokanka31
14. únor 2023

@mdch91 😄

dasipe
14. únor 2023

Teď asi budu za tyrana ale když byl v tomhle věku syn, zkoušel taky. Jenže jak rychle to začalo, tak rychle to skončilo. Prostě ne znamená ne. Kousneš mě? Fajn, já tebe totiž taky. Budeš mě štípat? Já tebe taky. Budeš do mě mlátit miskou? Já tebe taky. Rychle ho to přešlo 😅 samozřejmě s rozumem. Ne aby měl kousance apod. Prostě když nestačí vysvětlit, že to bolí, ať si to zkusí sám 😉

mdch91
14. únor 2023

@dasipe tak jasne, ze nenechas dite, at te mlati miskou, ale osobne si myslim, ze neni stastny reseni oplacet stejnou minci. Dite si fakt spis rekne Dela mi to taky, tak asi se to delat jinym muze nez ze by si reklo Bolelo ji to jako me, tak ji to delat nebudu. Staci uplne ruku chytit a zamezit mu v tom, aby placlo. Ted me okusuje 11m, tak proste vzit a rict, ze se nekouse, ale nedelat mu z toho divadylko, at pro nej neni kousani zabava

rozitta
14. únor 2023

Ahojky, asi bych ji přestala oslovovat "Sofinko" ale zvolila bych Sofie a přísný tón hlasu a pohled. A také bych ji nezatěžovala dlouhými větami. Musíš mluvit stručně a jasně. A jakým situacím jde předejít, těm bych předešla. Upřímně, dítě ve dvou letech ještě není nějaký Einstein 😉

mdch91
14. únor 2023

@rozitta jo, to je pravda, ze to 3 let vic vnima ton hlasu nez obsah sdeleni

sashule
14. únor 2023

pride mi ze vobec nespominas tatu. ja napr nikdy pred matkou nemala respekt ale otec bol obrovsky strasak. nechyba jej? a tiez dalsia vec ja som za taky styl zvany nevychova. kedy nemas pravo vyzadovat od dietata aby sa chovalo nejakym sposobom. nie je to program ktory si urcujes jak ho navolis. je to proste clovek nie tvoja hracka. ja si myslim ze rodic je na to aby pomohol dietatu dosiahnut jeho potencial a pocuval co dieta citi a potrebuje lebo deti su nasa buducnost nie sluhovia. a myslim ze tradicna vychova zalozena na tom ze clovek sa rodi jak zviera a musime to z neho dostat je blud. dieta sa musi vyblaznit a citit ze ma svoj svet nic extra sa nestalo. tak prso si vezmi ked je tvoje a kasli na nu ja by som proste zacala ju napodobnovat a vrieskat jak ona aby pochopila jak je trapna keby robila sceny.

autor
15. únor 2023

@irmamala Děkuji moc za zprávy všem, obzvlášť tato mě potěšila; děkuji všem 🙂

@sashule Chlap samozřejmě zasáhne, zvýší hlas a je klid, takže jediné co někdy opravdu zabira je, ze ho zavolam..
dnes jsme byly v obchodě a delala scény, ze chce to a to a to, tak jsem ji řekla, ze když bude hodná určitě ji to ráda vezmu a ona si sedla a začala rvat, no já byla hotova, říkám tak já zavolam tátu a on si te vezme a hned vstala a šla, nemlatime ji ani nic, jen přesně jak píšeš - je to takový strašák, má respekt, ale ke mne teda žádný.. 🙄

bara88
15. únor 2023

A jak je možné že z taty má respekt jako já to teda moc nechápu že dítěti musíš říct že zavoláš tátu aby tě poslechlo. Tak zvyš hlas taky jako táta a kdy něco řekneš, že dostane vařechou,tak to musíš udělat .stát si za svým

dasipe
15. únor 2023

@mdch91 tak to určitě. Jen ve dvou letech už by podle mě dítě mělo pochopit, že to bolí, že to nesmí dělat a ukázat mu, proč se to nedělá a proto mu to udělat taky. Ale třeba mám kamarádku, která jede tu "americkou výchovu" a kluk totální katastrofa. Mlátí mámu do obličeje, ona nu sice řekne že to nemá dělat a to je celý. Dál ji mlátí a směje se tomu. Klukovi je 5. Nedávno mého manžela nazval titulem ču*ák. Každá jiná maminka by okamžitě zakročila a ještě k tomu, když by i toho byla. Její reakce byla taková, že se začala smát 🤦

crejzy
15. únor 2023

Pediatricka není psycholog. Hledejte ověřené zdroje. Doporučuji podcast 13 hříchu rodičovství ať slyšíte výsledky výzkumů okolo děti a jejich psychiky. Vaše dcera je úplně normální. Jen vy jste nejistá.

emillyhk
15. únor 2023

Přijde mi, že dcera cítí, že ty jsi nejistá. Pokud ty musíš zavolat tátu, aby vyřešil problém, tak v jejích očích jsi "slabší kus", proč by měla někoho takového poslouchat? 🤷‍♀️ Podle mě vnímá, že když začne dělat scény, tebe to úplně rozloží a ona víceméně dosáhne svého (pokud zrovna nepřijde táta, aby na ni houkl). Zkoušela jsi, jaká bude její reakce, pokud si jí nebudeš všímat, když se vzteká? A hlavně si opravdu začni stát za svým - žádné plané výhrůžky (nechceš ji bít vařečkou? Tak o ní nemluv.) a přestaň volat na pomoc manžela (musíš věřit, že jsi stejně schopná situaci zvládnout a dítě to vycítí). Je to těžké, taky mi cuká oko, když syn začne tropit scény na veřejnosti. Ale zachovám pokrovou tvář, beru vzpouzející se dítě a odcházím. Na moje dítě prostě nějaké sáhodlouhé vysvětlování nefunguje, určitě ne v situaci, kdy on už prožívá tu emoci. Takže s ním poodejdu někam, kde to můžu řešit, aniž bych se já cítila, že na mě všichni civí. Já jsem v tu chvíli klidná a neoblomná a on to cítí.

darinka84
15. únor 2023

Dvouleté dítě neví co po něm chceš..takže například s tou miskou, krásné zkoumání,ty jsi ji ještě upozornila na ne/vysypání tak to udělala..do tří let věku je dobré spíše odvézt zvesela pozornost jinam, když nechci, aby něco dělalo....ona ta vařečka a výprask třeba zafunguje, ale v pubertě vás pošlou někam.. protože tam to fungovat přestane.pak jsou tady diskuze doteď hodné dítě, teď se chová jako spratek. V horším případě,pokud se děcko nevzbouří, tak se uzavírá do sebe. dovychovat musím chválit všude kudy jdu.zatim funguje.