Dítko se nechce potápět. Máte zkušenost?

marie_nn
5. dub 2022

Ahojky máte/měla jste to některá stejně a zlepsilo se to kdyžtak? Chodím se synem od 10m na plavání, uz dávno potápímea vždy to bylo v pohodě, libilo se mu to, ale pred 4 týdnama jsme byli na foceni pod vodou, ve strasne blbej čas, kdy chtel spinkat, byl nevrlej, ho tam házeli do vody a plakal no.. Od ty doby už nechce pod vodu, vzdy jen na poprvy, kdy ještě neví a pak spustí řev ☹️☹️ vůbec se mi to nelibi.. Lektorka říkala, ze to chce cas.. Ale vzdyt uz to jsou 4 tydny, a ani ho nepoatapim na sílu.. Kdyz nechce nechce..no i miminko co se tam snami jen polivali trochou vody uz se potápí a nevadi jim to🤭 noo ja se bojim ze timhle stylem ani nikam nepokrocimr, zachvili tam vsichni budou skakat do vody z okraje a my nic.. Mela jste to taky některá tak..? Potápět s

merope
5. dub 2022

Každé dítě je jiné, možná to moc tlačíš "na sílu" a dítě to cítí. Já mám pocit, že kdykoli po malém něco "moc chci", tak dělá pravý opak a jakmile to "pustím", tak bác a je to.

My kvůli covidu ani nikam nechodili, párkrát byla instruktorka u nás doma a cvičili jsme ve vaně. V bazéně jsme byli až v srpnu ve 2,5 letech a zpočátku se šíleně bál, pak jako jo, plaval, ale ponořování hlavy prostě nesnese (a to mu to v kojeneckém věku šlo). Prostě jsou období, možnosti a není třeba to honit ani uspěchat. A pokud ti lektorka říká, že to chce čas, važ si jí! Jsou takové, co to mají sklony hnát "na sílu" a necití se tam dobře ani děti ani rodiče.

dobevacka
5. dub 2022

U nás se stalo něco podobného kolem 15 měsíce. Z ničeho nic absolutní nezájem a pláč. Přisuzovala jsem to v té době separační úzkosti, kterou procházela. Ale u nás se to bohužel nezlepšilo. Dalších 10 lekcí beze změny a chodit jsme přestaly. Lektorka to tlačila na sílu a já to tak necítila... Ted jezdíme občas do veřejného bazénu a stále se potápět nechce. Vody se nebojí, naopak se jí to líbí, ale nechci ji to ještě víc zprotivit. Věřím, že se to zlepší časem...

babka
5. dub 2022

Dcera nesnášela vodu na obličeji ještě ve školce, kde se na plavání jako jediná tvrdošíjně odmítala obličejem k vodě jen přiblížit 🙂 A pak doma v bazénu se to jednou během jednoho dne, kdy blbli s bratrancem, zlomilo a teď naopak nejraději plave pod vodou. Prostě bych na to netlačila, ono se to zlomí samo 🙂

elesse
5. dub 2022

Stejny prubeh i s focenim. Fotilo se pred Vanoci, potapi se nekdy az v posledni dobe, nekdy nechce ani nahodou. Ale zlepsuje se to

somalicats
5. dub 2022

@marie_nn Rekla bych, ze hlavni problem bude v tom, ze jste ho tam hazeli do vody. Ja chodim s detmi plavat odmala, a takhle na silu jsme teda nesli ani u foceni pod vodou, potapela jsem se s nima a vzdycky to klaplo v pohode. Mozna bych se ted docasne vratila zpatky jen k polevani kelimkem.

berenika39
5. dub 2022

Proč se musí potápět?
zachvili tam vsichni budou skakat do vody z okraje a my nic..
Upřímně, to je problém, když ostatní se budou potápět a vy nic? Není větší problém pohoda dítěte, jeho chut učit se nové věci, než srovnávání maminek, že ostatní budou a vy ne? Tyhle situace se budou opakovat a pokud si nastavíš latku - že musí dělat to, co ostatní, bude z něj uzlíček nervů. Prosím, nech ho v klidu.
Konkrétně v této situaci mi pomohlo vždy aktivitu nechat být, na delší dobu, netlačit, nenutit. Jinak je to začarovaný kruh - ty chceš, aby ostatní viděli a on nechce - o to víc nechce.
Nikdy dítě nenut dělat nic na sílu, protože ostatní......potřebuje sám chtít, mít motivaci - on sám.

elesse
5. dub 2022

Jo a jinak, prelevani kelimkem neexistuje. Vlastne jakekoli liti vody na hlavu, domluvit se da jen myti vlasu. Ale nahodne cakani, potopeni ze skluzavky, pri skoku do vody, uklouznuzi ve vode a cokoli neni vibec problem, to si ani neuvedomuje a chechta se

rubesovak
5. dub 2022

Nenutila bych ho. Mě nutili taky jako dítě pak jsem se topila v 6ti letech a odmítala se koupat, ovšem ve škole bylo plavání povinné, pod vodu nás strkali plačíci tyčí i když věděli že se fakt bojim - topila jsem se znovu, plavcice ani neměla snahu pro mě skočit, vytáhl mě spolužák z nejlepšího družstva. Na střední jsme měli plavání povinně, dělali jsme z něj zkoušku a já kvůli tomu chtěla odejít ze školy, nakonec naši vysvetlili profesorce proč mám takový panický strach z vody a ta byla skvělá a pochopila. Plavat umím, ale vždy chci mít jistotu že dosáhnu. A věřím, že kdyby mě nenutili že bych to časem zvládla sama a dneska se potopila ale ne, museli se potopil všichni tak hold všichni☹

lizzie02
5. dub 2022

Na plavání jsem chodila s prvním synem, potápění se mu moc nezamlouvalo od začátku, ale pomalu jsme to zkoušeli, lektorka dost tlačila, že to je dobrý a tak, cítila jsem, že to není správné, pak už se mi úplně seknul 🤷 pak jsme už přestali chodit, lektorka na nás docela tlačila a všechny "úkoly" se dělali s potápěním 🤷 aktuálně jsou mu 4 roky a voda v obličeji je obrovský průšvih, umytí vlásku nadlidský úkol 🙄 jestli to je plaváním samozřejmě nevím, ale od té doby to tak je🤷 s mladším jsem plavat nechodila a ten je v tomhle docela v pohodě, tak nevím 🤷

journals
5. dub 2022

Syn byl podobny pripad. Od malicka vodu miloval a pak ze dne na den obrat.
Pomohly bryle a chodit do bazenu 2x tydne. Po intenzivnejsich lekcich je to mnohem lepsi. Po roce co takto chodime si konecne zacal skakani do vody a potapeni uzivat a tesi se na to. Hlavne pomalu, postupne

journals
5. dub 2022

@berenika39 ac souhlasim, ze se rozhodne tlacit nesmi, tak to problem je, protoze lekce na sebe navazuji, deti se dostavaji dal a uci se nove veci. Kdyz se dite zasekne na tom ponoru, skladba hodiny je pro nej pak vlastne uplne mimo, do vetsiny cinnosti neni schopne se plne zapojit. Aspon tak to bylo u nas. Samozrejme, o nic nejde, ale ja jsem rada ze to syn dohnal, protoze ted by tim byl hodne brzdeny a rozdil mezi detmi by byl markantni

somalicats
6. dub 2022

@journals To nemusí být vždycky pravda. U nás rozhodně to, že se dítě odmítne potopit, neznamená, že je pro něj skladba té lekce mimo. Naše lektorky mají lekce sestavené tak, aby ta cvičení a úkoly mohly vykonávat všechny děti, to, že se některé nepotopí, zas až tak nevadí (pokud mají například z desky skočit do vody a doplavat ke kraji bazénu, tak opatrně skočí a doplavou s hlavou nad vodou). Proto do potápění netlačí, a je pravda, že v těch našich kurzech se potápí drtivá většina dětí včetně těch, které ze začátku ani netolerovaly polití hlavy kelímkem - ten individuální přístup k takovému dítěti, co ze začátku odmítá vodu, je fakt znát. Moje šestiletá se dlouho odmítala potopit (bohužel jsem s ní nemohla chodit na plavání hned od mimina), u ní to i při mytí vlasů byl boj, protože si odmítala jakkoli namočit hlavu. Při lekcích to nikdy nebyl problém, teď už se potápí naprosto v pohodě.

journals
6. dub 2022

@somalicats nemusi 🙂 jen jsem odpovidala na doraz jestli to je opravdu takovy problem. Ano, muze byt, ale netvrdim ze to tak musi byt u vsech kurzu v kazdem bazene 🙂

somalicats
6. dub 2022

@journals Pak je ovšem na zvážení, zda plavecké kurzy pro malé děti, kde jdou s tím potápěním "na sílu", jsou vhodné. To plavání a obecně pohyb ve vodě má být radost a ne stres z toho, co zas po mně budou chtít. Pokud chceš z dítěte vychovat šampiona v plavání, tak pak takový kurz asi ano (pomíjím "vhodnost" nucení dítěte do jakékoli aktivity směrem na maximální výkon). Pokud jde o to naučit dítě nebát se vody a následně plavat, tak osobně preferuju kurzy s vlídnějším přístupem. Koneckonců plavu už s pátým mládětem, takže ty výsledky vidím. Žádné z mých dětí nebude profi závodní plavec, ale kurzy si užívají a těší se na ně.

ckei
6. dub 2022

@journals pokud to tak někde je, tak je lektor plavání úplněk ničemu.......tak by to prostě nemělo být v žádném plaveckém kurzu, že pokud jedno dítě něco neumí,tak že pak pro něj padá skladba plaveckých hodin. Takže to není dobrý příklad. Snad jen uvést plavecký kurz a město,kde se tak děje, aby si dali ostatní pozor.

malanoha
6. dub 2022

Proč se musí nutně v deseti měsících potápět, tomu teda nerozumím... Moje děti se nikdy se potápět nechtěly a ani ve snu by mě nenapadlo je do toho nutit. Vodu mají rádi, rádi plavou, ale hlavu pod vodu si dávat nemusí. Já taky ne a už s tím spokojeně žiju 35 let 🙈

somalicats
6. dub 2022

@malanoha To potápění má 2 roviny: první je, že pro správnou techniku plavání potřebuješ dávat obličej do vody. Ta druhá a pro mě podstatnější je ta, že to dítě se odmala učí, jak fungovat s obličejem ve vodě, tj. pokud Ti dítě spadne do vody, dá Ti to těch pár vteřin navíc na to, abys ho vytáhla bez úhony. Pro dítě je rizikové vdechnutí vody, to se může stát i v malém bazénku na cachtání, kde je pár cm vody, nebo ve vaně, když uklouzne. Dítě se učí zadržet dech, takže nezpanikaří a "nenaloká" se.

journals
6. dub 2022

@somalicats ja ale nepisu o tom, ze je potapeni na silu. Jen pisu, ze nekde na sebe lekce navazuji a pak muze byt v programu problem. Dnes jsem to videla u nas. Cerpali jsme nahradu s mensimi detmi, kazde bylo na jine urovni a to se proste nedalo. Lekce nedavala smysl ani jedne kategorii.
@ckei lektorka je skvela, dela to snad 20 let. Lekce davaji smysl a jsou postavene dobre. Plaveme pod ni uz treti rok a se synem dokazala zazraky. Ale fakt je ten, ze deti pokroky delaji a ona je postupne pripravuje na samostatne plavani, coz bylo i predem domluveno. Dite ktere se sprajcne kvuli potapeni je proste omezeno v mnohych dalsich cinnostech v bazenu. Tak to proste je a lektorka s tim neudela vubec nic 😉

ckei
6. dub 2022

@journals jak píšu, pak je ta lektorka k ničemu...těmito slovy jsi to potvrdila. Ale tak klienty zřejmě má, a že neumí pracovat s nedostatky dětí takovým zřejmě nevadí 🙂

journals
6. dub 2022

@ckei no, vzhledem k tomu, ze ja narozdil od tebe znam realitu, tak to asi dokazu posoudit lepe 😉 pracovat s nimi umi a muj syn je toho jasnym dukazem 😁 ale asi bych mela dodat, ze se nebavim o kategorii mimino x mesicu. A ani nepisu nic o tom, ze nepotapejici se dite je v rohu a ceka co bude dal

somalicats
6. dub 2022

@journals Tak ale náhrada s mladšími x staršími dětmi je jasně mimo, to prostě nemůžeš srovnávat, když jsou úrovní úplně někde jinde. U nás třeba nahrazovat můžeš jen s dětmi, které jsou na stejné úrovni, tj. náhradu Ti systém nabídne jen v rámci těchto lekcí.

somalicats
6. dub 2022

@journals Tohle jsou Tvoje vlastní slova:
Dite ktere se sprajcne kvuli potapeni je proste omezeno v mnohych dalsich cinnostech v bazenu. Tak to proste je a lektorka s tim neudela vubec nic 😉

Já jezdím plavat s dětmi už hromadu let, zkušenosti mám ze dvou plaveckých škol (jedna je během roku, s druhou plaveme každé prázdniny). Tak, jak jsi napsala svůj příspěvek, mi z toho plyne, že lekce je postavená tak že si dítě - nepotápka během lekce prakticky neškrtne. A pokud takové děti v kurzu jsou, tak je něco fakt špatně - jo, dítě je unavené, tak se šprajcne jednou, dvakrát. Ale pokud se do nějaké doby potápělo a pak se šprajclo a ten stav trvá, tak je to chyba buď rodičů, že na něj tlačili a nutili ho do potápění v situaci, která pro to dítě nebyla komfortní, nebo je to chyba lektora, že má na dítě nepřiměřené nároky. A pokud lektor/ka neumí sestavit lekci tak, aby se zapojilo i dítě, které se z nějakého důvodu nepotápí, tak to opravdu není dobrý lektor/dobrá lektorka, to se na mě nezlob.

journals
6. dub 2022

@somalicats skrtne, ale omezene je. Ne u vsech cinnosti, ale vsechno proste logicky delat nemuze. Samozrejme se nabizi alterativa, ale…
Porad si nejak nerozumime. Zkusim vecer napsat a vysvetlit jak to myslim

marie_nn
autor
6. dub 2022

@berenika39 máte pravdu, nikdy jsem ho ale nenutila, zkousela jsem to vzdy porpvy na začátku lekce, jestli náhodou, a jinak nic.. To nee.. Jinak už jsem se rozhodla s plavanim skončit. Treba to zkusime zas za nějaký čas 🤗 já tam chtela brečet s nim....

lenatko91
6. dub 2022

Taky jsem lektorka. Fakt nenutit, potřebuje čas, aby si zas získal důvěru k té vodě a našel si k tomu zpátky cestu. V každém kurzu mám batole, které se odmítá potopit, ani moje dcera nechce. Vlastně až teď po půl roce plavání 2x týdně usoudila, že to potopení (zatím ze skoku) není tak špatné. A k čemu ti je, aby se potápěl? V plavču jde o to, aby se udržel na vodě, měl k ní pozitivní vztah a uměl zavřít pusu a zadržet dech, když se pod tu vodu dostane.. nějaký výkon je fakt to poslední..

berenika39
6. dub 2022

@marie_nn skvělé, nestojí to za stres - tvůj ani prcka, však takových aktivit vás ještě čeká.....každá zkušenost se počítá a hodí. Opatrujte se.

somalicats
7. dub 2022

@journals Klidně to rozepiš, až budeš mít čas. Já to beru jako sbírání dalších zkušeností.

journals
9. dub 2022

Konečně se dostávám k odpovědi, na telefonu se mi to nechtělo datovat.
Předem - raději znovu opakuju, že souhlasím s tím, že se dítě NESMÍ do ničeho nutit. A to prosím píšu z vlastní zkušenosti a vím velmi dobře co píšu. Zároveň si jako rodič uvědomuju, že ve chvíli, kdy je dítě starší a na lekce již nějakou chvíli chodí, pak chci, aby lekce měly nějaký vývoj a byly smysluplné.
Synovi jsou tři, takže já to teď píšu z pohledu rodiče takto starého dítěte. Potápění u malých, několikaměsíčních dětí nepovažuju za důležité, spíš tu práci s ním. A proč jsem psala že JÁ vidím to potápění jako důležité? Protože sama očekávám, že plavání v našem případě přinese nějaké výsledky. Do kurzů jsme nastupovali s tím, že aspoň bude změna, program, zabijeme čas nějak smysluplně. Od té doby uběhl nějaký čas, chodíme pravidelně na lekce 2x týdně, stálo nás to už desítky tisíc a teď už vím, že chci aby z toho bylo něco smysluplnějšího než jen "kopy, kopy nožičkou". Včera na lekci trénovali vynoření z vody s tím, že se hned po vynoření chytnou podložky/okraje bazénu. Samozáchranný prvek, důležitá věc. To byla hlavní (ne jediná) část lekce. Pokud se mé dítě nebude potápět, tak logicky nemůže trénovat tento krok, protože je tam potápění klíčové. A ano, můžu ho na vodě vozit po břiše a on se může chytat kraje, ale jaksi to nedává smysl. To je ten případ o kterém jsem psala.
Jasně, vymyslí se jiná hra, ale smysl lekce je pryč. A s tím opravdu praxe a osobnost lektorky nic neudělá a nesouvisí. Nevím, jestli to popisuju dostatečně srozumitelně, píšu jen svoje názory a zkušenosti a troufám si tvrdit, že hodnotit situaci ze své pozice můžu velmi dobře, protože jsme si se synem to všechno vybojovali a vidím to jako velký úspěch. Rozdíl mezi ostatními dětmi jsme dohnali, ale bylo to díky tomu, že jsme chodili na intenzivní kurzy a v bazénu jsme velmi často.