Roztroušená skleróza. Jaké vyšetření?

30. čer 2023

Dobrý den, jsem 3 mesice od porodu, me priznaky jsou holesti zad, brneni až necitlivost konecku prstů na rukou, brneni rtů a nosu.Jednou se mi stalo při čtení pohádky ze jsem četla úplné nesmysly i kdyz jsem se plne soustredila na text a pismenka. Proste to neslo precist. To mě vystrasilo natolik že jsem navštívila svou neurolozku. Ta me poslala na MR mozku a C pateře pro vylouceni RS. Objednaná jsem na srpen. Četla jsem že i když člověk podstoupí magnetickou rezonanci může se stát, že výsledky vyjdou negativní. 100% jistota je vysetreni pomocí mozkomisniho moku. Chci se zeptat pokud vyjde MR negat. Šly by jste do odběru mozkomisniho moku? Mám strach jsem mladá ráda bych udělala vše pro to ať mám jistotu. A komu to případně říct udělají mi odběr jen kvůli mému přání. Nebo řeknou že MR je nejativni že dal není potřeba nic vyšetřovat. Děkuji.

aarriel
30. čer 2023

RS mam 15 let a mozkomisni mok je negativni 😉 ale na MR se zjistilo, ze mam na mozku leze. A vim o vice pacientech s RS, ze maji mok negativni. Pokud by mi vysla MR bez lezi, tak ja osobne bych na LP nesla, to by bylo az to posledni... Mas i jine priznaky? Zkousela jsi na to brneni nasadit horcik a vyt. B, treba B-komplex, Milgam? Drzim palce at to dobre dopadne 🍀

autor
30. čer 2023

@aarriel dekuji za odpoved nezkoušela ale vyzkouším🙂 tak babo raď... jak může být mok negat. Opravdu zajímavé jak to má každý úplně jinak a kazdy je "original" právě se bojím i toho že teď už třeba priznaky mít nebudu a MR nic neuvidi tim padem mi neudelaji ani lumbalku a za několik let se priznaky znovu objeví ale za tu dobu by se nevědělo že ji mám a nelecilo by se to. Jestli mi rozumíš jak to myslim. Asi už schizuju a tvořím si scénáře. Ty brdo 15 let. Nevíš po čem to mohli vzniknout stres? Nyní máš nějaké priznaky?

aarriel
1. črc 2023

Nikdo nerekne po cem to mohlo vzniknout 🤷 nasledek neuroboreliozy, geny, ockovani 🤷 priznaky? Hele jak kdy, nekdy jsem uplne v pohode a vubec o tom nevim, jindy lehke brneni rukou, nohou, obliceje. Ale ja mela oblicej 3x ochrnuty, takze nejake poskozeni tam bude, reaguje treba na zmenu pocasi, vitr atd. Obcas se motam a narazim do veci 🤣🙈 obcas vetsi unava, vidim dvojite, proste jak kdy...
Mam za sebou lumbalku 2x a znovu bych nesla, pokud by to nebylo nutne. Myslim, ze pokud nebude nic na MR, tak problem bude jinde 😉

teenyel
1. črc 2023

Kamaradce zjistili Davidsona (nebo tak nejak, pry je to nejaky typ RS). Z niceho nic mela problem se zrakem, rozkapavani nepomahalo, poslali ji na MR, tam se nic neukazalo, tak ji odeslali na odber mozkomisniho moku a tam uz neco nasli. Prodelala nekolik atak, ze treba najednou poradne nemohla na nohu a tak. Rozhodla se na to tema udelat trochu osvetu, takze ted nataci na youtube v poradu Lvice a na instagramu funguje jako "bez.diagnozy". Organizuji ruzne setkani pro lidi s RS, sdili o tom ruzne informace, pribehy atd.

aarriel
1. črc 2023

@teenyel jee, tak tu tvoji kamaradku sleduju na IG 😉

teenyel
1. črc 2023

@aarriel ona je fajn, zname se 25 let. Je super, ze se snazi na tohle tema trochu informovat a upozornovat, protoze tech informaci a pribehu nebylo tak moc (sama jsem si neco hledala, kdyz nam to rekla). A za me je statecna, snazi se zit normalne, cestuje, uziva si.

aarriel
1. črc 2023

@teenyel prave to me hodne inspiruje, mam rada takove lidi, ktery se snazi nepropadat depresi a sirit osvetu a pozitivni mysleni 😍😍