Revmatoidní artritida. Jak odhalit?

maruskacech83
27. led 2022

Zdravím potřebuji znát názor zkušenosti jak prokázat že mám RA jelikož příznaky mám, mám i vyšetření u ortopeda kde nebylo nic zjištěno na rentgenu.A to není vše podle praktického lékaře nemám RA když mi vzali odběry tak nevím co dal,připadám si jako simulant ( když nic podle doktorky mi není )tak nevím praktická doktorka mne chce poslat zpět na ortooedii jelikož mám a trpím bolestmi kolenou co tam chce řešit nevím jaký je váš názor Ortoped podle mých příznaků mám RA.Jak to odhalit

katie87
27. led 2022

@maruskacech83 Ahoj, mamka jezdí přímo na revmatologii a vždy jsou podstatné krevní rozbory. Těžko říct co ti odebíral praktik, ale asi bych si teda být
tebou nechala napsat doporučenku na revmatologii pokud nenapíše, tak se objednat do soukromé ordinace.

maruskacech83
autor
27. led 2022

@katie87 to už jsem objednána na Revmatologii jen mne zaráží že mi praktická doktorka řekla že nemám revmatoidni artritidu

ptule
27. led 2022

Ahoj, mám RA a trvalo asi 4 měsíce než mi praktická napsala žádanku na revmatologii. ( A to ještě byla obrovská náhoda, měla tam totiž záskok ) další 4m čekání ( dřív neměli termín) Ale jen pokud tě bolí " jen" kolena tak to úplně RA být nemusí. U mě to začlo v ramenou pak prsty na nohou a rukou. Větší kluby - kolena kyčle byly asi až poslední. Nejhorší je to většinou v noci a k ránu. Chodila jsem zkroucená bolestí snad přez půl roku 😥 Pokud tě zajímá něco konkrétního tak se ptej, když budu vědět ráda odpovím 😉

ptule
27. led 2022

PS: z odběrů to taky není 100% může to být i seronegativni RA .... Každopádně revmatolog ti snad pomůže vyřešit diagnózu.

katie87
27. led 2022

@ptule přesně tak, prsty nohy ruce👍🏻

maruskacech83
autor
28. led 2022

@ptule ano bolí mne nejvíc kolena a dřív bolely klouby na prstech a mám ranní ztuhlost i večer někdy nemohu spát je možné nějaký zánět lety říkala doktorka že mám ale ty léky co mi napsala moc napomáhají mažu kolena mám pohyb neustále a revmatologii půjdu v březnu

maruskacech83
autor
28. led 2022

@ptule revmatologii mám v březnu i ortoped má názor na RA protože mi na rentgenu nic nenašel mnela jsem i rehabky moc nepomohly a mám příznaky které na RA tak nevím je možné že chyby jinde

ptule
28. led 2022

@maruskacech83 tet teda vydržet do toho března, léky mi taky moc nepomáhali, většinou jen na chvíli. Nejvíc mi vždy pomohli kortikoidy ( mají bohužel i vedlejší účinky ) a pak imunosupresiva. Když je nejhůře ( změna počasí, stres ..) a přijde bolest tak mi pomůže ibuprofen. Doktorka mi taky tvrdila že to bude únava, přepracování atd. bylo mi tehdy 29 🤷🏻‍♀️

lister
28. led 2022

Opravdu to nemusí být jen RA, může to být i jiná dg. Zaměřila bych se nepotíže. záměrně neříkám na příznaky, když jsou zatím nálezy negativní. Kdy jsou největší, co pomáhá, co zhoršuje, kdy a kde , co tomu předchází. Jak píše @ptule, je velká skupina obtíží, která může reagovat na stres, nepohodu, zátěžové životní situace jak pozitivní tak negativní. Nezpochybńuji, že potíže máte, ale zkuste se neupínat jen k dg RA. Popřemýšlejte zda by tyto potíže nemohly souviset i s něčím jiným. A negativní nález berte zatím jako pozirivní zprávu. RA je autoimunitní onemocnění a hodně v něm působí psychosomatikcá stránka.

maruskacech83
autor
28. led 2022

@lister ano to vše vím neupinam se na to negativní nález mi řekla praktická doktorka že to není artritida ortoped to vnímá jinak a imunitu mám na prd když beru léky na štitnou žlázu to je autoimunitni onemocnění snížena funkce na psychiku se taky léčim mám panickou poruchu

katie87
28. led 2022

@maruskacech83 ajaj to mě mrzí, panickou poruchu jsem taky kdysi řešila a v té době jsem měla příznaky kde čeho, řekla bych, že to má na to velký vliv