Očkování na covid v době kojení. Je tu nějaká maminka, co se nechala očkovat?

elinka08
13. čer 2021

Prosím je tu nějaká maminka, co se nechala naockovat v době kojení. Končím teď 39 týden a zvažuji očkování po šestinedělí. Co jsem si zjišťovala u lékařů, tak většinou po šestinedělí vakcinaci doporučuji, ale ráda bych znala zkušenosti konkrétních maminek. Jak to probíhalo, případně jestli měly nějaké nežádoucí reakce. Prosím maminky, které jsou zásadně proti očkování, aby se tady k tomu nevyjadrovaly. Zajímá mě opravdu názor jen těch co už očkované jsou. Moc děkuji 🙂

neliniezoe
13. čer 2021

@elinka08 Dobrý den, stále kojím ročního syna a očkována jsem byla zacatkem června Pfizerem a malý i já absolutně bez reakce, ani ruka mě nebolela. Probírala jsem očkování jak s mou obvodní, tak s pediatrou od malého a obě mi ho schválily. hodně jsem nad očkováním přemýšlela, studovala a holky tady hodně doporučovaly článek na mamile, který mi v rozhodování pomohl...

elinka08
autor
13. čer 2021

@neliniezoe Moc děkuji za reakci a přeji krásný den 🙂Mám také reakce z lékařského prostředí, kde se jim do rodiny narodilo miminko a po šestinedělí se maminky nechávají očkovat. Věřím, že to bude dobré rozhodnutí 🙂.

inulik8
13. čer 2021

@elinka08 Dobrý den, byla jsem na očkování teď v pátek. Malá má 2 měsíce. Pouze se mě zeptali, zda kojím, a řekli, že protilátky skrze kojení dostane i miminko. Předem jsem se ptala i svojí doktorky, ta byla také pro. Druhý den mě trochu bolela ruka, jinak bez reakce. Byla jsem očkovaná v Kroměříži Pfizerem.

tynka9
13. čer 2021

Byla jsem zrovna včera. Kojím měsíc starého synka. Původně jsem chtěla čekat po šestinedělí, ale nakonec jsem byla už teď. Zatím reakce mírná - bolí mě ruka a jsem unavená. I když únavu nevím, jestli muzu připisovat očkování, přeci jen malý moc dobre nespí. A když on ano, tak starší dcerka ne 🙈 říkala jsem o svém záměru pediatričce, ta mě to schválila s tím, že protilátky bude mít i prcek. Jen mě říkala, ať si na 2-3 dny po očko zajistím nějakou pomoc, že bych měla odpočívat. Zná mě, že to moc neumím a se třema malickyma detma to ani moc nejde 😉

elinka08
autor
13. čer 2021

@inulik8 Děkuji moc za reakci 🙂

areh
13. čer 2021

@elinka08 taky jsem byla očkovaná teď v pátek. Vakcinou Moderna. Dle pediatričky bude mít syn max nějaký protilátky. Očkoval mě praktik, tan si ještě zjišťoval aktuální info a říkal, že bez problémů.
Mě druhý den po očkování bolela ruka, ale nic,co by mě omezovalo.

elinka08
autor
13. čer 2021

@tynka9 Děkuji moc za reakci🙂, také si myslím, že po očkování by měl být klidnější režim, pro všechny, natož pro kojící maminku. Přece jenom je to vše zapřah kolem děti a vakcína určitě to tělo oslabí.

nazka
13. čer 2021

@elinka08 lja stále kojím 17m dítě a nechala jsem se očkovat. Prý to do mléka nejde, za to ty protilátky ano. Takže je to vlastně žádoucí. Ale čert ví 🤷‍♀️
Jinak mě bolela ruka a byla jsem unavenejsi den. Jinak nic. V červenci mě čeká druhá dávka.

barmil
13. čer 2021

@elinka08 kojim ročního syna. Dostala jsem Pfizer a teda peklo. Do pár hodin bolavá ruka a šílený prujem. Druhý den zanet jednoho prsa, pak druhého(zanet prsa jsem mela jen jednou, když byly synovi 3tydny) , pak zas zimnice, pocity schvácenosti, dneska jsem skončila na pohotovosti a mam antibiotika. Prý zanet obou prsou a infekce dychacich cest. Přitom jsem před vakcínou byla zdravá, nic mi nebylo, syn je taky v pohodě, krásně spi. A tohle mě úplně rozsekalo. Upřímně uvažuji, že na druhou ani nepůjdu

elinka08
autor
13. čer 2021

@areh děkuji moc za reakci 🙂

marge_s
13. čer 2021

@barmil To je zajimavy. Ja se totiz s tim bolavym prsem druhy den vzbudila taky. A skoro bych rekla, ze po vakcine. (Nemela jsem zanet minimalne rok, jsem zdatna nekolikaleta kojna). Fakt je, ze se nedoporucuje pul roku po ocku mamograf, nejake zmeny tam byt v tkani muzou (tykalo se to, tusim, uzlin). Ja bych to byt vami nahlasila na SUKL, treba nas bude vic. To jsou data, ktera urcite potrebuji. Btw, s tou infekci DC , klidne to mohla byt jeste reakce na vakcinu, zadna nemoc, pochybuji, ze by se zabyvali tim, co je puvodcem a atb pro sichr.

elinka08
autor
13. čer 2021

@nazka děkuji moc za reakci🙂. Také jsem slyšela, že to do mleka nejde a velikou výhodou jsou protilátky pro dítě.

elinka08
autor
13. čer 2021

@barmil tak to je hodně nepříjemné, přeji vám, ať jste co nejdříve v pořádku. Budu moc ráda za další informace.

elinka08
autor
13. čer 2021

@marge_s to je právě jediná věc, které se bojím, abych kvůli očkování a jeho nežádoucích účinků, nemusela přestat kojit. Předtím jsem kojila dcerku skoro do tří let. Teď bych také chtěla kojit co nejdéle to půjde. Ale tohle nám asi nikdo nezaručí, jak to bude.... a rozhodnutí je jen na nás. Děkuji za reakci.

marge_s
13. čer 2021

@elinka08 hele, toho bych se nebala, to by musela byt mega komplikace, a to te muze chytnout treba slepak. 🤷🏾‍♂️ Pri zanetu je dulezite kojit o 106. Ale planovala bych tak, abys nezustala s miminem sama, kdybys mela treba teplotu, tak klidovejsi rezim-chlapa o vikendu doma nebo tak neco 🙂

nikolite
13. čer 2021

Já byla v pátek. Syn má 3 měsíce a je plně kojený. Pátek a Sobotu jsem potom prospala (opravdu šílená únava) o malého se staral partner. Já jen kojila. Dneska jsem už na 100% v pohodě mám jen trochu citlivé rameno.

elinka08
autor
13. čer 2021

@nikolite děkuji moc za reakci 🙂. No asi to bude chtít zařídit pomoc partnera po očkování. Je to dobré vědět, protože chodí i o víkendu do práce. Tak si aspoň vezme volno 😁.

klary93
13. čer 2021

@elinka08 byla jsem včera, Pfizer, plně kojím 3m synka, bez reakce 😉👍

viperaberus
13. čer 2021

já byla ve čtvrtek. Malý má 7 měsíců a kojím. No, bála jsem se reakce u všech, jen ne u sebe, tak mi nevadilo, že muž ten den jel pryč a vrátí se dneska navečer. Po očkování mě bolela ruka, po chvilce na slunku ekzém (jen 10 minut v autě) a večer se k tomu přidaly klouby. pátek byl horší, klouby mě dost bolely a měla jsem zvýšenou teplotu (max. 38,4), rukou jsem nemohla pohnout bez bolesti (ale s tím jsem počítala, to mi udělala i tetanovka). Sobota už byla lepší. Dneska už je to OK, jen mě teda bolí jedno prso, tak z něj kojím jak o život aby to bylo v pořádku. Takže za mě je dobrý si to pojistit, aby byl někdo doma pro případ, že by byla nějaká reakce. Ten pátek byl docela krušný. Ale jsem poučena a na druhou dávku budu mít muže v záloze.

elinka08
autor
13. čer 2021

@viperaberus děkuji za reakci🙂, no vlastně tady všechny maminky píšete reakce na první dávku, jsem pak hodně zvědavá jak to bude po druhé. Ta většinou bývá horší 🥴. Zatím asi žádná maminka tu druhou za sebou nemá.

marge_s
13. čer 2021

@elinka08 ja jo. A bylo to podruhy horsi :D . Sla bych do toho znova, stoji to za to 🙂

barmil
13. čer 2021

@marge_s to me desis.. Kdyz mam teď takový peklo, nedokážu si představit, že by to mělo být ještě horší

elinka08
autor
13. čer 2021

@barmil naštěstí ty nežádoucí reakce jsou nanejvýš tři dny, co jsem tak slyšela, ale to vím u ostatních, ne u kojících maminek. Ale asi to bude podobné. Ale i tak tyhle nepříjemnosti převažují nad tím, než později dostat covid. Myslím, že na podzim to bude pěkný masakr, jak se všichni vrátí z dovolených. Moc tomu nerozumím, chápu když někdo jede do zemí, kde je podobná situace, ale tam kde je riziko obrovské... to mi hlava nebere. Ale to už je zase jiné téma. Každopádně jedna moje kamarádka, zdravotní sestřička, se bavila s pacientem, který je biochemik a ptala se ho konkrétně na můj případ. Řekl jí, že mi nikdo nezaručí, že nebudu mít nežádoucí reakci, ale kdybych byla jeho žena, tak by mě prosil na kolenou, abych se nechala naockovat. Že riziko, že dostanu covid a zemru na něj je mnohem vyšší, než vakcinace. A nechala bych tady miminko. Jen pro doplnění, mně je 45 let, tak jsem určitě mnohem rizikovejsi, než ostatní mladší maminky. I když u této nemoci se nedá nic předpokládat. V okolí jsme měli mnohem starší s nemocemi a měli lehký průběh a pak mladého zdravého člověka s těžkým průběhem.

marge_s
13. čer 2021

@barmil neboj 🙂 vsichni v mem okoli meli lehci NU nez ja a je fakt, ze mam trosku divokou autoimunitu. Nic, co by se nedalo prezit, ale musim priznat, ze podruhe to nebylo tak dramaticky (poprve jsem behem peti hodin vystridala vse, co snad slo - brnavku, zimnici, teplotu, unavu), ale zato to podruhe trvalo dyl. Ale fakt nejsem zrovna reprezentativni vzorek 🙂 V mem okoli klasika - unava, teplota, klouby max tri dny a pak treba par dni unava a hotovo. Ted uz jsem ok a doufam ve svetle zitrky 🙂

fyii
13. čer 2021

@elinka08 ja byla vcera Pfizrem a je mi teda fakr blbe, pripadam si jak prejeta parnim valcem, horecka, zimnice.. no uz mi bylo i lip. Jeste, ze tady byla mama a deti si vzala alespon ven..ale riziko nejit je vetsi...hlavne, oni vlastne lidi stejne donuti se naockovat, to bezplatny testovani nebude,nafurt..

elinka08
autor
13. čer 2021

@fyii Děkuji moc za reakci. Přeji, ať je Vám co nejdříve zase dobře 🍀🌷.

nafreya
13. čer 2021

Ja se o tom bavila s pediatrem a ten by mi ockovani pri kojeni do roku ditete nedoporucil. Mala ma vic jak dva, uz se skoro nekoji, tak jsem sla. Bavila jsem se i primo s doktorem v ockovacim centru. Rikal, ze je to hlavne na uvazeni matky. Klinicke studie pro tehotne a kojici nejsou, protoze je to neeticke. Doporucoval spis Astru a Johnson. Ja sla do Pfizeru, nezadouci ucinky nebyly. Ani u mne ani u male. O tyden pozdeji vysel clanek, ze se muzou ockovat i tehotne a kojici a tam zas doporucovali Pfizer 😀. (Takovym clankum zasadne neverim)

Jen si uvedomte, ze se jedna o novou vakcinu, nikdo dneska neví, co to s clovekem/kojenym ditetem udela. Mrknete na situaci u statu, kde vakcinaci rozjeli drive a proockovanost je tam vyssi, nez u nas.

elinka08
autor
14. čer 2021

@nafreya Děkuji za reakci🙂. Čtu, že máte úplně jiné informace jako většina z nás. Vůbec nikdy jsem neslyšela, že by byla pro těhotné a kojící vhodná vakcína Astra Zeneka, nebo Johnson. Od první chvíle se vědělo, že je vhodná pouze vakcína Pfizer. Teď se hodně mluví o Moderně. Zároveň není pravda, že vakcína Pfizer je nová, ba naopak, základ je již vyvinut několik let. Zároveň neznám nikoho z lékařského prostředí, kdo by se nechal naockovat Astrou Zenekou, nebo Johnson. Všichni právě vakcínou Pfizer... k ní je asi největší důvěra.

molindule
Autor odpověď smazal
Zobraz
molindule
14. čer 2021

@elinka08 Přemýšlím o očkování a stále váhám kvůli kojení. Synovi už je sice 20 měsíců, ale v nejbližší době to na ukončení kojení nevypadá. Překvapuje mě, když tady čtu, jak všichni lékaři s klidem očkování při kojení doporučuji. Ptala jsem se svého gynekologa, kterému důvěřují, a ten mi řekl, že mi k tomu zodpovědně nic říct nemůže, protože na to nejsou studie, jak psala @nafreya. Doporučil mi MUDr. Němečkovou z ÚPMD, která se to mu věnuje a ktera jediná by mi k tomu možná mohla něco říct, ještě jsem ji ale nezastihla. Nechci tady nikoho strašit, jen přináším jiný pohled.