Může se jednat o sociální fobii?

26. srp 2024

Ahoj,
Jdu se k vám poradit, třeba s tím někdo máte zkušenosti.
Nikdy jsem nebyla moc společenská i tak jsem se dokázala a dokážu s lidmi normálně bavit. Jde o to, že nemám ráda velké skupiny lidí. Nerada se mezi ně dostávám. Dám příklad. Bydlím na sídlišti, každý den chodím s dětmi na hřiště. Chodí tam spousty maminek s dětmi, které již znám, s kterými se bavím o všem možném. Problém ale nastává, když přijdu třeba kolem 16 h a jsou tam vpodstatě všichni. Nemám chuť jít k nim, nemám chuť se zapojovat. Když se bavím s každou sólo je to ok ale jakmile jde o skupinu jsem jak opatřená. Není to ostych ale spíš pocit, že se nerada vnucuji, nerada se překřikuji. Ony pak na mě samozřejmě koukají, proč jsem jiná, proč se nebavím. Jenže je to tak nějak automatické a já se do toho prostě nutit nechci. Nedávno jsem četla článek o sociální fobii a bylo to jak o mě. Kdysi jsem chodila na neurologii kvůli tomu, že se mi klepala ruka při psaní (třeba na úřadě, ve škole) vždy když jsem měla před někým něco napsat, nebo si při mluvení někdy šlapu na jazyk a pak si říkám, bože co to meleš.
Připadám si divná 😶 jak vyvrhel.

reeeza
26. srp 2024

A nebo jsi prostě introvert? 🙂

Já se taky raději bavím s menším počtem lidí. Pozornost hodně lidí mi vadí, přestanu se cítit komfortně atp. Ale jinak jsem úplně v pohodě, když se třeba někam jde se známými, nebo si povídám jen tak s někým 🤷‍♀️

miryp
26. srp 2024

@reeeza také bych řekla. K tomu možná nižší sebevědomí...

eliss232
27. srp 2024

Jo tohle vůbec nezní jako sociální fobie, v tomhle se vidím i já 😀 Radím se mezi introverty už od dětství a jsem s tím úplně v pohodě 😀 Ty jsi taky v pohodě, tak to příliš neřeš. 😉

sasanka88
27. srp 2024

Muze se jednat o formu socialni fobie. Ale ten kdo trpi pravou socialni fobii ma problek i s jednotlivcemi. Tobě dělaji problem skupiny. Zkusila bych se ve skupine zapojit treba jen pritakanim, jednim slovem nebo jen pokyvavani hlavou pokud ti je nejake tema zrovna blizke. Ja v podstate trpim nebo spis trpela jsem tim co ty. Jsem tezky introver ale jak starnu tak se měnim na spis na extroverta. Podle mě dialog ve skupine je hlavně o cviku. Zapojovat se jen kratkymi vetami nebo tim jednim slovem. Mě vylečila v podstatě prace na zamku kde jsem nastupovala jako tezky introver a mela jsem strach mluvit pred lidmi. Pracovala jsem 3 roky na zamku jako pruvodkyně... takže jsem si musela zvyknout na svuj hlas a musela jsem mluvit nahlas... musela jsem vystoupit ze svoji konfortni zony... a fakt me to pomohlo. Ted se uz zapojuju i ve skupine maminek. Je to ale i o tom jak ty maminky dobre znam.... pokud jsou vsechny me zname neni problem... pokud jsou cizi taky se nezapojuju. Je to ruzne

sasanka88
27. srp 2024

Kolik je ti vlastne let?