Máte zkušenost se sociální fóbií a skopofóbií?

7. srp 2022

Ahoj nemáte některá zkušenost se sociální fobií a skopofobii?Podařilo se vám s tím nějak bojovat? vyléčit?od doby co jsem doma s dětma je to čimdal horší,víc a víc se straním lidí,nerada jsem někde na akcích kde je plno cizích lidí a nemám si s kým povídat či tam být....pocit že mě okolí sleduje a hodnotí mě svírá...

mourovatakocka
7. srp 2022

Osobně myslím, že nemám fobii, prostě jen nemám ráda velká shromáždění, nerada chodím tama, kde nikoho neznám a s tím, kolik let už jsem doma, se to nelepší. Prostě vím, že ze mě nikdy nebude společenský člověk a ve slabých chvilkách prohlašuju, že nesnáším lidi 😁. Nevim, jak se to u tebe projevuje, ale já třeba kvůli dětem normálně chodím na hřiště do herny atd. Prostě ať z nich nechtě nemám takové lidumily jako jsem já.

autor
7. srp 2022

@mourovatakocka já jakmile jsem v prostředí cizích lidí,jsem nervózní,svírá se mi hrdlo,jsem roztěkana,když jde do extrému dělá se mi zlé je mi horko začínám se nepříjemně potit... když se mám s kým bavit,nemusím tam stat úplně sama je mi lépe,lépe se mi dýchá necítím se jako pod drobnohledem...mám to tak i když jdu na úřady, nevím co bych dělala muset se nekam dostat třeba autobusem....takže opravdu bojují s těmito dvěma fobiemi a nevím zda by mi s tím pomohl třeba odborník

berenika39
7. srp 2022

Ahoj, na tohle funguje výborně kognitivně-behaviorální terapie - naučí tě, jak pracovat se svými myšlenkami - pochopíš, že je to jen v hlavě a že s tím můžeš pracovat. Najdi v okolí dobrého psyhologa a nech se tou terapií provést, pomůže to, vlastní zkušenost. Není důvod se nechat ovládat vlastní myslí.....https://kbt-klinika.cz/ To, co cítíš. je jen v myšlenkách.

xxx3d
7. srp 2022

díky tobě jsem zjistila, čím jsem trpěla já 🙂
ta skopofobie
ani jsem netušila, že to má svůj název
já jsem v tom teda byla vychovaná, hodnotící a srovnávací typ výchovy, moc "príma"
no a dneska je mi prostě jedno, že na mě někdo kouká, naopak, jsem si v mnoha situacích jistá, že se na mě lidi dívají a je mi to jedno, protože i já se dívám na ostatní, asi tak bych to shrnula
přerod nastal právě asi až s příchodem syna.

jasminhill
9. srp 2022

no pomůže psycholog, ale s ním to bude na dýl, nicméně nějakou "psychiatrickou" epizodu si zažije snad každý - a u většiny přejde, pokud jsi neměla psych. problémy v minulosti, tak bych se toho nebál

dobré je se těm strachům vystavovat a důležité je si říct - "co nejhoršího se mi může stát?" většinou nic 😀