Mamograf ve 43 letech?

11. čer 2024

Ženy, byly jste na mamografu před dosažením 45 let, jako samoplátci? Dnes na gyndě v rámci preventivky o tom MUDr mluvila, resp. doporučila. V rodinné anamnéze raka nemáme, to spíš srdečně-cévní problémy. Upřímně -moc se mi nechce, ale asi bych měla. Co myslíte?

emii003
11. čer 2024

Také máme v rodině, spíše srdečně- cevní problemy. Možná pro jistotu bych šla, ale nevím :D

1pomnenka
11. čer 2024

Proč jako? Vždyť do 45 let se dělá utz, po 45 mamo. Nějaký důvod to doporučení mít muselo, ne? Nevím o nikom, komu by bezdůvodně doporučili utz nebo mamo.

betelgeuzz
11. čer 2024

a vysvětlila ti, proč mamograf? já chodila do 45 na uzv. na ten chodíš?

lencaa11
11. čer 2024

Já bych šla pro svůj klid jsem teda mladší a už nějaký pátek chodím pravidelně na sono prsu a vím že dělám pro sebe to nejlepší ...

miryp
11. čer 2024

Chodím od 38/9 (teď si nemohu vybavit přesně) na sono prsou a určitě na tom nehodlám nic měnit ani poté, co mi padne 43 či 45. Mám v prsou cysty, mám křehké cévy a trpím na hemangiomy a rozhodně svá prsa nenechám drtit deskami mamografu. Nepovažuji to za bezpečné. Pokud jednou sono lékařka dojde k závěru, že sono nestačí, budu chtít MR, nikoliv mamograf.

helen_h
11. čer 2024

Některé pojišťovny proplácí mamograf prevenci už od 40 let. Takže možná jsou na gyndě zvyklí vypisovat žádanky už mladším ženám, a tak tuto možnost taky zmínila, i když pravděpodobně vaše pojišťovna to neproplácí, takže byste musela jít jako samoplátce. prostě info, že je ta možnost. (Třeba se jich i některé ženy na to ptají, od kolika let se může chodit a tak.) Pokud by shledala problém, vypsala by podle mě rovnou žádanku na vyšetření.

autor
11. čer 2024

@1pomnenka Moje gyndařka řekla, že má hodně pacientek kolem 45 let s rakovinou prsu, tak proto to doporučuje. Ona řekla UTZ, já se dívala na webovky centra, které mám nejblíž, a tam dělají UTZ do 40 a pak už mamograf, i bez podezření, prostě preventivně. Tak teď jsem z toho trochu jelen. A ano, do 45 jako samplátce, resp. moje pojišťovna přispívá nějakých 800, stojí to myslím 1100.

autor
11. čer 2024

@miryp Aha, tak tohle mě nenapadlo, díky za nový úhel pohledu. Měla bych si o tom asi něco načíst.

lencaa11
11. čer 2024

Podívala bych se na skupinku na fb rakovina prsu jsou tam ženy které díky mamografu zijou a i sono je dulezite tohle vyšetření zachraňuje životy kdyby to bylo nebezpečné tak by to lékař nepoužíval opravdu to chce prevenci ...

ninive211
11. čer 2024

@miryp Já mám třeba zase malá prsa a co jsem viděla fotky, jak se ten mamograf dělá, tak jako nevím, jak by ty moje jedničky chtěli vyšetřovat...prý u těch malých prsou je toto vyšetření docela složité a někdy i dost bolestivé. Bude mi letos 40, 2 jsem byla na sonu (a to jsem tu první návštěvu teda dost dlouho odkládala, ale už plánuji chodit pravidelně, pojišťovna polovinu uhradí). Na mamograf rozhodně spěchat nebudu.

gruyerre
11. čer 2024

Ono záleží na tom, jaká prsa máš. Na "mladá" je lepší utz, na "starší" mamograf... jestli ti doktorka poradila ultrazvuk, tak asi měla za to, že pro tebe bude ještě vhodný. Tak se normálně objednej na ultrazvuk jako samoplátce (kdyby tě po telefonu kvůli věku nutili do mamografu, můžeš říct, že doktorka ti doporučila sono a že chceš sono). Uvidíš, co poví doktor na tom ultrazvuku, třeba ti řekne, že příště už bude vhodnější mamograf.

1pomnenka
11. čer 2024

Mamo je o srovnávání snímků, sledují, zda se na snímcích něco změnilo. Šla bych na utz.

miryp
11. čer 2024

@ninive211 u malých prsou si to vůbec neumím představit. A bolestivé to podle mého musí být pro každou ženu, protože to prso musí být při snímkování v kompresi, a to hned 2x, protože dělají snímky ve dvou polohách. A ten tlak je fakt velký, v jednom z videí, které jsem k tomu viděla, to přirovnávali tomu, jako by ti na prso postavili až 20 kg tvárnici. Jsou lékaři, co doporučují pacientkám, aby přišly k vyšetření nadopované analgetiky 🙈 Navíc ve videu přímo z mamografického centra tam lékařka uvádí, že pokud tam něco najdou, posílají pacientku na sono. No tak na sono chodím normálně a to, že tam mám cysty, už vím. Takže mi to vyšetření nedává vůbec smysl, jen to zvyšuje riziko, že mi popraskají cysty a cévy. Proto za mě jedině MR, pokud by sono lékařka měla pocit, že je potřeba další vyšetření...

zekrt
11. čer 2024

Chodím na utz, zhruba do 45 je to podle doktora průkaznější než mamograf. Musela jsem najít nového, předchozí dělá utz jen do 40.

odula
11. čer 2024

Jo. Poprve ve 38. Navíc - tady se dělá preventivka od 40. Sla bych

odula
11. čer 2024

@zekrt strasne záleží na stavu žlázy. Nejlepší je kombinovat

odula
11. čer 2024

@miryp jejda mane, ja mam prsa prtavy, acka, nikdy jsem neměla problém, nikdy me to nebolelo. Jako ani trochu.

pinkninja
11. čer 2024

Pokud jdete poprve nebo po mnoha letech, sla bych na sono. Z toho vzejde doporučení na pristi vysetreni (MG x UZ). UZ vysetreni prsu je obvykle mene dostupné (delší objednaci lhůty). Nekomu staci jedna metoda, nekdy se volí kombinace. V prubehu let, jak se proměňuje zkáza, se to muze střídat (dle doporuceni lekare - radiologa). Vyberte si nejake mammocenrum, které Vám je sympatické a snažte se ho v prubehu let neměnit.
Dosud jsem neslysela, ze by MR vysetreni dokázalo nahradit MG vysetreni, z mnoha duvodu. Obvykle se dela jako doplňkové. Vysetritelna jsou každá prsa, vysetreni absolvují cim dal casteji i muži.

misulka84
11. čer 2024

Jo šla jsem je mi 40

ninive211
11. čer 2024

@miryp Teď jsem četla na stránkách EUD kliniky, kam chodím, že mamograf je právě spolehlivější u "starších" prsou a taky průkaznější u prsou, kde je více tuku (lepší zobrazení). Takže podle mě třeba u ženských, co mají třeba podváhu a "lentilky pod kobercem" (znám takové i ve starším věku, i když pravda, moc jich není) nevím, zda to má vůbec smysl...doufám, že mně příští rok (v listopadu mi bude 40) nebudou už nutit mamograf s mýma prsama...

hanka_12345
11. čer 2024

ja chodim 1x rocne jako samoplatce ale pak si to vyberu na pojistovne. Delaji mi to ultrazvukem. Je mi 35. Taky raka nemame ale bojim se toho jak cert krize takze chodim

betelgeuzz
11. čer 2024

@miryp @ninive211 mám malý prsa, byla jsem na mamografu letos poprvé a v pohodě. Bolestivý to nebylo.
tazatelko, na UZV bych šla, já chodím pravidelně tak od 35, teď ve 45 poprvé mamograf a příští rok půjdu zas na UZV jako samoplátce a budu to střídat.

ninive211
11. čer 2024

@betelgeuzz Tak to jsem ráda. Každopádně pokud nebude problém, tak chci počkat do 45, do té doby sono.

miryp
11. čer 2024

@odula, @betelgeuzz díky za osobní zkušenost. Možná by bylo fajn zmínit, na jakém pracovišti jste byly, jiné ženy by určitě uvítaly typy na pracoviště, kde na to jdou s citem 😉 Já zatím nepotkala ženy, které by měly kladnou zkušenost. Já sama za sebe mohu doporučit sono lékařku v Praze, kdyby některá žena sháněla...

morgan
11. čer 2024

Ano šla bych, je to prostě prevence jako každá jiná.

@1pomnenka u žen nad 40 je základní metodou mamograf, ne sono. To že to pojišťovny proplácí až od 45 (většinou) je věc jiná.

malenka3
11. čer 2024

Začni sonem. Věk nehraje roli, to, že to pojišťovna platí od nějaké doby, je hezký, ale incidence mezi mladými stoupá. Já chodím už od 35. Ozp hradí mamograf každé dva roky už asi od 40.
Každopádně ze sona tě případně na mamo pošlou sami. Sono zobrazuje trochu jinak (nechci říct nutně lépe). Já jdu letos na mamograf na pojišťovnu, loni jsem byla na sonu, vždy to takhle střídám, jeden rok to, jeden to. Pokud na mamografu něco objeví, vyžádají si dodatečné sono sami.

anehap
11. čer 2024

Já trpím hodně na cysty, objevují se mi a zase většinou zmizí a nebo se zmenší, dr mi pravidelně dělá sono, u poslední cysty, která byla velká, mě poslal do MAMO centra v Olomouci. A tam mi znovu dělali sono a řekli, že pro srovnání udělají rovnou i mamograf. Bylo mi 42 let. Mám malá prsa a nebolelo to vůbec. Teď už jezdím na kontroly tam a dělají mi jen sono, od 45 budou dělat i mamograf.

misulka84
11. čer 2024

@malenka3 přesně tak, na almužnu od pojišťovny nečekat

morgan
12. čer 2024

@malenka3
@miryp
@ninive211
@zekrt
@anehap
Chtěla jsem se zeptat, jak u vás probíhá sono? Dřív jsem chodila do Mamma centrum Opatov a tam to probíhalo tak, že já byla nejprve na zádech, ale pak i postupně na pravém a na levém boku a docela to byl i tlak na ty prsa. Teď chodím už nějakou dobu do Waltrovky a tam při vyšetření ležím jenom na zádech a nijak netlačí a z boků to nedělají vůbec. Možná i to vyšetření celkově je kratší. V obou centrech jsem zažila dvě různé doktorky. Přemýšlím, jestli to na té Waltrovce dělají vůbec pořádně 😀 nebo jestli to může být i třeba lepším přístrojem. Díky za vaše zkušenosti.

malenka3
12. čer 2024

@morgan tak, jak to popisuješ z toho Opatova. Projedou to komplet, včetně uzlin v podpaží, hezky z boku celý prso. Upřímně? Pokud by to dělali takhle halabala, jak popisuješ, už bych tam příště nešla. To nebude lepším přístrojem, tou sondou to prostě doktor musí projet vše.