Křečové žíly. Je to normální?

strom14
12. čer 2024

Ahoj,

chtěla jsem se zeptat zkušenějších, jestli jsou toto normální křečové žíly.
Jsem momentálně 38tt a křečáky jsem měla i před těhotenstvím, ale jen takový modravý náznak pod kůží, nic vystouplého.
Tyhle jsou horké, i když zbytek stehna mám studený a přijdou mi teda dost děsivé.
Je mi pod 30 a je to moje první těhotenství, tak jestli to pak zmizí, nebo je to něco, co se musí řešit jinak.

mariti
12. čer 2024

Taky mám. Byla jsem těhotná celkem 4x (z toho jednou jen krátce ) a dycky se to v těhu výrazně zhoršilo. Teď je mi přes 40, zlepšilo se to, ale úplně už nezmizely. Jde o to, zda je to estetický nebo zdravotní problém. Já s tím zatím nic nedělám, občas mažu (např. Lioton), jinak vím, že se řeší operativně, a dnes už to umí velmi šetrně. Zkušenost ale /zatím/ nemám. Pokud to není u Tebe vyloženě akutní, počkala bych do porodu, máš to už za pár. Samozřejmě, při akutní bolesti se poradit s MUDr.

margita_m
12. čer 2024

@strom14 mě teda spíš udivuje, že tě doktorka z gyn neposlala dřív na cévní. Od druhého těhotenství jsem měla to stejné a minimálné v 36 tt jsem byla na vyšetření. Od té doby chodím na cévní co půl roku až rok a nosím pončochy (dříve stehenní, nyní lýtkové). Už je to přes 10 let. Není to jen o estetické stránce, ale hlavně o průchodnosti a případném riziku trombóz, atd. Nechci tě děsit, ale zkus to ještě pořešit, třeba i s žádankou přes obvodní nebo gyn. Třeba tě někde na cévní vezmou velmi rychle, když jsi v 38tt. To že jsou žíly teplé naomak je úplně normální, proudí v nich krev a tím, že jsou vystouplé napovrchu, tak to jde znát. Snaž se mít nohy natažené, dávej je nahoru, nedávej nohu přes nohu a sprchuj studenou vodou. Ať se ti daří. 👍🏻🍀