Jaký je rozdíl mezi klasickým odběrem a odběrem s diferenciálem?

73nica73
2. kvě 2023

Ahoj holky, je nejaky extra velky rozdil mezi tim?

Objasním situaci…minuly pátek se mi udělalo zle, jela jsem k praticce, ty se nelibilo nejak EKG a moje dychani, poslala mne na zkontrolovani do nemocnice…tam nakonec vse ok, brali mi i krev a ta byla v pohode…

Mam ještě nějakou virozu takze klasika rýma+kašel….
Dneska na kontrole u prakticky, dala jsem i zpravu ze teda vse ok, a uz asi po 15 jsem ji rekla o tom, ze mam na krku nekolik uzlin (maly max do 7mm, pohyblivy, mam je tak ale uz 9 mesicu) ale chtela jsem nejaky vysetreni k jim…rekla ze mi pristi tyden udela, krev s diferencialem kvuli teda tem uzlinam at jsem v klidu.

Odhali ta krev neco jakoze kdyby ty uzliny znacili? Co by neodhalil klasickej krevni obraz co mi delali v nemocnici? Nebo mi chtěla tim jen zavrit hubu?😂 🤷‍♀️

ahyt
2. kvě 2023

@73nica73 praktik vi co dela ,nechce nikomu zavirat hubu,to jen na okraj.

73nica73
autor
2. kvě 2023

@ahyt nechtěla jsem se nikoho dotknout…omlouvam se asi jsem vybrala spatny slova…kazdopadne otazka stejna, kdyz je klasicky krevni obraz v poradku, odhali neco navic krevni obraz s diferencialem?

cilkat
2. kvě 2023

Z krve se dá poznat strašně moc věcí a většina se běžně nevyšetřuje. Nevím, co myslí tím "diferenciálem", ale je možné, že tím popisuje to, že prostě ty samé testy několikrát za sebou. Ono třeba hodnota "má zvýšené bílé krvinky" je při viroze normální a žádoucí, že. Ale pokdu nejsou viditelné příznyky nemoci, měli by krvinky klesnout - když neklesnou, je to špatně. ... možná popisují právě tohle.

konidana
2. kvě 2023

@73nica73 z popisu jsem pochopila, že nový odběr po nějaké době odhalí změny v čase, ze kterých se dá pak leccos vyčíst o vývoji

73nica73
autor
2. kvě 2023

Aha…no ja mela ted vsechno ok, a virozu teda mam rekla jen ze to dela kvuli ten uzlinam ten odber s diferencialem, coz jsem se docetla ze jenoresnejsi rozbor bilych krvinek….takze ono to je asi fakt jen pro jistotu☺️diky holky

ireniq
2. kvě 2023

Diferencial = diferencialni rozpocet bilych krvinek. Nejenom celkovy počet, ale rozdeleni do ruznych skupin. To dělá stroj, pak ještě může byt mikroskopicke vyšetření, kdyz se ta krev natre na sklicko a jeste zvlášť se zkoumají jednotlivé krvinky. To může delat taky stroj, ale potvrzuje to laborant. Diferencial je určitě lepší a podrobnejsi vyšetření nez zakladni krevní obraz. Plus to bude s nejakym casovym odstupem, takze uvidi i ten vyvoj v case.

73nica73
autor
2. kvě 2023

@ireniq aha dekuju moc☺️tak to ona chce kvuli těm uzlinam ty bily krvinky…kdyby to bylo asi nejaky spatny poznalo by se to podle bilych krvinek☺️