Hyperfunkce štítné žlázy a ovulace. Jak dlouho se léčí? Lze přirozeně otěhotnět, popř. IUI?

lylynka1
2. dub 2022

Zdravím prosim o radu zjistila jsem že mám zvýšenou funkcí štítné žlázy zatim nelečena až příští týden navštívím endokrinologa .....jak dlouho se to léčí? A lze přirozené otěhotnět popřípadne povedlo se vam iui? Děkuji budu ráda za každou zkušenost

adenka84
2. dub 2022

Ahoj. Pokud skutečně trpíš hypertyreózou, předepíše ti endokrinolog léky na zastavení zvýšené produkce hormonu tzv. tyreostatika. Musíš však počítat s tím, že účinek léku se dostaví až v řádu týdnů. Nebude to ihned. Tělo bude potřebovat čas. Měla by jsi být pod pravidelnou kontrolou endokrinologa, který ti bude kontrolovat hormony, které jsou důležité pro správný chod štítné žlázy. Určitě by tě měl provést i sonografické vyšetření ŠŽ.
Otěhotnět se s onemocněním štítné žlázy lze. Jen je potřeba ji dát do správného chodu.
Já osobně se od svých 12 let lečím s hypofunkcí. A děti mám dvě. první sice po IVF, druhou po IUI a dokonce jsem před třemi lety otěhotněla i přirozeně. Bohužel těhotenství nedopadlo dobře, ale štítná žláza v tom nehrála žádnou roly (bylo to mimoděložně).
Držím palce. Důležité je, že se budeš léčit .

jako_mala_holka
2. dub 2022

Já před prvním těhotenstvím měla hypofunkci, k květnu se na to přišlo, v září jsem otěhotněla... Jako léky se nasazovaly postupně, takže to nějaký ten měsíc trvalo, než bylo všechno ok

amazonkajanik
3. dub 2022

@lylynka1 co tak vím, tak problémy s otěhotněním jsou spíše u hypofunkce, než u hyper, ale otěhotnět lze. Obě mé starší sestry se léta léčí, jezdí každé 3 měsíce na kontrolu a obě mají dvě děti přirozenou cestou

pe_tu_ss_ka
3. dub 2022

Mám hypofunkci a mám 2 děti. Určitě to chce pravidelně hlídat hodnoty hormonů. Jinak je to doživotní hlídání a braní hormonů.. Mě to kdysi endokrinoložka vysvětlovala, že z neléčené hyperfunkce štítné žlázy se za několik let stane hyperfunkce, protože se vyčerpá. A z hypofunkce se hyperfunkce nestane, tam se musí hormony dodávat aby se jí pomohlo. Hlavně min jednou ročně to chce udělat sono štítné žlázy, jestli se nedělají uzliky apod.

aspie83
3. dub 2022

@pe_tu_ss_ka tak já měla většinu života hypofunkci a teď po druhém porodu hyperfunkci... Ale mám autoimunitní poruchu štítné žlázy, tak si prostě dělá, co chce 🙈 ale mam dva zdravé kluky, akorát chodím několikrát do roka na odběry, beru různě medikaci, podle aktuální potřeby a jednou ročně mi dělají ultrazvuk...

pe_tu_ss_ka
3. dub 2022

@aspie83 no ona to vysvětlovala tak, pokud má někdo hyperfunkci, tak se jednoho dne vyčerpá nějak své hormony a bude mít už jenom hypofunkci. Každopádně jsou obě verze doživotní a musí se regulovat hormony, aby jich bylo akorát v obou případech. 🙂

lylynka1
autor
3. dub 2022

@amazonkajanik mam za sebou 3ZT v caru mi řekli že to bude nejspíš příčina těch potratu nemám problém otěhotnět jen problém donosit

amazonkajanik
4. dub 2022

@lylynka1 to už je druhá temná stránka tohoto onemocnění. Tak přeji, aby se to dalo do pořádku a dočkali jste se doma malého uzlíčku štěstí ❤️