Bezdůvodný stres, úzkost. Co Vám pomáhá?

tereza2099
1. led 2020

Dobrý den, trápí mě delší dobou bezdůvodný stres. Předem říkám, že takove stavy mam již odmala, ale vždycky to bylo jenom přechodné. Vubec nevím, co s tím dělat. Nemam absolutně žádný duvod se stresovat nebo trpět uzkostmi či panickými záchvaty. V létě jsem takove obdobi mela, ale odeznělo to. Teď tak týden mi to opět začalo, ale docela v horsi podobě. Denně se budím s pocitem nervozity, stresem a špatně se mi dýchá. Přes den mívám stavy, kdy se bojím, svírá se mi žaludek apod. Nejhorsi na tom je, že už prave odmala se to odrazi na jídle. Mam nechutenstvi (dokazala bych klidne cely den nejist), po obědě většinou zvrácím a samozřejme ubývám na váze. Vím že to zase tak za měsíc odezní, ale nikdy nevím jak se bránit. Všechno se mi tenhle rok daří, našla jsem si skvělého přítele s úžasnou rodinou, uspesne jsem odmaturovala a dostala se i na vysokou a opravdu vubec nevím, co by mě mělo tak strasne stresovat. Nechci vyhledavat odbornou pomoc. V létě jsem zkoušela doplněk stravy Modin a musim rict, ze to docela pomohlo a nebo jsem si vsugerovala, ze mi to pomaha. Nevite o necem takovem? Nebo co vam pomaha na stres?

martt
1. led 2020

@tereza2099 Spíše bych se zaměřila na původ, toho stresu a úzkosti. Píšeš, že jsi je mela už jako malá. Zaměřila bych se na to co to způsobilo. A pak to řešila. Pokud ke stresu mivas i úzkostné stavy nebála bych se navštívit i psychologa. Jinak existuje homeopaticky sirup na zklidnění. Ale už nevím název.

orisek56
1. led 2020

Ja tojle mam taky. Ja ale vim puvodce toho. To je asi potreba zjistit,, kde je pricina, od toho mj sis zacit.

lolam10
1. led 2020

U me tyhle stavy vzdy nastartovalo kdyz jsem mela moc casu premyslet(o sobe, budoucnosti apod.).jinak ja vyhledala pred lety odbornou pomoc a muj zivot jede v uplne jinych kolejich.napriklad muzu v klidu jist a to neni malo...zvazte zda to taky nezkusit,ja za sebe nevidim duvod proc se trapit,cilena lecba je uplne neco jineho nez volne prodejne podpurne prostredky...kdyztak napiste zpravu kdyby vas neco zajimalo

mariegroth
1. led 2020

Pises “Nechci vyhledat odbornou pomoc”. Proc? Zadna z nas ti tady asi uplne dobre neporadime, aniz bychom videli do hlubiny tveho problemu. Odborna pomoc nemusi znamenat prasky. Neni na tom nic spatneho.

berenika39
1. led 2020

Ahoj. Panická úzkostná porucha není žádná ostuda. Je to nemoc, stejně jako chřipka. Potřebuje vyléčit. A potřebuje lékaře. V tomto případě psychiatra, nejprve, a potom psychologa. Nepokoušej se v tom plácat sama roky. Nemá to smysl. Vím, o čem mluvím - zkušenost. Bude se to jen prohlubovat. Samo se to ne to.....
Funguje výborně kognitivně behaviorální terapie - sama budeš pracovat se svými myšlenkami tak, abys nepadal do takových stavů
Ale - musíš se to naučit a to ti pomůže psycholog, který se KBT věnuje.
A na to, abys byla schopná pracovat sama na sobě, potřebuješ klid a pohodu, proto není žádná ostuda si nechat předepsat lehká, nízkodávková Ad, která tě provedou léčbou KBt a pak je postupně klidně můžeš vysadit.
Věř mi.
Nechci vyhledat odbornou pomoc je cesta do pekla.

lv
2. led 2020

Úplně souhlasím s
@berenika39. Proč chtít být v pekle?

lindikova
2. led 2020

Kromě výše zmíněného, ještě bych zkusila doplnit vitaminy a minerály. Kup si kvalitní horcik, v organické formě, omega 3 a vitamin D3 a B-komplex forte, udělala bych si takovou ozdravnou kůru🙂 a na noc 1 tryptofan. Pokud nevidíš důvod, tak třeba tělu něco chybí.

mamio
2. led 2020

@tereza2099 tohle jsem měla kdysi dávno... Vystupnovalo se to do te míry, ze me několikrát odvezla záchranka s kolapsem... Tep 150 za minutu, a ja se dusila... Fyzicky me nikdy nic nenašli, ale příznaky jsem měla jak u infarktu. Nakonec me udělali psychiatrické vyšetření a zjistili uzkostnou poruchu... Když to zhrnu.. Nasadili me na pul roku těžký driaky na zklidnění, po kterých jsem na pul roku usnula, a přestala se bát... Když to chtělo přijít, říkám no a co, každej jednou umře a da se to použít na jakýkoliv strach, jít tomu naproti čelem.. Takže nějaký přírodní věci ti fakt nepomůžou. A uz vůbec ne když to máš tak dlouho v sobě. Potřebuješ zklidnit a postavit se tomu například psychoterapii. Jinak se to bude zhoršovat. A kort pokud projdeš v životě větším stresem.

lolazz
2. led 2020

@tereza2099 hezký den, přesně tohle se stalo i několikrát mně. Psychické vypětí spojené s nechutenstvím. Než jsem vyhledala odbornou pomoc, zkoušela jsem to aspoň zmírnit dostupnými přírodními doplňky stravy (tablety z kozlíku lékařského, čaj z třezalky a meduňky, ..), které mi trochu pomohly. Ale rozhodně doporučuji vyhledat odbornou pomoc. Zkuste se třeba zeptat přátel, jestli nemají doporučení na psychologa/psychoterapeuta/psychiatra, tak jsem to udělala já. Nepřipadala jsem si pak, že jdu k někomu tolik cizímu. Držím palce! 🙂

lindikova
2. led 2020

@mamio já bych tu přírodu nepodceňovala🙂 Samospásné to ale není, terapie by neškodila vlastně nikomu :D

mamio
2. led 2020

@lindikova to jistě ne, ja sama se léčím bylinama hlavně, ale v tomhle případě to zřejmě nepomohlo... Taky jsme se tomu bránila zuby nehty. No hlavně si na to najít dobryho terapeuta... Což je velice těžké.

mataharyy
2. led 2020

No z vlastní zkušenosti bych vyhledala tu odbornou pomoc dříve, než později... Opakovaně jsem si myslela že si pomůžu sama až to dopadlo opět neschopenkou a sociální fobií, teď se budu po skoro půl roce pokoušet o návrat do práce, takže má rada je odborník 🙂

lindikova
2. led 2020

@mamio tak tak, musí být dobrý a navíc osobně sednout, to už je bojovka:(

tereza2099
autor
3. led 2020

Ahoj holky, moc dekuju za zpravy. Nejhorsi je, ze ja opravdu nemam vubec duvod se stresovat, at o tom premyslim jakkoliv, puvodve toho stresu neni. A prave tohle jsem take mela odmala. Pamatuju si, ze cca tak v 11 letech o letnich prazdninach jsem mela tyhle panicke zachvaty a uzkosti a uplne z niceho nic. V te dobe jsem teda absolutne nechapala, co se semnou deje, ted uz zpetne vim. A v te dobe jsem prave uplne odmitala jist, zhubla jsem a mamka uplne silela. Vetsinou to opravdu bylo z neznameho duvodu ze dne na den. Ale prave se bojim, jak jste tady uz psaly, ze co kdyz se nedej boze stane neco vazneho i do budoucna, jak se vyrovnam se stresem, kdyz uz ted uplne nevim co s tím. Mám to asi nejvíce po ránu. Jak se zacnu probouzet, tak se mi automaticky sevre zaludek a mam pocit nervozity. Zrovna jako ted rano, na jidlo taky nemam ani pomysleni, ale vzdycky aspon neco sním. Bohuzel kdyz uz se fakt hodne nutim do toho jidla, tak to dopadne zvracenim. Ten horcik jsem cetla uz na vice diskuzich tak za pokus nic nedam. 🙂

tereza2099
autor
3. led 2020

A jeste jsem chtela napsat. 🙂 Kdyz jsem v praci, tak je uplne vsechno v poradku. Jak nemam cas premyslet. Jenomze takhle fungovat nemuzu zejo, to abych byla cely dny v praci :D Ale prave nechapu, ja ani nas necim nepremyslim kdyz jsem sama doma, pustim si film treba apod., strach z niceho nemam.

svetlanalana
Autor odpověď smazal
Zobraz
svetlanalana
3. led 2020

@tereza2099 Podle mě, pokud míváš tyto stavy jiz odmala a tahne se to do ted, tva psychika ma urcity mechanizmus, ktery se bude opakovat do ty doby, pokud na nej neprijdes a nepredelas ho. je to neco na urovni podvedomi a pochybuju, ze same, bez pomoci odbornika, se ti podari to rozlustit a zpracovat. Rikas, ze ted nemas zadne duvody a ani v detstvi zadny stres nebyl, jenze tyto stavu jsou nasledkem nejake traumaticke udalosti, se kterou se psychika vyporadala takto a porad jede ve stejnych kolejich. Pokud nevis, co presne to spousti (muze to byt nejaka asociace, nejaky podobny pocit, jak tehdy v minulosti), nevim, jak s tim chces pracovat... Ta nase psychika ma obranne mechanismy a nektere veci zablokuje nebo potlaci, proto si to muzes nepamatovat. Ja osobne bych nehledala nejake doplnky stravy, ale vyhledala odbornika, ktery mi pomuze odhalit, kde je ten problem doopravdy a nauci me, jak se s timto vyporadavat nrbo dokonce se toho zbavit, protoze panicke ataky, uzkostne stavy a poruchy prijmu potravu dokazu sakra moc skomplikovat zivot. Drzim Ti palce, popremyslej o tom

bonavoxa
3. led 2020

@tereza2099 Proč nehledat odbornou pomoc? Nejprve bych vyloučila všechny fyzické záležitosti...tyhle stavy dělá třeba nemoc štítné žlázy. Z doplňků mě zaujal L - Tryptofan.

janula53
5. led 2020

@lolam10 ja to mám stejně s tím nadměrným přemýšlením když mám moc času...🤦🏻‍♀️Už také přemýšlím o nějakém odborníkovi,protože to opravdu ztěžuje život🙄a čím víc se snažím nemyslet co by kdyby...tak o to horší to je.

lolam10
6. led 2020

@janula53 za me jedno z nejlepsich rozhodnuti v zivote nenechat to byt a najit si odbornika ale chce to odvahu toje fakt😉

janula53
7. led 2020

@lolam10 vám pomohl psycholog či psychiatr?🤔👍

lolam10
7. led 2020

@janula53 oboji😉psychiatr mi dal leky a chodim uz roky na terapii a to dela fakt divy😉

mysicka_lb
8. led 2020

Někdy to bývá tak, že ve špatném období, když má člověk objektivní důvody ke stresu, prostě ze všech sil zabojuje a dá to..... A ten stres se pak zpětně projeví až v období relativního klidu, kdy už je člověk z toho nejhoršího venku. Pak se strašně diví - přece teď už žádný stres nemá, předtím toho zvládl nesrovnatelně víc a nepoložilo ho to.... Neuvědomuje si, že ho to vlastně položilo, jen se zpožděním. Pokud máš úzkostnou povahu, určitě pro tebe byla přinejmenším maturita, přijímačky na VŠ a nástup na VŠ velkým psychickým vypětím (pokud se ti toho nestalo špatného ještě více). Někteří lidé také mají jakoby strach být šťastní, jako by na to zrovna oni neměli nárok (což má samozřejmě někde příčinu). A tak když šťastní jsou, žijí v hrůze, jaký "trest" za to jejich štěstí přijde, co se kde pokazí atd., a neumějí si takové chvíle vůbec užít. Zato pokud jsou skutečně ve stresu, dokáží své síly zmobilizovat a aktivně mu čelit, jsou takříkajíc "na svém" a je jim pak paradoxně mnohem lépe. Možná bys to zvládla odbourat i bez terapie.....

mataharyy
9. led 2020

@mysicka_lb Svatá pravda, jen tedy ze zkušenosti člověka co to bez terapie a odborné pomoci zkoušel, stojí to za prd, raději ty odborníky... Jde to rychleji, lépe a člověk (tedy alespoň já to tak mám), to rychleji chápe a spíš přijde na nějaké konstruktivní řešení dané situace.
Já to bez terapií zkoušela víc jak tři roky, až to dopadlo hodně dlouhou neschopenkou, strachem z lidí, nejistotou a naprostou ztrátou sebedůvěry. Zatím co s odborníky to šlo zpět mnohem rychleji a dokonce už uvažuji i o vysazení prášků. Takže má rada zní přestat si říkat "to dám sám/sama" a místo toho překonat ten všeobecný ostych, či strach z toho "ježiš já a psychiatr", případně "no jasný každý má problém, tak nesimuluj" a najít někoho kdo pomůže, než se z lepších období propadnout zase do bahna a tak pořád dokola. Navíc jsem zjistila že sice se mi nějakou dobu dařilo to zvládat bez pomoci, ale ten následný relaps byl vždy ještě o něco horší než ten předchozí...

herbinaaa
1. bře 2020

nezkoušely jste na to nějaké doplnky stravy? Ono to se vším souvisí. Stres, uzkost, deprese, z toho člověk nespí......je to pak jeden velký začarovaný kruh

slunea
1. bře 2020

Nevím, jak moc to souvisí s tvým problémem, ale nedávno jsem narazila na tento článek, přišel mi zajímavý. https://stanislavkunc.blog.idnes.cz/blog.aspx?c...
Autor si vyléčil panickou poruchu stravou.
To, že střevní bakterie mají vliv na mozek je prokázáno. Neříkám, že je to tvůj případ, jen na to chci upozornit.

herbinaaa
28. čer 2020

klid, udělej si kafe, vylaxuj, nemysli na to zkus třeba vitamin C, nebo magnesium

fionkaa
8. říj 2021

Také si myslím, že by jsi jako prvně měla zjistit původ tvého stresu jinak se ti to bude stále vracet. No a mezi tím si kup třeba přírodní doplňky (hlavně nenávykové), aby jsi byla v klidu a dobře se spalo.

kamca050
2. lis 2021

Já používám na stres buď CBD olej a nebo teď jsem objevila úplně úžasný bylinný kapsle, které jsou přímo proti stresu a od te doby co je beru, tak se cítím jako vyměněna😂 žádná chemie, jen bylinky. Pokud byste někdo chtěl odkaz, tak mi napište.

babka
2. lis 2021

@kamca050 muzu poprosit o odkaz? 🙏