Artroskopie kolene. Poradíte, prosím?

coolca
22. únor 2023

Zdravím. Zkouším už co se dá a hledám co nejvíce informací. Už cca 3/4 roku mě bolí koleno, začalo to nejprve v noci, jako klidova bolest, pak už celodenní, někdy i s atakami bolest. Od doktora předepsaný léky na bolest a zánět, bez efektu. Na rtg lehká artroza kolene a kolem čéšky, dle dr. není na nosnych částech, takže nejde o příčinu bolest.
Aplikované 3 razove vlny ( diagnóza skokanske koleno) a následně obstrik kolene. Taktéž bez valného efektu. Hlavně noční bolest přetrvává. Doktor navrhuje artroskopii. Diagnosticke pohyby kolen vse negativni. Bolest mi uz vystreluje i ke kyčli a stehna, bolí svaly, chytám i křeče do nich. Nevim zda je duvod spatna chuze a ochabovani svalu nebo neco jineho. Z dr.mam pocit, že úplně neví co mi je.
Může artroskopie zjistit opravdu jiné věci, které nejdou zjistit jinak? Díky za poznatky.

veve559
22. únor 2023

@coolca ja mam za sebou jednu artroskopii a pak jeste plastiku vazu. Udajne behem artroskopie prisli na to, ze mam pretrzeny vaz. Kdyby mi tenkrat udelali magnetickou rezonanci, tak by na to prisli a bez zbytečne narkozy. Mela jsem nestabilni koleno a podlamovalo se mi pri chuzi. Doktor si byl zcela jisty, ze s nim nic nemam, ze je z lékařského hlediska nemozne, aby se mi podlamovalo. No a pak přijde s tim, ze mam pretrzeny přední krizovy vaz. Operovat me i tak nechtel, ze si zvyknu. Musela jsem si ji vydupat, ze chci fungovat normalne a ne padat pri chuzi na hubu. Dneska bych si pred zbytecnym zakrokem vydupala potrebna vysetreni. Od toho mame pojisteni. Zkus jineho doktora, zkus se podivat po nějaké kapacite a treba jet i daleko, jen abys mela druhy nazor. Ja takhle resila problemy s ramenem. Az treti doktor udelal potrebna vysetreni, jinak predchozi koukli a max udělali rtg. Jeden uz mi chtel rezat kus kosti, ze tam prekazi a pritom je problem uplne jinde.

dashyyy
22. únor 2023

na MR jsi byla??? Bez MR bych do zákroku nešla.

coolca
autor
22. únor 2023

@veve559 tak doktora bohužel můžu změnit nejdřív po 3 mesich, pokud vím. Nebo jak se muzu dostat nejam jinam?A od tohoto prozatím potrebuju léky na bolest, jinak nejsem schopna normálně fungovat. Prostě začarovaný kruh.

coolca
autor
22. únor 2023

@dashyyy ne, jen Sono a rtg.

coolca
autor
22. únor 2023

@veve559 ale zas si říkám, pokud je tam něco utržené, tak by to dali zrovna dohromady 🤷‍♀️

veve559
22. únor 2023

@coolca jen registrujícího doktora, tj. zubar, praktik. Ale mas pravo na dalsi nazor. Sice mi doktorka nechtela dat zadanku na tretiho lekare, ale nakonec dala. Nenasla jsem, ze by to bylo omezene, kolik nazoru muzes mit. Zvlášť kdyz se ani neshodnou. A ve chvili, kdy chteji delat dost invazivní zakroky, tak ma smysl dalsi názor

veve559
22. únor 2023

@coolca při artroskopii by to s tim nejspis nic neudelali. Me tak udelali jen menisky, takovym krokodylkem ohlodali a to bylo vse. Na plastiku mi museli vzit vaz z jine casti nohy a provrtat koleno skrz na skrz a nahradni vaz tam strcit a zasroubovat. Byl to zakrok na delsi dobu. To se vsechno planuje dopredu. Artroskopie muze trvat treba jen par minut

dashyyy
23. únor 2023

@coolca jsem po třech operacích kolen, měla jsem 3 ortopedy a nikdy si nikdo nedovolil hrábnout dovnitř bez magnetický rezonance.. já bych do toho nešla ani omylem na základě sona a rtg

coolca
autor
23. únor 2023

@dashyyy zeptám se jak tam půjdu. Děkuji.

dashyyy
23. únor 2023

@coolca oni na MR vidí fakt daleko víc, měkké tkáně, poranění.. mám s tím fakt dost zkušeností a nechat si vrtat koleno jen tak aby se podívali je fakt nesmysl

heidi_z_hor
23. únor 2023

@veve559
@dashyyy holky, a mohla bych se, prosím, zeptat, jak dlouho trvala rekonvalescence po operaci kolene? Jak dlouho jste byly v nemocnici, kdy jste mohly chodit, byl v kolene drén? A bolelo to moc? Klidně do sz, uvítám jakékoliv info 🙂. Asi mě zásah do kolena také nemine 😔😢

dashyyy
23. únor 2023

@heidi_z_hor nedá se to takhle shrnout.. fakt hodně záleží, co je za problém a co přesně ti budou dělat.. já jsem byla 3 dny v nemocnici, vytažení drénu bolelo pokaždé, 6 neděl o holích, na pohyb to bylo tak za 3 měsíce.. za mě bomba ACP metoda na rekonvalescenci ;)

zuzineckah
23. únor 2023

@coolca MR je absolutnľ nevyhnutelné vyšetření. Taky jsme podstoupila před operací kolene (meniskus). Mám i protržený vaz, ale do toho si drbat nenechám. To je loterie.

heidi_z_hor
23. únor 2023

@dashyyy děkuju ☺️! A co je to ta ACP metoda?

dashyyy
23. únor 2023

@heidi_z_hor je to léčba vlastní plazmou, mně to fakt moc, moc pomohlo https://hradec.rozhlas.cz/co-je-acp-tato-biolog...

heidi_z_hor
23. únor 2023

@dashyyy díky, díky 🙂!! Mrknu na to určitě 🤩

dashyyy
23. únor 2023

@heidi_z_hor určitě to není pro každého, zase záleží na problému.. mně to doktor nabídl jako poslední možnost konzervativní léčby, jinak už by bylo koleno na kompletní rekonstrukci

veve559
23. únor 2023

@heidi_z_hor po prvni operaci jsem sla hned po probuzeni domu. Dren jsem nemela. O berlich jsem sla jen ke dverim nemocnice a pak uz bez nich😄 nemela jsem bolesti ani snizenou pohyblivost. Zato druha operace byla horsi. Byla jsem v nemocnici tri dny. Dren mi vyndavali třetí den. Nemohla jsem na nohu vubec doslapnout a to hned den po operaci jsme museli zacit rehabilitovat a nohu zatezovat. Strasne bolesti, citila jsem jak tam mam provrtane ty diry v kloubu. Pak rekonvalescence trvala hrozne dlouho. Bohuzel na rehabilitaci mi rozhybali nohu jen do uhlu 15stupnu. A to jsem chodila na intenzivní rehabilitaci, nekdy i dvakrat denne. Nakonec jsem si ji rozhybala sama tim, ze jsem si sedala na zem a nohu pod sebe. Ale tohle je hrozne individuální. Je otazka co by to delali, jakym zpusobem a ostatne i jak sikovny bude operatér. Ale urcite bych si vyzadala rezonanci. Bez toho bych do sebe nenechala riznout. Napíšu ti priklad toho, jak je rezonance dulezita. Manzel mel problemy se zády. Chodil ohnutý, bolela ho z toho i noha. Nejdriv sel k praktikovi, ten ho "lecil" prasky na bolest, ze je jen unaveny. Když se to nelepsilo, tak ho praktik poslal na rtg, kde se nic neobjevilo. Tak dostal zadanku na neurologii, jel do nemocnice a tam "pan doktor" opet konstatoval, ze mu nic neni a poslal ho domu. Nakonec se dostal k jedne uzasne neurolozce, ktera ho poslala hned na rezonanci. A zjistila, ze má vyhrezlou a prasklou plotenku a utlacovany sedaci nerv. Tim chci rict, ze opravdu jsou vysetreni nutna a chce si je kolikrat vyzadat, protoze doktori je nechteji delat automaticky. Asi ztraci body u pojistovny. Přitom ta rezonance stoji daleko min nez operace. A kdyz ti nebude chtit udelat rezonanci, tak at ti to da písemně a podej na nej stiznost a urcite s tim zajdi i na pojistovnu. Pokud nevi co ti je, nemuze do tebe bezdůvodně rezat aby to zjistil

heidi_z_hor
23. únor 2023

@veve559 moc děkuju za obsáhlou odpověď 🙂! Určitě si z ní vezmu ponaučení a budu se jí řídit