Započítává se neschopenka do odpracovaných dní kvůli MD?

jejeta
10. črc 2016

Ahoj, tak jsem z toho úplně zmatená...
Započítává se neschopenka do odpracovanych dní, kvůli nároku na mateřskou?
Byla jsem zamestnana od 10.10.2014 - 18.7.2015 a tam jsem byla necelý měsíc na neschopence.
Pak od 13.8.2015 do prosince... v prosinci jsem nastoupila na neschopenku až do 30.6.2016... Uz jsem přešla na "mateřskou" ale spoustu lidí mi teď říká,že se neschopenka nepočítá, takže se asi nevejdu . Myslela jsem že se prostě počítají ty dny, od kdy mám smlouvu.. vyplatnice pochopitelně nemám, protože bývalý zaměstnavatel.... :/
...Teď se můžu jen modlit, že mi ten papír nevrátí s tím, že nemám narok.

micaella23
10. črc 2016

Neschopenka se nepocita, to za tebe pojisteni platil stat. Musis byt ty jako osoba ucastnena na sp 270dni za posledni 2roky... presne podminky jsou na portalu mpsv.cz tam je vse o materske, rodicaku, jejich vyse apod

jejeta
autor
10. črc 2016

No, dokud asi nebudu mít vyplatnice tak se to stejně nedozvím...

micaella23
10. črc 2016

@jejeta tak podle smlouvy si dny spocitat muzes, zapoctaku, to mas? Jinak kdy jsi byla na neschopence presne by ti mel rict bez problemu doktor snad i po telefonu. Co se domluvit s ucetni z te firmy, na tu bys mohla dostat kontakt od nekoho z exkolegu, nebo ze smlouvy?

jejeta
autor
10. črc 2016

Zapoctak má teď můj zaměstnavatel, má originál. Konec konců už jsem papír na mateřskou podala, takže už je pozdě. :D
Ale už jsem do bývalé firmy psala, tak třeba mi to pošlou.🙂

micaella23
10. črc 2016

No to je fakt, uz je to podane tak zbyde jen cekat. Snad to o jedinej den klapne!

nov.tere
10. črc 2016

Neschopenka se počítá do odpracovaných dní. 🙂

dadaamstaff
10. črc 2016

A pak so vyberte. Kdyz nekdo napise ze nepocita a vy to pak jako radu davate dal a pak nekdo ze pocita. Me na cssz rekli, ze narok nemam. Platil to stat jakoby. Tak nevim

astyna
10. črc 2016
andreaandrejka
10. črc 2016

@dadaamstaff Ono ale nejde jen o to,jestli mas nebo neschopenku. Musis mit odpracovano,nebo se vejit do ochranne lhuty.

magdalenax
10. črc 2016

@jejeta Když si zajdeš na sociálku, tak Ti tam přesně vyjedou odpracované (....) od všech zaměstnavatelů, a ještě zjistíš, zda za Tebe pojištění odváděli.
Co týká Tvého dotazu, až se dovolám kamarádce (pracuje jako účetní v personální agentuře), tak Ti to napíšu přesně, jsem přesvědčená, že tohle bude vědět. Zatím jsem se jí nedovolala.

veronikagregorova
10. črc 2016

Ja se byla ptat jestli na materskou dosahnu. Staci mit odpracovanych devet mesicu za posledni dva roky. Myslela jsem si ze rok. A bylo me receno ze se do toho pocita aji neschopenka.

magdalenax
10. črc 2016

@veronikagregorova Já si to Veroniko myslím také

blondynka400
10. črc 2016

@jejeta do potřebných 270 dní se počítá celá doba, po kterou jsi byla nemocensky pojištěná - v případě práce na HPP tedy například i doba strávená na nemocenské.

jsemagi
10. črc 2016

Ahoj, mám také dotaz🙂 do konce srpna mám smlouvu ve školce, paní ředitelka mi poradila, ať před ukončením smlouvy nastoupím na neschopenku, tudíž údajně bude fungovat tzk. ochraná lhůta a jakmile nastoupím na mateřskou, bude se vypočítávat z platu co jsem měla ve školce. Pro vysvětlení, proč jít na neschopenku, tak takto: Od záři mě nikde nezaměstnají s bubnem, termín porodu mám na začátek února, jinak bych musela na pracák a tam by se mi to dle slov a rad stávající paní ředitelky nevyplatilo, měla bych méně peněz. Takže otázka je, je tomu tak?

nov.tere
10. črc 2016

@jsemagi musíš na mateřskou nastoupit do 180 dní od ukončení pracovního poměru. pokud máš odpracováno 270 dní.

blondynka400
10. črc 2016

@jsemagi v ochranné lhůtě budeš tak nebo tak, takže o MD nepřijdeš (jestli máš tedy odpracovaných 270 dní). Za mne je lepší jít na pracák a mít svobodu,než zneužívat neschopenky a omezovat se vycházkama.... Finačně to vyjde skoro nastejno.

jsemagi
10. črc 2016

@blondynka400 co myslíš tím, že v ochranné lhůtě budu tk či tak?
Jinak moc vám děkuji za odpovědi.

blondynka400
10. črc 2016

@jsemagi ochranná lhůta je max 180 dní (tedy s tím, že PP trval minimálně tuto dobu). Je to tedy jedno, na MD budeš mít nárok tak nebo tak. Rozdíl je v tom, že od toho září budeš pobírat buď podporu v nezaměstnanosti a nebo nemocenskou.

jsemagi
10. črc 2016

@blondynka400 dobře, děkuji🙂
Tak to teda začnu víc uvažovat o pracáku, než neschopence, jak jsi psáa, nechci být zbytečně tak omezována.