Vyčerpaná částka rodičáku dřív, než období skončí

bauskka
10. srp 2018

Ahoj maminky, mam dotaz phledne rodicaku. Rodicak mam na 3 roky. Nechala jsem si platit nejvyssi moznou castku, kterou vyberu mnohem drive nez mi rodicak skonci. Chci se zeptat, kam hlasit, nebo co mam udelat az rodicak vyberu? Kamaradka rikala, ze bych mela jit na socialku podat nejake info o tom, ze pecuji o dite i nadale. Jde o zdravotni a socialni kdo za me bude platit, kdyz vlastne castku uz vycerpam

vacel1
10. srp 2018

@bauskka pokud jsi stále zaměstnaná, tak nemusíš nikam nic hlásit

priefi
10. srp 2018

@bauskka pokud mas rodicovskou v praci, tak staci,.ze zajdes na zdravotni pojistovnu, ze v praci mas rd, ale ze rp jsi vycerpala a dal Ti zp bude platit stat

poah
12. srp 2018

Do 4 let veku ditete se socialni neplati,bere se to jako nejaka nahradni doba (stajne jako napr u studentu),takze na socialku jsem nesla(doufam,ze nejsme az tak bytokraticky stat,ze bych to tam musela znovu hlasit), na zdr.pojistovnu jsem se radeji sla zeptat a zenska tam mi rekla,ze po mne chteji papir: souhlas zamestnavatele s tim,ze bude jeste ten rok doma,nemyslim si,ze je to opodstatnene,ze by ho potrebovali,ale pro svuj klid duse jsem jim ho dala.

vita_
12. srp 2018

Nebo si nechej na zbývající domu takovou částku, aby ti to vycházelo tak, že dostaneš 50 Kč měsíčně a nemusíš řešit nic.

blahova_andrea
12. srp 2018

pokud máš rd v práci, tak jsi nadále zaměstnaná.zdravotní je ti hrazeno státem. sociální se odvádí pouze z příjmu, to tě zajímat nemusí. péče o dítě do 4 let je jak je tu psáno náhradní doba pojištění. nemusíš hlásit nikam nic. prostě budeš doma už bez příjmu. až v těch třech letech to teda musíš řešit, pokud bys nenastoupila do práce den po 3.narozeninách dítěte.

poah
12. srp 2018

@blahova_andrea co se musi resit po 3. nartozeninach? Ja jsem se na to na zdr.pojistovne vyslovne ptala,jak je to pred 3. narozeninami a po 3. narozeninach a rekla mi prave o tom souhlasu zamestnavatele a at si tam napisu datum jake chci-dokdy chci byt doma,ze je to jedno-coz me prislo trochu divne,ale rikala to. (Moje dite ma narozeniny v cervenci,chci se vratit do prace od 1.9.)

blahova_andrea
12. srp 2018

@poah no pokud se nevrátíš do práce hned po narozkách, tak musíš zaměstnavatele požádat o neplacené volno a to ti může a nemusí schválit a hlavně po tu dobu, nejsi na rd a pokud už nepobíráš ani rp, tak ti není hrazeno zdravotní pojištění. musela by ses tedy na prázdniny nahlásit na pojišťovně jako matka pečující o dítě. nebo si pak poslední RP rozložit tak, aby jsi ho pobírala do toho září než nastoupíš do práce. ale hlavně to musíš mít domluvené se zaměstnavatelem 😉

poah
12. srp 2018

@blahova_andrea na to jsem se doslova ptala, rekla mi,ze ten status matky pecujici o dite je jen pro ty,co nemaji zamestnavatele a kdyz dolozim ten souhlas zamestnavatele,tak mi zp bude dal hrazeno.Nerikejte mi,ze jsem zase narazila na babu,ktera o tom vi kulovy a poradila mi blbosti.

blahova_andrea
12. srp 2018

@poah máš dvě děti, jako matka pečující o děti - matka v domácnosti můžeš být až do patnácti let a jsi státním pojištěncem

poah
12. srp 2018

@blahova_andrea diky, no tohle bude pro me aktualni az za rok,takze se tam pristi rok zase zajdu radeji zeptat a uvidim, co mi zase rekne jina zenska,uz jsem z tech urednic tak otravena,ze si ten mesic v nejhorsim klidne zaplatim sama. P.S. kdybych mela byt doma jeste 13 let,tak asi skoncim v Bohnicich 😂

swetlusska
12. srp 2018

já to mám taky na nejvyšší částku a takhle bych ten příspěvek za chvíli už dovybrala. Takže si ten zbytek co mi teď zbývá nechám rozložit (až cca do 4 let věku dítěte), právě proto, když bych mezi 3. a 4. rokem věku dítěte byla na neplaceném volnu. To myslím už hodně dopředu, ale radši to tak udělám, právě kvůli pojištění.

eviicka
15. srp 2018

@priefi
@vacel1
@blahova_andrea

Jenom se ještě pro jistotu zeptám, když jsem na RD doma po vyčerpání "zadarmo", tak nástup na další případnou řetězenou mateřskou je pořád stejný a neovlivní ho to?

priefi
15. srp 2018

@eviicka neovlivni 😉 (teda pokud to budes mit jen do 3 let ditete takto)