Ukončená neschopenka, mateřská dovolená. Co teď?

nikolasek16
21. kvě 2020

Tak jdu sem pro radu jeste jednou. Dnes mi doktor dal ukoncenou neschopenku a papir na materskou. V byvalem zamestnani mi to odmitli vzit, ze to nechteji. Ze si mam stim dojit na socialku. Nechapu, kdyz to ma byt jejich povinnost, vzhledem k te ochranne lhute.(V dobe neschopenky mi skoncil prac.pomer ) No nic, tak jsem jela na socialku, kde jsem narazila na jednu pani, ktere jsem se ptala
co mam delat ( bohuzel maji omezene pracovni hodiny, tak me vyhnala, ze je zavreno, ale at ty vyplnene papiry hodim do schranky, ze si je vezme)
Ja to udelala a az ted me doslo. Ze vlastne ja v ruce nemam nic.. zadny doklad ze jsem papiry odevzdala... byla tam ukoncujici neschopenka a papir na Materskou. Tady ctu, ze by mel byt v papirech i mzdovy vymer co k tomu priklada zamestnavatel, ale jak muzu neco prilozit, kdyz byvali zamestnavatel mi rekl, ze zadne papiry nechce, at si to vyridim sama??
Hrozny pristup... a ja jsem ted vystresovana co bude dal.. zda to bude v poradku, nebo co se bude dit 😔😢
Prosim nema nekdo z Vas s timto zkusenost???
Jsem z toho ted zoufala 🙁 nevedela jsem co delat, tak jsem s tim hned letela nez, bych premyslela co v klidu delat 🙁
Dekuji!

j.a.n.i
22. kvě 2020

@nikolasek16 No, nedostanes mateřskou, dokud zamestnavatel nedoda tu mzdovou prilohu.

nikolasek16
autor
22. kvě 2020

@j.a.n.i a on se nejak dozvi, ze to ma dodat? Nebo jak s tim nalozit mam ja? Dekuji😔

j.a.n.i
22. kvě 2020

@nikolasek16 No, tys to především mela poslat do prace, minimalne kopii, jinak se muze celkem opravnene tvarit, ze nic nedostal a tedy nevi, ze ma neco delat. Ale jinak se mu ozve i ossz, ale je otazkou kdy, pri tom kolik toho ted maji.

guliii
22. kvě 2020

Měla jsem to taky tak. Zaměstnavatel to taky nechtěl řešit. Tak jsem to poslala po předchozí domluvě te paní co to vyrizovala. Mě řekla že když bude se zaměstnavatelem problém, že si to u něj vyžádají a musí jim to dát. A taky jo nebyl žádný problém. Materskou jsem v pohodě dostala.

manamaja
22. kvě 2020

Taky me čeka to semé, v červnu mi končí pracovní pomer, sem na pn, v červenci nastupuji na materskou, budu prý v ochranné lhute, a nevím zatím kdy, co a jak se zamestnavatelem....

nikolasek16
autor
22. kvě 2020

@manamaja taky jsem prave v ochranne lhute a vedouci v praci mi rekla, ze ty papiry odemne firma nechce a at si jdu na socialku, nebo na urad. Ale vsude pisou ze to musi projit pres byvaleho zamestnavatele.. Tak jsem si zavolala na socialku, kam jsem ty papiry odnesla a v pondeli si pro ne dojdu a vezmu domu a musim nejak doresit ten mzdovy vymer, nebo bez toho bych vazne nedostala materskou😔
Clovek by rekl, ze firma jako je Ceska posta bude ferova a nebudou problemy a opak je pravdou!

nikolasek16
autor
22. kvě 2020

@guliii je to hrozny pristup tech zamestnavatelu! Jakoby ty penize vyplaceli oni ... Jsem zvedava jak pochodim na socialce... jsem si tam dneska volala, aby mi ty papiry zadrzely. Ze si je vezmu a musim doresit ten mzdovy vymer.

blondynka400
22. kvě 2020

@nikolasek16 měla sis udělat kopii, ale jinak je zbytečné brát si to zpět. Sociálka si od zaměstnavatele vyžádá, co je potřeba. Ale je pravda, že hodně záleží na tom, kdo to vyřizuje.
Za mne nejde o to, kdo peníze vyplácí. Ale už nejsi zaměstnaná, a pro mzdovou účetní je to práce "navíc" a některé prostě nejsou ochotné. To samé je i s neschopenkou. Za mne je špatně systém, kdy stát převádí práci na zaměstnavatele, stejně jako třeba v případě exekucí....

nikolasek16
autor
22. kvě 2020

@blondynka400 Nejak mi v tom rozcileni, ze mi to nevezme nedoslo.. Vzdy si vse okopiruju a ted jsem neudelala nic 🙁 Chapu, ze prace navic, ale tak kdyz na to clovek ma pravo?? Tak kdo jiny by to mel delat 😔 jsem tehotna poprve a taky v takove situaci.. bohuzel jinak to neslo.. 🙁

blondynka400
22. kvě 2020

@nikolasek16 při nejhorším se vždy dají papíry vystavit znovu, nedělala bych z toho tragedii, o peníze nepřijdeš. S tím právem bych byla opatrná, až tak to úplně není.
Za mne je to právě spíš víc práce sociálky, která co může, přehazuje na zaměstnavatele.
Víš jméno paní, s kterou jsi to na sociálce řešila?
A neboj, dobře to dopadne 🙂 Spíš teď není ideální doba, pracovnice na sociálce se svým rychlým tempem moc nestíhají...

nikolasek16
autor
23. kvě 2020

@blondynka400 Moc dekuji za uklidneni.. jsem byla z toho zoufala v prvni chvili, kdyz mi byvala vedouci rekla, ze ona ty papiry nechce. Nemam stim zadne zkusenosti, tak horka hlava jsem to musela hned nekam odvezt. V pondeli mam prijit za tou pani na socialku a ta mi snad poradi 😊 Ja chapu, ze v tehle dobe toho maji moc.. zjistila jsem to, kdyz mi tento mesic jeste neprisli ani penize za neschopenku a ja musela zavolat a zeptat se zda mam vse v poradku, ze penize nikde. Vse chapu, ale doufam i v to, ze se vse vyresi a bude to bez problemu 😊 prece jen za pr tydnu mam rodit a chci, at je vse v poradku. Dekuji moc za podporu ☺️

cikitkapb
23. kvě 2020

@nikolasek16 Na OSSZ, ČSSZ, případně PSSZ, nevím kam jsi ty papíry nesla, to zadají, zjistí, jestli splňuješ podmínky nároku na PPM, a pak si příslušná referentka vyžádá u bývalého zaměstnavatele Přílohu. A protože tedy nebudou vědět od kdy nastupuješ na PPM, v případě nároku, bude muset účetní říct datum nástupu, a ta podle toho vystaví přílohu, ze které se ti mateřská spočítá. Připrav se na to, že první dávku patrně dostaneš dýl... protože bývalý zaměstnavatel nemusí být zrovna ochotný spolupracovat. Ale další dávky pak většinou chodí pravidelně.