Těhotná studentka - mateřská, rodičovská

maky06
4. říj 2016

Dobrý den, prosím o pomoc. Jsem studentka a nyní jsem v 30týdnu. Chtěla bych se zeptat, jak mam pokračovat ohledně mateřské a rodičovské, popřípadě porodné. Otec dítěte (přítel) je zaměstnancem, pracuje jako hasič.
První otázka je zda by na mateřskou dovolenou mohl jít přítel (tedy otec dítěte) ?
Druhá otázka zda si mužu rodičovskou dát přes přítele (otce dítěte) ?
A zda mám nárok na porodné, když s přítelem sice žiji, ovšem jsme v bytě, kde mám pouze já sama trvalé bydliště.
Předem moc děkuji za odpovědi 🙂

j.a.n.i
5. říj 2016

@maky06 Ano, otec může jít na mateřskou po tvém šestinedělí, ale po tu dobu nemůže na svoji smlouvu pracovat.
Ano, můžeš si volit výši rodičáku na základě přítelova platu.
Trvalé bydliště pro porodné nehraje roli, oba jste rodiče a tedy se pro porodné počítá příjem vás obou.

maky06
autor
5. říj 2016

Děkuji moc za odpovědi, můžu se prosím ještě zeptat, jaký by měl být maximální plat pro porodné ?

j.a.n.i
6. říj 2016

@maky06 To nevím, odvíjí se to od životního minima a určitě to půjde vygoolgit.

journals
6. říj 2016

Tatínek určitě může jít na mateřskou, ale zvaž, jestli je chytré zůstat bez hlavního příjmu, tipuju, že ty si plánuješ dodělat školu. Spíš bych to u tebe viděla na individuální plán a tatínek aby normálně chodil dál do práce, finance budou potřeba víc než dost 🙂 Určitě si o tom promluvte. Z mateřské provoz rodiny s miminkem neutáhnete...

j.a.n.i
6. říj 2016

@journals No, já bych spíš řekla, že je to ta naivní představa, že tatínek půjde na týden na mateřskou, pak se vrátí do práce a ona bude brát peníze podle jeho platu...