Těhotná studentka, má nárok na finanční podporu?

makina13
9. čer 2017

Ahoj holky.. má kamarádka je v prekérní situaci a chtěla bych ji pomoct alespoň tím, že seženu nějaké informace od zkušených 🙂 jde o to, že je pravděpodobně těhotná, nicméně je studentka a nemá stálé zaměstnání, chodí pouze na brigádu. Chci se zeptat, zda by měla nějaký nárok na finanční podporu na jedno děťátko? Přítel má stálé zaměstnání a ona si zdravotní pojištění platí. A taky, máte některá zkušenost být doma s miminkem a k tomu studovat VŠ? Moc děkuji za jakékoliv odpovědi 🙂

j.a.n.i
9. čer 2017

@makina13 BUde mít nárok na rodičovský příspěvek, od porodu, celkem je to 220 000,- a výši částky si bude moct určit na základě doložení příjmu partnera.

normalnimatka
9. čer 2017

tam asi záleží na placení sociálního spíš.

je hory matek, co dodělaly/udělaly vš při dětech...samozřejmě to chce podporu od muže, příbuznejch, ale určitě se dá. byť to není procházka růžovou zahradou a záleží taky, co je to za studium.

no_title
10. čer 2017

pokud si neplatila dobrovolné nemocenské, tak má po porodu nárok na rodičovský příspěvek. Ten dostanou všichni. Teoreticky, pokud by bydlela sama nebo s někým, kdo má velmi nízké příjmy (a není vdaná), tak by mohla dostat i porodné. Na porodné mají nárok ženy v domácnosti, kde je čistý příjem 20 817 (matka samoživitelka - bydlící sama 13 176). Mimochodem, nám porodné nevyšlo asi o 1-2 tisíce 😀 😀 S porodným tedy ať spíš nepočítá, ono je to fakt spočítané, že na to dosáhnou jen těžké sociální případy, rodiny s nízkými příjmy, které mají snahu pracovat na to bohužel většinou nedosáhnou.

j.a.n.i
10. čer 2017

@no_title I u nevdané se započítává příjem otce dítěte... a jinak dobrovolné nemocenské si může platit pouze OSVČ a to nepíše, že by byla.

katkaajirka
11. čer 2017

Je to tak, jak píšou holky. Jen dodám, že teď v srpnu státnicuji a doma mám téměř dvouletého chlapečka. Dá se to zvládnout, pokud lze přejít na dálkové studium, tak je to lehčí. Já jsem tedy na denním, když jsem ve škole, hlídají mojí prarodiče a dá se to. Navíc je možnost právě pro studující maminky si studium po dobu rodičovské "natáhnout" nebo přerušit bez jakýchkoli poplatků a sankcí. Já si tedy na rok po porodu školu přerušila, to už by bylo fakt moc, ale asi i tak se to dá zvládnout. Jinak znám několik holek, které dokončují VŠ i se dvěma, třema dětma 😉

janebee
11. čer 2017

Mám doma 2,5 chlapečka a v červenci k němu přibude bráška nebo sestřička. Jsem ve 4.ročníku (musela jsem kvůli 1. těhotenství rok přerušit) denního studia na farmacii. Někdy je to fakt mazec (už jsem s tím chtěla tolikrát seknout), ale pokud bude mít podporu rodiny a budou ji miminko hlídat, když bude muset do školy nebo se učit na zkoušky, tak se to dá zvládnout. A navíc, děti jsou obrovská motivace ke studiu! 🙂

gumak
11. čer 2017

mám doma skoro 2 letou dceru, školu mám tak napůl dálkově (v semestrech jezdím 1 týdně), pokud ji podpoří rodina - hlídání tak se to dá, zkouškové je sice mazec ale je to měsíc- měsíc a půl učení po nocích (to se přežít dát), jinak já třeba nepřerušovala (první semestr jsem tam jela až na zkoušky- všechno je to o učitelích jak já vyjdou vstříc) ale teď stejně rok prodlužuju, podle mě se to dá zvládnout 🙂 takových holek jako matek/ studentek je hafo 😀