Těhotná na rodičáku, kdy navýšit RP a jak to bude s MD?

l83
7. říj 2015

Je tu prosím někdo, kdo by mi poradil nebo vysvětlil-jak je to s rodičovským příspěvkem? Dosud jsem vyčerpala 125000Kč(nyní po 8000kč), jsem nyní podruhé těhotná-termín červen 2016. Kdy navýšit a jak to bude s mateřskou? Poradí někdo prosím? Děkuju.

blahova_andrea
7. říj 2015

navýšit si to můžeš kdykoliv, změny můžeš dělat každé tři měsíce, je to jen na tobě 😉 s mateřskou nevím, jak to budeš mít. záleží jestli ji měla u prvního, jestli jsi stále zaměstnaná...

krevetaci
7. říj 2015

doporučuji co nejdříve na pracák a zvednout si příspěvek na nejvyšší částku tedy 11500 Kč ať vybereš co nejvíc peněz. S mateřskou vím jen to, že pokud jsi byla předtím zaměstnaná tak opět 8 až 6 týdnů před termínem porodu nastupuješ na mateřskou jako u prvního. Měla jsem to stejně.

l83
autor
7. říj 2015

Jé teď jsem na vás myslela. Četla jsem že to máte podobně 😉 Zaměstnaná jsem, mateřskou jsem pobírala. Mě jde teď o to, že jsem pobírala zezačátku (7měs.)11tis, pak snížení(žádáno v březnu) na 8tis až do teď. Nyní jsem zjistila že jsem těhotná. Tak kdy můžu jít si to navýšit. A jestli budu čerpat do termínu porodu(červen) nebo mi skončí rodičák 2měs před termínem a bude rodičák. To bych měla nedovybráno cca 20tis.

blahova_andrea
7. říj 2015

jen dodávám, že ne všichni mají právo mít jako maximální částku 11500,- 😉 odvíjí se to od předchozích příjmů, toto je zákonné maximum, ale ne všichni na něj dosáhnout, někdo ho má díky příjmům níž

l83
autor
7. říj 2015

A bereš buďto mateřskou nebo rodičovskou-obojí mi asi posílat nebudou, co?

l83
autor
7. říj 2015

Já můžu jít na maximum.

xpila
7. říj 2015

@l83 Na mateřskou nastoupíš klasicky 8-6 týdnů před TP, pro tebe je očividně výhodnější 6 týdnů, abys stihla vybrat co nejvyšší rodičák. To, co jsi nestihla vybrat, si vyděl počtem měsíců, kdy ho ještě máš brát, a uvidíš, jaká ti vyjde částka. Samozřejmě stále platí, že maximální měsíční částka je 11500 Kč.

blahova_andrea
7. říj 2015

@l83 změna je možná každé tři měsíce, takže pokud poslední proběhla v březnu, tak už klidně můžeš na úp znovu a udělat další 😉 pokud jsi stále zaměstnaná, tak budeš mít nárok na mateřskou ve stejné výši jako u prvního dítěte a nastupovat budeš 6-8 týdnů před porodem. takže se rozhodně, kdy chceš nastoupit na mateřskou a pak si spočítej zbývající měsíce a rozpočítej si částku. jinak já šla na úřad dát částku na maximum hned ten měsíc, co jsem zjistila, že jsem těhotná a stejně mi "propadlo" něco přes 20 tisíc ☹ nedá se nic dělat. i tak tento systém považuji ze lepší než ten starý 🙂

blahova_andrea
7. říj 2015

@l83 obojí za ráz pobírat nelze!

l83
autor
7. říj 2015

No a když půjdu zažádat teď v říjnu. Tak od kdy by mi chodil ten zvednutý rodičák prosím? A chodit bude jen do těch 6týdnů před termínem porodu, ju?

xpila
7. říj 2015

@l83 Od listopadu. A RP budeš pobírat do doby, než nastoupíš na MD.

blahova_andrea
7. říj 2015

@l83 zvedá se od následujícího měsíce, takže když podáš žádost o zvýšení v říjnu, tak žádáš o zvýšení od listopadu a jelikož se to platí měsíc zpětně, tak tu novou částku dostaneš až v prosinci. aspoň si to tak myslím. ale nechci kecat. už si nepamatuju, jak jsem to loni měla, ale přijde mi to tak i logické. ale ruku do ohně za to teda nedám 😀 chodit ti bude až do vyčerpání. zastavit jeho platbu musíš pak zajít sama s tím, že přecházíš na mateřskou. pokud bys pobírala obojí za ráz, tak by to po tobě pak chtěli vrátit 😉

l83
autor
7. říj 2015

Jsem trochu natvrdlá v listopadu už by mi přišla zvýšená dávka za říjen?

hanulka184
7. říj 2015

Já když jsem si byla navýšit rodičák, tak jsem tam byla v červenci a v srpnu už mi poslali tu navýšenou částku. Takže bys to snad měla dostat už v listopadu, když půjdeš teď v říjnu 🙂

fifina86
7. říj 2015

@l83 melo by to platit od nasledujiciho mesice,tj.zadost v rijnu,navysi se to od listopadu a vzhledem k tomu,ze se vyplaci zpetne,pak ti ta vyssi castka prijde v prosinci,teda tak mi to rikala na urade,tak snad to tak je ...

shine2015
7. říj 2015

@l83 ještě se pozeptej,prý to lze změnit i tři měsíce zpět....pokud je úřednice sdilna tedy.....známé to tak udělali...

l83
autor
7. říj 2015

shine2015 jak zpět? Můžu více info prosím.

l83
autor
7. říj 2015

@shine2015 můžu více info prosím?

xpila
7. říj 2015

@shine2015 O rodičák lze požádat 3 měsíce zpětně, ale nelze ho zpětně měnit!!!

@l83 Pokud požádáš teď v říjnu, tak už ten říjnový (tzn. vyplacený v listopadu) budeš mít zvýšený.

blondynka400
7. říj 2015

@l83 souhlas, že to jde změnit i jinak, než od následujicího měsíce, když natrefíš na dobou úřednici. Já tam tenkrát byla v první půlce května a výplatu za duben mi už poslali navýšenou.

xpila
7. říj 2015

@blondynka400 Jenže to jsi ho za duben ještě neměla vyplacený. Pokud bys ho měla už vyplacený, tak to nejde. A opravdu jen záleží na ochotě, jestli to antidatuje nebo ne.

blondynka400
7. říj 2015

@xpila jojo, neměla, vždyť o to se ani nepřu 🙂
Ale rozhodně jsem tam byla někdy 8-9 a ještě to udělala, dokonce mi to sama navrhla, abych o peníze nepřišla.

xpila
7. říj 2015

@blondynka400 Jasně, já jen pro upřesnění, aby se toho někdo nechytl jako hotovou věc 😉

shine2015
7. říj 2015

@l83 je to tři roky zpět ....asi se na to poptej raději přímo na úřadě....je fakt že kamoska brala ppm a zpětně tři měsíce si nechala vyplatit částku - rozdíl mezi RP který měla na dva roky vysoký a ppm....tudíž brala cca7tis ppm a z RP dorovnání do 11tis...tudíž cca3tis mes zpětně tedy....ono záleží na úředníci hodně....

78marcela
7. říj 2015

@xpila muzu se zeptat, trochu mimo tohle tema, ale souvislost to ma. Jsem ted na materske, kterou mam vypocitanou ze tri pracovnich pomeru, dvou jako zamestnanec a jeden jako OSVC. V tech dvou zamestnanich jsem mela smlouvu na dobu urcitou, ktera skoncila 30.6.2015. Osvc bezi dal, hlasena jako vedlejsi, sama cinnost na materske nevykonávám, uci za me kolegove. Za rok nebo dva chci ještě jedno dite. Pokud se mi podari otehotnet,kdyz budu jeste na rodicaku, tak z ceho se mi bude pocitat dalsi materska? Zase z tech tri pomeru nebo jen z osvc?

l83
autor
8. říj 2015

Holky děkuji za odpovědi.