Studentka - vdaná, bez předchozího zaměstnání, těhotná

babuna
18. kvě 2016

Ahoj všem, otevírám novou diskuzi na tohle téma - třeba se to bude někomu hodit a zároveň prosím ty co by byly ochotné a schopné poradit o smysluplné podněty 🙂 - pro nás, které v tom jaksi plaveme....

Má situace je následující:
- jsem ,,studentka,, (za 14 dní končím, snad mgr. studium) - ale jelikož je mi více než 26, jsem student jen pro UP jinak ne (platím si zdravotní neb mě na pracák nevzali - chyběl mi týden do povinně odpracovaného roku, aby mě jako ,,studenta,, přijali - pak jsem ze zdr. důvodů jsem nenašla práci/nemohla pracovat) ...
- jsem tři roky vdaná - manžel má stálé zaměstnání (příjem okolo 20tis. hrubého, pracuje dlouhodobě u jedné firmy), nemáme nárok na žádnou pomoc, dle sociálky - tudíž asi tušíte, že je to od výplaty k výplatě, občas si přivydělávám brigádně ...
- trvalé bydliště mám, ale u mých rodičů - změnit ? ...
- termín nám přelom července/srpna, rizikové - diabetes I. - co vyřídit zařídit na úřadech ap. - po ukončení studia - vše nahlásit UP ? , pojišťovna ... ? - prosím kdo si tím v poslední době prošel - co mne čeká a nemine...
- na mateřskou nárok nemám (to vím - nepracovala jsem v posledních dvou letech a brigády se pokud vím nepočítají a ani by to nevyšlo) tedy rodičák ...na co se tu připravit (vím že je kolem 7600, 3 nebo 4 roky, nic víc, někde jsem četla info, že se počítá jinak je li dotyčná nějakou dobu vdaná, ale víc k tomu nevím) ...
- jak je to s porodným mám nárok nebo ne ? .... aneb úřední šiml....
- je možnost nějaké další pomoci ?
- prosím o aktuální info - z letošního roku ať v tom není guláš 🙂

... nechci vypadat jako příživník, a také prosím ty co by rády moralizovali ohledně důvodů proč jsme si prcka pořizovali - sem to nepatří ... jsem vůbec ráda, že se nám to nějak povedlo ... neboť nám nedávali téměř žádnou šanci ... pokud to nějak půjde chci při mateřské alespoň částečně pracovat ... snad zdraví a situace dovolí ...

- třeba to pomůže i někomu dalšímu 🙂 Díky za odpovědi .. 🙂

blahova_andrea
18. kvě 2016

snad tě tu nikdo soudit nebude za to, že sis pořídila dítě, to by bylo opravdu nevhodné.
nevím jakou přesně pomoc by jsi finančně ráda. máš pracujícího muže, sama budeš mít rodičák. budete na tom jako většina jiných rodin v čr. 20 hrubého není až tak nejméně. záleží samozřejmě asi kde žijete. co se týká rodičáku, tak máš možnost doložit příjmy manžela a díky tomu si volit délku rodičáku. vůbec nejde o to na kolik let. aktuálně se volí částka a s tím počet měsíců jejího vyplácení. nárok je od porodu, žádá se zpětně pak s rodným listem dítěte. hranice jsou dva roky nejméně, max. 11500,- (dle příjmu), 4 roky nejvýše a min. měsíčně vyplácet 50,- rozhodnutí můžeš měnit každé tři měsíce, takže se neboj, že když se teď nějak rozhodneš, tak už to tak musí být napořád. když zjistíš, že vám to nevyhovuje, tak vyplníš na úřadě jeden papír a od příštího měsíce to máš jinak 😉

blahova_andrea
18. kvě 2016

z jakého důvodu máš bydliště u rodičů a ne dávno s manželem? 😕

babuna
autor
18. kvě 2016

Díky za odpověď 🙂 no bude to makačka to vyběhat ... no trvalé bydliště jsem neměnila - ani nevím proč tenkrát ... asi kvůli autu - musela bych měnit vše od ŘP až po SPZ (než to změnili), je psané na mě a bylo mi líto pěkné SPZ :D (blbost, já vím) bydlíme v Ostravě, v podnájmu a nějak jsem měla strach kdyby se něco po.... (rodiče mají RD), ale asi si to změním už jen kvůli úřadům a malé ... plat není malý, ale bez sem tam nějakého vedlejšáku bychom byli docela nahraní a to nijak neutrácíme ...

jujatko
18. kvě 2016

Nechci Vás strašit, ale 7600 mít určitě nebudete. Vzhledem k tomu, že budete mít rodičák od narození, tak pokud si dáte rodičák na 3 roky, tak počítejte něco málo nad 6000. Normálně je na 3 roky cca 7100 - pokud máte předtím mateřskou. Porodné určitě nezískáte - to se na první dítě nevyplácí. Víc neporadím - zda byste měla nárok na nějaké dávky. Podle mne ne - s Vaším příjmem nezískáte ani přídavek na dítě.

blahova_andrea
18. kvě 2016

@babuna a ty sis nebrala příjmení po manželovi? pokud ano, tak jsi to stejně všechno musela běhat, ne? 😅 ale máš pravdu. to obíhání je opruz. my to máme za sebou teď taky. adresou jsme se stěhovali o x měsíců dříve než se budeme stěhovat fyzicky, aby nám vzali malého od září , do školky v novém bydlišti. jinak bychom měli u jarního zápisu smůlu ☹ ani tu adresu ještě nemám změněnou všude 😅 tu adresu rozhodně promysli. miminko dostává automaticky adresu po mamince. no myslím, že pokud jste svoji, čekáte miminko, žijete spolu...je jednodušší mít adresu jednotnou pokud v tom nic extra nebrání. jako s tím platem je to blbý, ale bohužel dle tabulek chudí prostě nejste. jsou lidé, co mají méně. samozřejmě i spousta těch, co se mají lépe. na porodné a další dávky existují na netu kalkulačky, tak zkus pohledat a vyplnit tam vaše konkrétní údaje a uvidíš. nevím kolik je 20 hrubého v čistém 😅 možná by jste pak dosáhli na příspěvek na bydlení, taky najdeš kalkulačku. mě kdysi pomohla a byla přesná 🙂 záleží kolik vám činí náklady na bydlení. každopádně bez běhání všude možně se stejně neobejdeš, i když je to otrava.
na pojišťovně pak určitě budeš hlásit, že jsi dokončila studium, stejně tak se tam pak hlásí nástup na rodičovskou, prostě všechny změny, aby se vědělo, kdo má na základě čeho hradit pojištění.

jujatko
18. kvě 2016

Tak se omlouvam, porodne se na prvni dite uz vyplaci. http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/porodne

blahova_andrea
18. kvě 2016

@jujatko pokud vím, tak porodné je i na první dítě, jen nesmí rodina přesáhnou 2,7 násobek životního minima, ne?

blahova_andrea
18. kvě 2016

z toho, co jsem našla na netu, pokud ty nebudeš mít před narozením dítěte opravdu už žádné příjmy, což asi ne, tak porodné by jste dostat měli 😉

tulikiss
18. kvě 2016

@jujatko co je to za nesmysl ze se na prvni dite nevyplaci porodne

jujatko
18. kvě 2016

@tulikiss jiz jsem to pak upravila, ze uz zase ano. poslal jsem i odkaz podminek pro ziskani

tulikiss
18. kvě 2016

@jujatko byla jste rychlejsi nez sem to stihla odeslat 😀 😀

jujatko
18. kvě 2016

@tulikiss bohuzel mi to neslo opravit v puvodnim prispevku. normalne si radeji veci overuji, ale tady jsem to dopredu neudelala ☹

lv
18. kvě 2016

A at si manžel dá hned po narození slevu na dani na dítě, zas nějakých 1100 k výplatě navíc..

iccc
18. kvě 2016

Jinak další dvě věci:
1) Pokud budeš mít trvalý pobyt hlášený na podnájem, možná vám vyjde nějaká kačka na příspěvku na bydlení, akorát nesmí být člověk líný a každé tři měsíce chodit na sociálku.
http://www.penize.cz/kalkulacky/prispevek-na-by...

2) Pokud tvůj roční příjem nepřesáhl 68tis (najdi si, co se do toho počítá) může tvůj manžel v práci uplatnit Daňovou slevu na manželku, stačí donést učetní v práci čestné prohlášení .