Schválený rodičák. Jak to tedy bude?

luca105
11. lis 2019

Prosím můžete mi někdo český vysvětlit jak to tedy bude fungovat když schválili ten rodicak? Mé dceři budou v červenci 2020 3 roky. Rodicak mám právě na 3 roky. V lednu musím jít na socialku a zažádat si o to navýšení o těch 80000,- a abych si je stihla vybrat tak si rodicak můžu prodloužit do 4 let věku dítěte? A pokud to takhle jde, můžu pobírat rodicak do těch 4 let dítěte a v září 2020 ji dát do školky a já jít zpátky do práce?

hezz17
11. lis 2019

Ještě to schválené není.

eithelwing
11. lis 2019

Jak je to se školkou a pobiranim rodicaku nevim.
Ale v lednu na ÚP urcite jdi. Ja si pujdu zvysit měsíční výši, dcera ma v dubnu treti narozeniny a navic budu nastupovat na dalsi materskou, tak ať aspon neco vyberu.

A senat uz to schválil a prezident podepsal? Vím, ze je to považováno za formalitu, ale prostě... Dokud to nebude, tak nemáme nic. 🙂

kiki1912
11. lis 2019

@eithelwing odhlasovala to pouze sněmovna senát ani prezident to ještě nepodepsali. Ale k senátu by to prý mělo dojít do konce listopadu co sem četla

ckei
11. lis 2019

Zatím není nic schváleného, nicméně:
Navýšení rodičovského příspěvku schválila Poslanecká sněmovna ve středu 6. 11. 2019 a nyní čeká na projednání v Senátu. Pokud Senát návrh zákona do 30 dnů od postoupení Sněmovnou neprojedná anebo vyjádří svým usnesením vůli nezabývat se takovým návrhem, je návrh zákona přijat.
Předseda Sněmovny pak postoupí přijatý zákon prezidentu republiky a ten má až 15 dnů na vyjádření. Pokud jej nebude vetovat, je zákon vyhlášen ve Sbírce zákonů. V opačném případě se vrací do Sněmovny a ta nejdříve za 10 dnů rozhodne o vetu prezidenta.

Když se to tedy vše schválí, tak:
Navýšení celkové sumy rodičovského příspěvku bude aktuální pro všechny, kteří budou pobírat příspěvek i po 1. 1. 2020. Nebude ho doprovázet žádné složité papírování, příspěvek se zvýší automaticky. Rodiče budou muset řešit pouze případné úpravy čerpání měsíční částky.

Všichni příjemci, kterých se tato změna bude týkat, dostanou informace dopisem do dvou dnů od podpisu zákona prezidentem.
Po přijetí novely bude v lednu 2020 rodičovský příspěvek vyplacen ve stejné výši, jaká rodiči náležela za prosinec 2019, pokud si rodič nezažádá o úpravu měsíční výše rodičovské. Příspěvek se totiž vyplácí zpětně.
čerpáno z www.pohoda.cz

A školka a práce je úplně bez problémů.

petulejan
11. lis 2019

Při rodicaku můžete normálně pracovat už od začátku. Omezení je tam pouze na dítě,nejsem si jistá kolik hodin denně a odkdy smi být ve školce,ale od tři let už normálně. Takže prodloužit můžete,pokud budete k 1.1 aktivně pobirajici 👍

charlotte_121
11. lis 2019

Až bude schváleno, budou do 2 dnů obesílat, jinak můžete si prodloužit do 4let abyste vyčerpala co nejvíce a co mám i z jiných diskuzí přečteno, tak od 2 let věku dítěte můžete pracovat na HPP a přitom může dítě chodit do školky

modrykonik147
11. lis 2019

Ja uz jsem si byla navysit v rijnu.vim ze neni nic schvaleno ale jelikoz v dubnu pujdu opet na materskou tak chci vybrat co nejvic penez.mam to ted na maximum co muzi brat s tim ze kdyz navyseni nebude tak zajdu zase v lednu na urad a zase snizim tak aby to vyslo do dubna.za zkousku to stoji a ted jen muzu doufat 🙂

makronka222
11. lis 2019

Do skolky dite dat muzes a dal sedet doma. K RP se muze i neomezene pracovat. Jo, v lednu si zazadas. Ja si v lednu necham RP mesicni castku rovnou zvysit

luca105
autor
11. lis 2019

Holky moc díky všem za odpovědi, jsem za vás ráda.

alcar
11. lis 2019

Ja dnes byla na urade zvysovat castku a pani urednice mi rikala, ze nejsem jedina. Ze tam ted zacalo chodit vice maminek navysovat. Ja uz to beru jako schvalene. Senat a prezident je opravdu formalita a kdyz se jim to nahodou vrati do snemovny, tak je stejne prehlasujou a to se take do konce roku stihne.

hezz17
12. lis 2019

Pokud to tedy schválí....
Mám termín 2.ditete v únoru a md 6 tydnu pred porodem vychazi na 29.12. Asi nejde posunout si nastup na materskou az ke dni porodu, že? 🙂

kiki1912
12. lis 2019

@hezz17 bohužel nejde. To bys musela být až do porodu na neschopence s vycházkama. A pak by si už stejně jen pobirala řidičák co by se druhé dítko narodilo

hezz17
12. lis 2019

@kiki1912 to bych si asi noc nepomohla. Na neschopence bych si rodicak taky nevybrala.

hezz17
12. lis 2019

@kiki1912 a přišla jete o mateřskou 🙄

kiki1912
12. lis 2019

@hezz17 já nastupuji na první mateřskou teď v prosinci 15 a zjišťovala sem si to kvůli práci protože sem nebyla k 7.9 už v pracovním poměru a tudíž mě běží lhůta a na ossz řekli že když by zamítly mateřskou když bych nedej bože na ni nedosáhla tak by poslali papír a dr by mě až do konce porodu vystavil zpětně neschopenku až do konce porodu

hezz17
12. lis 2019

@kiki1912 to je ale úplně jiná situace

janib
12. lis 2019

Ahoj, já mám taky dotaz a už předem díky za odpovědi...🙂 Malá měla teď v říjnu 2 roky a pokud si budu navyšovat měsíční částku, bude se i nadále brát v úvahu manželův plat, někde jsem slyšela, že se to nyní bude počítat pouze z mého a ne z toho, kdo měl v rodině vyšší plat??? Díky...

janinacermak
19. lis 2019

@janib měsíční výše se odvíjí od výše denního vyměřovacího základu toho, kdo je pobiratelem příspěvku. To jste vy. Pokud chcete čerpat víc a manžel má vyšší plat (pozor, prokazuje se doba rok zpátky před narozením dítěte, takže jestli měl před Vaším odchodem na mateřskou stejný plat nebo nižší, nepomůžete si), může být pobíratelem on ( ale na rodičovské dovolené budete stále vy). Ale to si musíte oběhat sama. Je k tomu potřeba vyplněný formulář “Příloha k žádosti o dávku” ze stránek České správy sociálního zabezpečení, vyplněná zaměstnavatelem a formulář úřadu práce “Potvrzení o denním vyměřovacího základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku” ze stránek ÚP. Oba papíry pošlete na svoji příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení, kde Vám Potvrzení na základě oné přílohy orazítkují a zašlou zpět. S tím pak dojedete na svůj ÚP rovnou změnit výši příspěvku. U toho bych doporučila manžela sebou, protože se s Vámi některé úřednice už nemusí moc ochotně bavit, když bude RP psaný na manžela.

janib
21. lis 2019

@janinacermak Děkuji moc za radu...🙂