Rodičovský příspěvek. Poradíte?

laiila
31. led 2023

Dobrý den, prosím, je tu někdo kdo by mi dokázal poradit? Nemám zkušenosti a když jsem psala na OSSZ, tak mi sice odpověděli, tedy zkopírovali zákon, takže v praxi mi na můj dotaz neodpověděli, tak kdyby mi někdo dokázal odpověď byla bych Vám moc vděčná 🙏 a děkuji moc 🙂

Zajímalo by mě, jsem posledních 11 let v nepřetržitém HPP, v případě těhotenství mám tedy nárok na peněžitou pomoc v mateřství, kterou mohu pobíra 6-8 týdnů před plánovaným porodem po celkovou dobu 28 týdnů a dále budu pobírat rodičovský příspěvek, vybrala bych si klasickou formu tvz. do tří let věku dítěte. A teď bych to potřebovala upřesnit a uvést do praxe, uvedu tedy příklad:

1) plánovaný porod 1.9. - nástup na mateřskou 28.7. (6 týdnů před porodem) do 10.2. (celkem 28 týdnů)
2 ) následuje od 11.2. rodičovská dovolená ( dítěti je necelých 5,5 měsíců), do tří let dítěte tedy zbývá cca 2,5 roku
3) moje otázka zní kolik peněz budu pobírat těch 2,5 roku - jedná se cca o 30,5 měsíců.

kamce
31. led 2023

@laiila pri te zadosti se vyplnuje castka. Ja to mam podobne, jen materska mi koncila nekdy v pulce ledna a rodicak jsem dala od 1.2. Takze doufam, ze v unoru mi prijde jeste cast materske za leden a pak v breznu uz rodicak za unor 10.000.

kamce
31. led 2023
laiila
autor
31. led 2023

Mělo by to tak být také si myslím, před 15 lety jsem brala RP na tři roky 7 600 kč, tak jsem si říkala, že dnes by to mělo být už jiné 🙏

malinkata
31. led 2023

Ano dnes to je daná částka 300.000 záleží pouze na Vás, na jakou částku si to měsíčně nastavíte, tuším ale, že nelze více, jak 13.000 a tím si v podstatě vypocitate do kdy budete pobírat.
Já například konec mateřské 26.12 22
Rodičák od 1.1.23 nastaven na 12.500 tudíž v lednu 2025 mi skončí a buď půjdu pracovat nebo budu bez peněz.

gbp
31. led 2023

@laiila jde to menit kazde 3 mesice. max. se pocita podle denniho vymerovaciho zakladu a odpovida materske. min. je myslim 50 kc. a je na tobe, jak tech celkovych 300 tis. rozlozis.
a jakmile pozadas, tak az ti to schvali prijde ti rozpis, do kdy budes cerpar zvolenou castku.

laiila
autor
31. led 2023

Holky takže do půl roku dítěte budu brát PPM (to se mi vypočí z platu) a pak 2,5 roku RP s částkou 10 000 Kč, když chci být doma do tří let dítěte ju?

gbp
31. led 2023

@laiila ja sem rodila 6.9., materskou sem mela od 1. 8. tak to mame podobne. materska mi konci 12. 2. - 28 tydnu. hned od 13. 2. mi navazuje rodicak, zvolila sem si 10 tis. a zkopiruju ti tu tabulku

laiila
autor
31. led 2023

@gbp jéé děkuji moc 🙂))

gbp
31. led 2023
laiila
autor
31. led 2023

@gbp super, jen proč ten osmý měsíc ti nedají těch 7 368 Kč? V semdmém měsíci je ta částka veliká.

gbp
31. led 2023

@laiila jo, protoze kdyz to nedosahne ta posledni castka tech 10tis, tak to spoji s tou predchozi. nemuze prijit min, nez zvolena castka.

laiila
autor
31. led 2023

@gbp ahaaa, tak super, takže se nemusím bát, když pak zvolím dobu na tři roky, že bych brala méně než 10 tis. 🙂

gbp
31. led 2023

@laiila ne to ne. takhle to vychazi akorat do tech 3 let. je to vlastne kdyz tech 300 tis vydelis poctem tech mesicu tedy u tech 30.

laiila
autor
31. led 2023

@gbp jj logické, ale i tak jsem chtěla někoho kdo mi to posychruje🙂 Moc moc vám děkuji 🙂

gbp
31. led 2023

@laiila za malo ☺️

j.a.n.i
1. únor 2023

@laiila Hele a ty bemas dodelanou zakladku, ze nezvladnes vydelit 300 000 poctem mesicu, co chces brat rodicak?

marcicek84
1. únor 2023

@laiila no tak hlavne uvidis co vymysli na vlade,kdyz chteji od roku 2024 v tomto zmeny a RP kratit,ted nema smysl si to planovat kolik to bude a jak dlouho to pujde...Dle stareho by to tech 10000 Kc/mes. bylo,ale jak to bude za rok ti ted asi nikdo nerekne,kdyz se debslatuje o zmenach a dokonce se uz mluvi i o 2 letem rodicaku,ze by mel stacit a nizsim celkovem RP.

pajusz
1. únor 2023

@laiila brala jsem rodicak 30 měsíců. 300000tis/30 měsíců = 10tis měsíčně 🤷‍♀️

gbp
1. únor 2023

@marcicek84 ja bych nedelala paniku. za prve je rok 23 a za druhe si fakt nemyslim, ze by menili nejak probihajici rodicaky. to neudelali ani minule.
@j.a.n.i hele a i kdyby nemela, proc te to tak sere 😅

marcicek84
1. únor 2023

@gbp tak zalezi toho 10.2.,zda to bylo mysleno letos nebo az v roce 2024,jak jsem si myslela ja a k tomu smeroval muj komentar,protoze podminky se od roku 2024 muzou zmenit...
Bezici rodicaky snad ne,ale myslim,ze ted se deje plno veci,ktere si clovek nedovedl pred lety predstavit,cekam,kdy odsud zacnou zdrhat lidi,ze se to neda...

gbp
1. únor 2023

@marcicek84 tak to je fakt, do toho pristiho roku by se teoreticky mohlo neco zmenit.

marcicek84
1. únor 2023

@gbp vsak oni uz verejne ohlasili zmeny od roku 2024 a maji se prave tykat oblasti dani - sekrtani slev napr.na manzelku,zruseni podpory stavebniho sporeni a zkraceni a snizeni RP,zvyseni dsni ze nemocitosti atd.Tak za rok 2023 mozna naposledy si lze sahnout na slevu na manzelku a mit 3 lety placeny rodicak,prvni polovina tohoto roku ukaze,co se vse se bude menit a pro koho..
a predpokladam,ze pani z uradu nic konkretniho autorce nenapsala prave proto,ze vedi,ze se to bude menit,tak nemuze nic slibovat...
Navic zmeny jsou ohlaseny vice naz rok dopredu od podzimu 2022,at s tim vsichni muzou pocitat i nove maminky,ktere planuji tehotenstvi,nejde pak rict my jsme nevedely,to my na starych rodicacich jsme nevedely...

gbp
1. únor 2023

@marcicek84 tak ale ten rodicak nikdo jeste neschvalil

marcicek84
1. únor 2023

@gbp vsak se to ted resi a budou zmeny predstsvovat na jare tohoto roku,v te prvni polovine,uvidime co bude,ale je jasne,ze k tem skrtum dojde na vice urovnich

laiila
autor
1. únor 2023

Holky máte pravdu, chápu a snad k nějakému snížení RD nedojde, vše se tak zdražuje a ještě toto. Já jsem od střední školy zaměstnána, RD jsem pobírala jen při první rodičovské dovolené a to už je 15 let zpět, tak proto jsem se ptala asi jako "tatar" a světe div se, ale mám více než dodělanou základní školu @j.a.n.i. , bohužel jen nemám zkušenosti s žádnými dávkami. Na světe je ještě spousta hodných lidí a tady moc děkuji @gbp , která mi na vše odpověděla 🙏👍 .... ještě mě napadá k té nedodělané základní škole jak zmínila @j.a.n.i. , víte, ze své praxe ze zaměstnání znám lidi, kteří nemají nebo mají pouze základní školu a přitom to jsou fajn hodní a skromní lidé a nejsou o nic méně ani o nic více chytřejší než vy nebo já. Proto vždy říkám, nikdy se nad nikým nepovyšuj, nikdy totiž nevíš jaký problém nebo osud koho potkal.