Rodičovský přísp. navazující na první bez nároku na PPM

marki777
11. led 2017

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak je to s volbou výše druhého rodičovského příspěvku na první bez nároku na PPM. U prvního dítěte jsem nárok na PPM měla. Teď čekám po 2 letech druhé dítě a někde jsem četla, že musím automaticky pobírat částku do 4 let věku, ale to nechci,chci po 3 letech do práce. Příjde mi jako nesmysl čerpat 7600 do 9 měsíců a pak do 4 let necelé 4 tisíce. Mohu tedy pobírat od narození až do 3 let věku částku každý měsíc stejnou pokud by to bylo přes manžela? Dle výpočtů něco málo přes 6 tisíc. Paní na Úp mi psala, že pokud jsem měla nárok na PPM u prvního dítěte, nemusí manžel dokládat výši jeho platu. V tom případě nechápu jak to mám napsat na něj když jeho plat nepotřebují a já s výši nemohu hýbat. Jsem z toho zmatená... Nebyl někdo ve stejné situaci jako já? Děkuji.

lajla
11. led 2017

Ano muzete pres manzela pokud ma dostatecny vydelek
Mam to take tak ale pani na up kecala vydelek manzela musite dodat

luccaaa7
11. led 2017

Dobrý den, já to mám podobné. U prvního jsem měla nárok na PPM a rodičovský příspěvek jsem si zvolila na 3roky. Teď čekám druhé po 3 letech a také už nemám nárok na PPM. Když jsem byla na ÚP a přesně na tohle jsem se ptala, jestli automaticky nespadnu do té 4leté varianty, tak i paní odpověděla, že jelikož mi rodičovská navazuje, tak si zase můžu zvolit délku rodičovského příspěvku sama.

lajla
11. led 2017

Zajimavy...protoze ja to mela stejne a plat manzela jsme museli dokladat.asi kazdy up ma sva pravidla😃

leikkka
11. led 2017

a proč bez nároku na PPM. Jestliže jste měla nárok na PPM při prvním dítěti, máte nárok i při druhém dítěti. Volbu příspěvku si volíte dle sebe. Pokud byste při prvním dítěti nárok na PPM neměla, pak volíte holt variantu danou a to do 4 let věku dítěte a lze to vyřešit přes manžela, kde výdělek doložit musíte. Ale každý úřad holt jiný názor a každá přednice taky....

marki777
autor
11. led 2017

Nemám

marki777
autor
11. led 2017

Nemám nárok na mateřskou, protože mi skočil už tehdy pracovní poměr na dobu určitou.

marki777
autor
11. led 2017

@luccaaa7 a můžu se zeptat, ten druhý jste pobírala každý měsíc stejně na ty 3 roky? Mě to vychází něco málo přes 6 tisíc.

leikkka
11. led 2017

tak to pak jo, nejlepší stejně bude se zeptat přímo na ÚP, kde budete žádat o rodičovský příspěvek....... je možné že u manžela doklad nebudou potřebovat, když jste měla při prvním nárok na PPM. Co úřad a co úřadnice jiný výklad všeho.... jinak rodičovský příspěvek po dovršení 2 let věku dítěte můžete pobírat a i při tom chodit do práce.... 250 000 buď dostanete během 3 let a nebo 4 let....., každopádně vám v této výši náleží, pokud ale neotěhotníte a nenastoupíte MD v průběhu zvolené varianty.....

luccaaa7
11. led 2017

Já ten druhý budu pobírat teprve od dubna, ještě jsem těhotná,ale v dubnu mi zároveň končí první rodičovský příspěvek, takže jsem to pochopila tak, že když navážu,tak si můžu délku zvolit, ale kdybych dejme tomu rodila až v červnu a v dubnu mi rodičovský příspěvek skončil. Tak bych se mezi tím musela ještě přihlásit na up, protože mi stejně, jako Vám skončila pracovní smlouva na dobu určitou a tím pádem, že bych mezi tím byla na pracáku, tak bych pak automaticky šla na 4letý rodičák.

luccaaa7
11. led 2017

A ještě, jak píšete, tak máte pravdu. Když jsem to zkoušela počítat, tak mi to taky vyšlo něco málo přes 6tisíc.

blahova_andrea
11. led 2017

@leikkka pokud vím, tak je to 220 ne 250 000 😉 navíc varianta už se nevolí na pevno. zvolí se měsíčně pobíraná částka a od toho se odvíjí počet měsíců, kdy ji dostáváme. a měnit to lze každé tři měsíce

marki777
autor
11. led 2017

@luccaaa7 mmam to stejně jako vy. Do dubna a v březnu rodim. Takže jestli tomu rozumim az vám přijde rodný list u druhého dítěte, tak teprve pak to pujdete vyřídit na ?

luccaaa7
11. led 2017

Ano přesně tak. Půjdu tam až s rodným listem 🙂

leikkka
11. led 2017

oki 🙂 omlouvám se, upsala jsem se 🙂 každopádně částka je stanovena a je na vás, za jak dlouhou dobu si ji vyberete 🙂 příslušný úp ji poví více, každý uřad jiný názor..... s tím mám zkušenost zase já 🙂

leikkka
12. led 2017

@luccaaa7 je dobré si spočítat, kdy vám končí současný RP - aby jste stihla vše vybrat a nebo alespoň co nejvýšší jeho částku, Je dobré zvážit i jeho navýšení. Od ledna 2017 jsou nové změny, nevěděla jsem o nich - dobře je to popsané třeba tu http://www.maminka.cz/clanek/rodicovska-dovolen... a je tam i příklad, kdyby současný RP končil dříve než nastane porod dalšího miminka 🙂 No jsem ráda, že už toto řešit nemusím 🙂

leikkka
12. led 2017

a zde jsou všechny změny http://www.mpsv.cz/cs/29019
nová dávka pro otce a čerpaní RP

absintka19
12. led 2017

Tyto zmeny co uvadite nejsoz platne ! Jeste to neproslo, bude az nekdy na podzim 2017, nezavadejte zde nepravdive informace.

absintka19
12. led 2017

Ani davka pro otce neni v zakone, ani zmeny pro cerpani RP !

astyna
12. led 2017

@leikka

...v průběhu roku 2017 s ohledem na legislativní proces...

at se toho zase někdo nechytne.

luccaaa7
12. led 2017

@leikka

Děkuji informovala jsem se, takže navýšení atd. už mám dávno vyřešené 🙂

marki777
autor
12. led 2017

Pobírám rodičovský příspěvek se starším dítětem, nyní jsem znovu těhotná, bohužel však nemám zaměstnání, které mi skončilo ještě před první mateřskou. Budu si moci zvolit variantu čerpání rodičovského příspěvku?
Bohužel nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, ani na nemocenské v souvislosti s porodem, proto si variantu čerpání rodičovského příspěvku zvolit nemůžete – bude vám poskytován automaticky v pomalé variantě. Nastalou nepříznivou situaci lze řešit pouze tím, že si o peněžitou pomoc v mateřství požádá otec dítěte (zákon to nyní umožňuje) a odejde ve svém zaměstnání alespoň na pár dnů na rodičovskou dovolenou. Pak si může otec požádat o rodičovský příspěvek, zvolit délku jeho čerpání a převést jej zpět na matku. Otcem provedená volba pak bude platit i pro matku dítěte.Zdroj: http://www.penize.cz/socialni-davky/52777-peniz... Tak to je ještěvíc zamotanější než jsem si myslela...

marki777
autor
12. led 2017

Omlouvám se to je starý článek...

blahova_andrea
12. led 2017

@ marki777 toto platilo před x lety. dnes už pokud vím tatínci dávno nemusím reálně jít na mateřskou a pak ji předávat ženě i s rodičákem. takto se to obcházelo dříve. dnes stačí doložit otcův teoretický nárok na mateřskou, na kterou ale nenastoupí ani on ani matka, jen doloží na ssp k žádostí o rp svůj dvz a díky němu si pak matka volí částku dle jeho příjmů či do výše zákonné hranice. pochybuju, že by se v nedávné době vše vrátilo do původního starého systému 😅

yelowangel
12. led 2017

Můžu se zavěsit? Taky chceme Míšovi pořídit sourozence a jak tak koukám je to docela složitý co se týče PPM a RP a nějak se v tom ztrácím...já jsem pořád zaměstnaná, pracovní poměr mám na dobu neurčitou i tak budu muset automaticky na 4 roky? Partner ma insolvenci a jestli mu do ty doby neskončí ani neuvažujem o tom že by se mateřská psala na něj..

marki777
autor
12. led 2017

Děkuji moc za odpovědi, ale je to tak jak to psala tady jeda pisatelka. Volala jsem tam dnes znovu a paní mi řekla, že pokud rodičák ihned navazuje a druhý bez pauzy, nárok na výši čerpání stále platí... 🙂 i bez manžela

marki777
autor
12. led 2017

@yelowangel pokud máte nárok na mateřskou, tak nevím proč by se měla psát na něj... délku rodičáku byste si pak zvolila sama

blahova_andrea
12. led 2017

@yelowangel pokud jsi zaměstnaná se smlouvou na neurčito, tak jsi jiný případ než se tu řeší. pokud ti to bude navazovat, tak dostaneš ppm jako u mišky a pak rodičák.

yelowangel
12. led 2017

Aha děkuju za odpovědi 🙂 já jsem si právě myslela že mě PPM autimaticky odpadá když na sebe RP navazují.

luccaaa7
22. led 2017

Ještě přemýšlím, na co jsem se zapomněla zeptat. Jestli u toho druhého rodičovského příspěvku stačí jít jen s vyplněnou žádostí na UP, nebo budu muset i na OSSZ? Když mi rodičák bude navazovat a nárok na mateřskou nemám.Nevíte někdo?

blahova_andrea
23. led 2017

@luccaaa7 já mám pocit, že ten papír z ossz je potřeba vždycky. že pracák chce prostě od nich potvrzení, že nemáš nárok na ppm