Rodičovská u druhého dítěte

tobinika
13. črc 2019

Ahoj
Mám dotaz ohledně rodičovské na druhé dítě. Mám doma 18 měsíční dítě a plánujeme druhé.(Na mateřskou nemám nárok) kdy si nechat zkrátit abych plynule přešla na druhý rodičák (teď mám na 3 roky) ? Nebo lze vybrat zbylou část najednou? ( Na úřadě máme strašně neochotou paní co nám vůbec neporadila)

Vůbec nevím jak na to a co všechno je třeba. Děkuji všem za rady

lenka421
13. črc 2019

Ahoj, menit mesicni vysi prispevku muzes kazde 3 mesice. Az otehotnis tak si zajdi na urad prace a rozpocitej s nimi nevycerpany zbytek tak aby ti to vyslo do porodu. Dulezite je ze v mesic kdy porodis uz budes cerpat novy rp, takze ztratis narok na puvodni, proto je lepsi kdybys mela termin treba na zacatku kvetna tak si to nastavit tak abys radeji vycerpala puvodni rp uz v breznu - kdybys porodila o neco driv uz na konci dubna tak prijdes zbytecne o penize za jeden mesic. Jen je potreba kdyz to nebude plynuly prechod a vycerpas to o neco driv zajit do zdravotni pojistovny a tam nahlasit ze uz nepobiras rodicak, ale stale jsi doma a pecujes o dite, oni si te jen preklasifikujou ale menit se pro tebe nic nebude, nic platit nikam nebudes. Pak tam zas zajdes az znovu zacnes pobirat rodicak.

lenka421
13. črc 2019

Najednou to vybrat nemuzes ale muzes si tam nastavit max. mesicni vysi dle tveho denniho vymerovaciho zakladu (nebo partnera, zalezi co jsi dokladala) a vybrat zbytek zrychlene treba uz za 3 nebo 4 mesice, zalezi jakou mas max. vysi a kolik ti zbyva vybrat. Pak jen zajdes na tu pojistovnu az ti prijde papir z uradu ze uz jsi rp vycerpala.

hanamu
13. črc 2019

Dobrý den, jestli mohu vstoupit s dotazem 🙂 jak to bude v případě, že schválí to navýšení RP a již máme první dítě (pobírám RP do 3 let, 3 roky malé budou v dubnu 2020- takže splňujeme ty podmínky- nevyčerpany RP a dítě do 4 let), ale v březnu 2020 se má narodit druhé dítě... přijdeme o navýšení u prvního dítěte, či ne? Když to řeknu narovinu, skrz to že je termín porodu v březnu a ne třeba až v půlce roku 2020, abych stihla vybrat zbytek peněz... děkuji moc...

katka_nedo
13. črc 2019

@hanamu U prvniho urcite prijdete.To je snad logicke.Musela byste mit vysoky prijem-cerpat muzetr do vyse ppm,ale i tak to preci nejde stihnout,kdyz mate v breznu rodit,tudiz budete pobirat ppm na nove dite a zakon ma platit od ledna.Ale druheho to mate jasne.Tak aspon neco.

lenka421
13. črc 2019

@hanamu Urcite muzete vycerpat aspon cast, teoreticky skoro vsechno. Kdyz si dobre rozvrhnete zbytek rodicaku co pobirate (z tech 220k) tak abyste v lednu cerpala uz jen nejakou hodne nizkou castku, tak pak pokud od ledna opravdu pridaj na tech 300 tak v lednu bezte na urad prace a navyste na max. moznou vysi (pokud ma vas partner vyssi prijem tak doneste jeho DVZ). Myslim ze tam je stejne nejaky strop asi 36 000 mesicne, pokud dosahnete na tuhle castku tak to mate 70k za dva mesice (a slibene navyseni je 80k). A zalezi kdy mate v breznu termin, pokud az na konci mesice tak kdybyste rodila trochu po terminu, mate dalsi mesic navic.

kata267
13. črc 2019

@hanamu ano urcite prijdete, penize se berou jen na nejmladsi dite tj.Na prvni dite budete cerpat jen do doby nez se narodi to druhe...zajdete si na urad a navyste davky na max at stihnete na to prvni vybrat co nejvic 😉

pavlinar
14. črc 2019

@lenka421 souhlasim, pekna castka se da vybrat i za ty 2 mesice. Jen si myslim, ze rozhodny je planovany TP, podle ktereho nastoupi na MD, takze prenaseni nema vliv

lenka421
14. črc 2019

@pavlinar Ano to je pravda pokud ma narok na materskou, vliv to ma jen pri prechodu rovnou na rodicak 🙂