Rodičovská. Musím ohledně prodloužení dát vědět do práce?

jjasmina
20. pro 2021

Prosím o radu, myslím, že do práce jsem dávala papír, že budu s malou doma do jejich 3let, rodicak jsem si prodloužila do jejich 3,5let, píše se něco do práce? Děkuji

malenka3
20. pro 2021

Jsi povinná nastoupit do práce den po 3. narozeninách do práce. To, že jsi si natáhla rodičovský příspěvek, na to ne nemá vliv, to je tvoje věc. Rodičovskou dovolenou, tedy garanci místa v práci máš jen do těch 3.
Takže jsi povinná včas v práci vyřešit, co s tebou. Zda dáš výpověď, ukončíte pracovní poměr dohodou nebo ti umožní neplacené volno do doby, než do práce nastoupíš. Pokud byste se nedohodli a musela si skončit, je třeba mít na paměti, že výpovědní lhůta je 2 měsíce, začíná ale až prvního v měsíci, který následuje po tom, kdy výpověď podáš. A musíš stihnout ukončení do těch 3. narozenin dítěte. Na to neplacené volno navíc nemáš právní nárok, zaměstnavatel ti nemusí vyhovět.

jjasmina
autor
20. pro 2021

@malenka3 děkuji, malé nejsou ještě ani 2r, ale včas to vyřeším, děkuji

rendulik82
20. pro 2021

@malenka3 a nebo může v práci zažádat o prodloužení rodičovské do 3,5 roku ne?

malenka3
20. pro 2021

@rendulik82 nemůže, rodičovská dovolená je pouze do 3 let.

malenka3
20. pro 2021

@jjasmina tak to máš fakt času spoustu 😉

rendulik82
20. pro 2021

@malenka3 aha, a já když jsem dávala papír do práce, že budu doma do dvou let věku dítěte a protáhla bych to na 2,5 roku dítěte tak to můžu? Samozřejmě s tím, že bych o to v práci zažádala.

j.a.n.i
20. pro 2021

@rendulik82 Ano, můžeš libovolně, max. do 3 let. A můžeš klidne nejdříve třeba do 2,5 a pak ještě do 3.

malenka3
20. pro 2021

@rendulik82 ano, jak píše
@j.a.n.i , do 3 let můžeš. Pak už to musíš řešit jinak.

rendulik82
20. pro 2021

@j.a.n.i děkuju 🙂

jjasmina
autor
20. pro 2021

@malenka3 ano, ale raději vědět dopředu, ať posléze není pozdě zase, děkuji

malenka3
20. pro 2021

@jjasmina určitě, dobře, že se ptáš včas, protože když si vzpomeneš týden před 3. narozeninami dítěte, můžeš se dostat v práci do velkých potíží. Když musíš podat výpověď a je tam tam výpovědní lhůta, tak když má dítě narozeniny třeba 1.1., musíš být schopna podat výpověď nejpozději 31.10. Takže je super, že se o to zajímáš už teď, ať jsi připravena 😉

jjasmina
autor
20. pro 2021

@malenka3 děkuji