Rodičovská dovolená na 2 nebo na 3 roky?

marki777
4. lis 2014

Zdravím🙂 Zanedlouho se nám narodí první dítě a po té plánujeme i druhé. Jelikož bych chtěla vyčerpat všechny peníze z rodičovské, uvažuji, že zvolím 2 roky s tím, že pokud by se nezadařilo, prodloužím si to na 3 roky. Ten poslední rok bych byla jakoby bez peněz. Ve skutečnosti bych nebyla, protože bych si během těch dvou let spořila část peněz z rodičáku na nějakém spořícím účtu, ale bude mi po těch dvou letech stát platit zdravotní a sociální pojištění? A taktéž nevím, jestli si tu délku můžu měnit, protože mi během těhotenství skončil pracovní poměr na dobu určitou a tam se to trochu myslím liší. Jsem zatím stále na nemocenské. Neporadí někdo?

j.a.n.i
4. lis 2014

@marki777 Pokud dítko nebude chodit na víc jak 4 hodiny denně do školky, tak se pak budeš moct nahlásit jako osoba pečující o dítě do 7 let a zdravotní ti bude platit stát, sociální stejně nikdo neplatí.

marki777
autor
4. lis 2014

Nerozumím. Já mluvím o prodloužení rodičovské dovolené ze 2 na 3 roky. Samozřejmě, že bude chodit do školky po 3 letech,,,

betelgeuzz
4. lis 2014

Podle mě mícháš rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek. Pokud ti jde o vyčerpání Rp co nejdřív, nahlásíš si na úřadu práce příspěvek na 2 roky. v práci si nahlas rodičovskou dovolenou na 3. Jsou to dvě samostatné věci.

sikulka2011
4. lis 2014

@marki777 nejlepší je ptát se primo na socialce🙂 měnit délku RD a tedy i výši příspěvků můžeš každé tři měsíce. Je tam nějaká minimální částka, která ti pak musí zbýt na ty měsíce v posledním roce- potom ti dal bude stat platit pojisteni. Smlouva na dobu určitou je tedy do kdy? Tam pak půjde o to, ze ti prostě skončí pracovní poměr a na druhé už třeba nebudeš mít nárok na mateřskou. A jak je psáno výše - co nahlasis zaměstnavateli je jedna věc a co na úřadě je věc druha. Nezávisí to na sobě.

xpila
4. lis 2014

@betelgeuzz RD nemá kde hlásit, když je nezaměstnaná.

j.a.n.i
4. lis 2014

@marki777 Ale ty na žádné RD nejsi a ani nebudeš, takže ani žádnou RD prodlužovat nemůžeš. Takže pokud si vyčerpáš celý rodičák, tak se pak můžeš jedině nahlásit jako osoba pečující o dítě do 7 let nebo si tedy ůžeš prodloužit čerpání rodičáku snížením jeho výše, ale to musíš udělat včas, dokud tam ještě nějaké peníze máš.

marki777
autor
4. lis 2014

@sikulka2011 smlouva mi skončila před necelým měsícem. Nikdo mi ji bohužel neprodloužil. Do konce tohoto týdne jsem na nemocenské pak přecházím na mateřskou. Aha takže už nemám nárok na mateřskou na druhé dítě...to mě nenapadlo ☹

marki777
autor
4. lis 2014

@j.a.n.i jakto že nebudu na RD?

xpila
4. lis 2014

@marki777 Protože RD je uvolnění z prace a když žádnou nemáš, tak na ni byt přece nemůžeš.

xpila
4. lis 2014

@sikulka2011 Změna rodičovského příspěvku nemá se změnou délky RD nic společného! Jsou to dvě rozdílné veci.

marki777
autor
4. lis 2014

@xpila ale to já vím...

xpila
4. lis 2014

@marki777 Tak proč se teda na to ptáš? 🙂

marki777
autor
4. lis 2014

No to že nemám nárok na RD jsem nevěděla... tak když budu na mateřské půl roku co tedy potom? Myslela jsem RD nezávisí na tom zda jsem oděšla zrovna z práce nebo ne. Moje známá otěhotněla když ještě studovala a normálně pobírala těch 7 tisíc na 3 roky... Už nerzoumím vůbec ničemu.

marki777
autor
4. lis 2014

"Možnost zvolit si, se odvíjí od vyměřovacího základu pro nemocenské dávky. Platí tedy, že ten, kdo během těhotenství neměl nárok na mateřskou dovolenou (peněžitá pomoc v mateřství), nemůže si pak ani zvolit variantu rodičovské (to se týká například nezaměstnaných, některých OSVČ, studentek apod.)."

j.a.n.i
4. lis 2014

@marki777 No, evidentně nevíš... když motáš RD = rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek.

marki777
autor
4. lis 2014

tak když nebudu na RD po mateřské dovolené tak jak se tomu teda říká? Asi jsem fakt blbá...

betelgeuzz
4. lis 2014

@xpila jo, já jsem přehlídla, že jí skončil poměr.

j.a.n.i
4. lis 2014

@marki777 Budeš osoba pobírající rodičovský příspěvek a z toho taky plyne, že tento status ztrácíš vyčerpáním rodičáku.

marki777
autor
4. lis 2014

@j.a.n.i děkuju🙂 takže dejme tomu když budu chtít pobírat výši příspěvku na dva roky a když se druhé dítě nezadaří, tak se musím nahlásit jako osoba pečující o dítě. Takže asi nejlepší je pobírat na ty 3 roky co🙂

sikulka2011
4. lis 2014

@marki777 Taky jsem to přehlédla, že už ti skončila smlouva. Každopádně jak jsem psala, tu výši se normálně dá měnit každé tři měsíce. A rodičovská z pohledu státu je doba, kdy pobíráš ten příspěvek. Tohle je dost matoucí při psaném vysvětlování. Proto je tam ta možnosti si to rozvolnit dle potřeby. Zeptej se přímo tam jak to aktuálně v tvém případě je.

summ
2. pro 2014

@j.a.n.i Mohla bych také poprosit o radu? Jsem v podobné situaci jako marki777 (nastupuji na MD a zvažujeme možnost mít dvě děti hned po sobě), ale pracovní poměr mám na dobu neurčitou, neskončil. Jestli tomu dobře rozumím, je možné v práci nahlásit RD do tří let dítěte a čerpání rodičovského příspěvku nastavit na dva roky, abych v případě dalšího těhotenství stihla vyčerpat celý příspěvek? Předpokládám správně, že i kdybych druhé dítě neměla a rodičovský příspěvek vyčerpala v průběhu dvou let, pojištění do konce RD řešit nemusím?

j.a.n.i
2. pro 2014

@summ Jojo, jde to tak a předpokládáš správně 🙂

soleilll
2. pro 2014

@summ Ale pokud se ti nezadaří a druhé dítě nebude hned navazovat, jak si plánuješ, zůstaneš doma zadarmo. (Pojištění za tebe bude až do 3 let věku dítěte platit stát, ale tobě nedají už nic, protože RP vyčerpáš.) Zaměstnavatel tě pak nemusí vzít zpět už po 2 letech, ale až po těch nahlášených třech.

summ
2. pro 2014

@soleilll To si myslím je jen optický klam, to "zadarmo". Rodičovský příspěvek je 220 000 pro každého, a jestli ho vyčerpám pomalu nebo rychle na jeho výši nic nezmění. Spíš bych se nechtěla dostat do stavu, že z rodičovského příspěvku vyčerpám třeba 150 tisíc a zbytek vyčerpat nestihnu jen proto, že jsem si dovolila pořídit další dítě moc brzy 🙂

j.a.n.i
3. pro 2014

@summ Tak nějak 🙂 a hlavně pokud by sis dala čerpání na 2 roky a tu 1/3 dávala na spořící účet na 3. rok, tak (sice ne o moc) budeš mít ve výsledku víc jak 220 000,-

polaks
3. pro 2014

@marki777 Rodičovský príspevok si zo začiatku kľudne nahláste na dva roky,resp. vo formulári sa neuvádza dĺžka poberania,ale výška,tzn. že si tam napíšete,že chcete poberať napr. 10000 Kč,po pol roku,si to môžete znížiť,tým pádom sa vám to automaticky predĺži,ak zistíte,že ste tehotná,opäť si čiastku môžete zvýšiť,aby ste ju stihla vybrať celú ešte pred tým,než sa vám narodí druhé!! Disponovať môžete s celkovou čiastkou 220000 Kč,meniť si ju môžete každé tri mesiace,podľa toho ako práve potrebujete.Minimálne 4000Kč,max. 11000 Kč. Po celú dobu poberania,vám štát hradí poistenie,keď prestanete poberať,prestane vám aj štát platiť poistenie.

vilibalda
3. pro 2014

@polaks Minimální částka rodičovského příspěvku je 50 Kč, maximální 11500 Kč (ale to maximum souvisí s předchozím platem nebo platem manžela, nemusí na něj dosáhnout všichni).

kalipso
3. pro 2014

@j.a.n.i prosím, nevíš jestli je to opravdu přesně 220000 pro každého? Známá mi tvrdí, že jí na úřadě řekla paní, že pokud si dá 11500 * 19 měsíců tak dostane 218500 a těch zbylých 1500 propadne státu. Je to opravdu tak? Já si celou dobu myslela, že mi i těch 1500 vyplatí... nebo opravdu o ně přijdu? Děkuji

pampeliska1
3. pro 2014

@kalipso nepropadne..ten zbytek ti taky vyplatí... Já jsem teda těch 1500,- státu nechala, ale jen proto, že jsem nastupovala na druhou PPM. Jinak by mi to normálně poslali.

polaks
3. pro 2014

@vilibalda Nemôže to byť 50 Kč,pretože rodičák musíte vyčerpať maximálne do 4 rokov.