Rodičák můžu navýšit, jen pokud nejsem těhotná?

jarynekj
16. únor 2017

Zdravim, chtela bych poprosim o radu. Mam skoro 2 rocniho syna a chtela bych jeste jedno miminko proto jsem si byla navysit rodicak na max. Pani se me ptala jestli jsem tehotna,ze kdybych byla tak to navysit nemuzu a jak otehotnim tak to musim prijit zrusit vsude ctu neco jineho tak ted nevim na materskou narok nemam takze bych vlastne ukoncovala az narozenim druheho ditete,ale mam strach,aby to po me nechteli vracet jak to teda prosim je? Vyse rodicaku nema vliv na jeho delku,ze? Dekuju moooc za odpovedi

lv
16. únor 2017

To je nějaký nesmysl. Pokud jsi měla příjem odpovídající třeba nejvyšší volbě 11500kč tak by ten zbytek z 220tis zvednout mohli. Ale pokud ti zbývá, kolik, třeba 12měs, vyjde ti to na 7,5 měsíce - pak budeš do 3let doma zadarmo.

gabriella85871316
16. únor 2017

Když jsi na rodicaku a otehotnis, tak ti zanika prvni rodicak a nedaji ti ho vybrat proste prijdes o to co mas jeste pobirat. Tak byt tebou vse vyberu a ukoncim nebo pockat az to doberes

blahova_andrea
16. únor 2017

vracela bys pouze v případě, že by jsi si při narození druhého dítěte nestopla rodičák na první a pobírala ho dál. těhotná být samozřejmě můžeš. od toho to udělali takto variabilní, aby si maminky tu částky mohly vybrat, když otěhotní. mimo jiné tedy 🙂

blahova_andrea
16. únor 2017

@gabriella85871316 ono ale nevadí, že otěhotní. pokud to vybere než porodí, není problém. pokud ne, tak je potřeba zbytek stopnout, aby nebyl neprávem vyplacený a nemusel se vracet. jde o dobu, kdy porodí, ne kdy otěhotní 😉

jarynekj
autor
16. únor 2017

No prave ze svagrovka si to byla zvednout nez otehotnela a normalne pobirala a pak sla na materskou na tu ja narok nemam bydli jinde ale snad po cele cr by to melo byt stejne a jak to vsude ctu tak by to nemel byt problem cerpat i pri otehotneni kdybych to prece rusila tak bych nemela penize co pripadnou na prvni dite jedine ze bych to musela zase snizit jinak moc dekuji za odpovedi

astyna
17. únor 2017

@jarynekj

Já jsem si jako těhotná byla zvýšit rodičák, jinak bych neměla důvod. Ale u tebe - bez PPM, nevím, jak to bude. To bys tam jako pak zašla s novým RL dítěte, že budeš pobírat nový RP?

blahova_andrea
17. únor 2017

@astyna přesně tak. po porodu začne pobírat rovnou další rodičák.

kaja2016
17. únor 2017

@jarynekj Hele ruku do ohne za to nestrcim, ale podle je to uplna hovadina abys nemohla navysit rodicak, kdyz jsi tehotna. Jako to by pak na UP jsme curali do sklenicky, nebo jak?🙂 Myslim, ze nemuzes navysit, kdyz jsi nemela PPM. 🙂

yerry
17. únor 2017

@jarynekj cooo? To je nejaka blbost....Znám minimálně 5 maminek které navyšovaly a byly těhotné. ....

blahova_andrea
18. únor 2017

@yerry no to ano, ale buď musely mít nárok na ppm a nebo si to musely vyřídit přes příjmy otce dítěte

jarynekj
autor
18. únor 2017

Ja to navysene mam pres prijem otce,ale jde o to,ze kdyz otehotnim tak to pry musim prijit zrusit a to se mi zda jako blbost no prave bych se tomu ani nedivila ze tam za chvili budem nosit vzorky moce 😀 ja si taky myslim ze jim potom prd,ze se po narozeni druheho dotete rusi ten prvni rodicak a jde se vyrizovat druhy no a v tom jestli mam narok na materskou nebo jen rodicak to si myslim,ze by v tom nemel byt rozdil jinac dekuju za odpovedi moc si toho vazim

victress
18. únor 2017

to bude nějaká blbost, protože co kdybys během těhotenství o dítě přišla, tak by ti ten rodičák zase vrátili nebo vyplatili zpětně nebo co? podle mého názoru těhotenství nemá žádný vliv na výplatu RP, pokud ho dobereš před nástupem na novou MD, tak je to OK, pokud ne, tak ti zbytek RP propadne a pobíráš jenom novou MD...

blahova_andrea
18. únor 2017

@jarynekj jak už jsem psala, nejde o otěhotnění. jde o to pak rodičák včas stopnout než začneš pobírat ten na druhé dítě. aby ti ho nevypláceli naoprávněně a nechtěli ho vracet. ale opravdu nejde o to, že by žena nesměla být těhotná, když mění výši rp. někde došlo k mylnému výkladu informace 😉

linee
18. únor 2017

@blahova_andrea jk pises.Nejde o otehotneni,ale porodem dalsiho ztraci na predchozi narok.Muze ho upravovat bez ohledu na tehu nebo netehu.Bere ho na dane dite.Vzdyt i u prvniho pobiras az porodem,ne otehotnenim...

jarynekj
autor
19. únor 2017

Ne tak mi to bylo receno ptala se me jestli jsem tehotna,ze kdyby jo tak si to nemuzu navysit a kdyz otehotnim tak to musim prijit zrusit ja si prave myslim,ze my to tu vsecky chapem stejne

blahova_andrea
19. únor 2017

@jarynekj a nebyla to ještě nějaká mladá slečna na zaučení? 😅 i tak je to teda totální kravina

lumixii
19. únor 2017

@jarynekj tak me tedy zase řekli, že kdybych během doby co budu Mít rodicak znovu otehotnela, tak mam přijít a navýšit si ho, abych prý vycerpala co největší částku aby zbytecne nepropadla. Samozrejme za předpokladu že by se další miminko melo narodit dříve než by mi první rodic. Skoncil.

sarisse
19. únor 2017

určitě navýšit můžeš, jen až se narodí druhý prcek, musíš je hned informovat a doložit rodným listem, první rodičák se tím ukončí (a případná nevybraná částka propadne) a poběží nový rodičák na nejmladší dítě v rodině

kaja2016
20. únor 2017

@jarynekj Mozna jste se spatne pochopily?

jarynekj
autor
21. únor 2017

Dekuju holky tak mlada byla ale zas tak ne prave vypadala takova zkusena proto me to prekvapilo psala jsem presne jak mi to rekla nevim jak jinak by se to dalo pochopit jedine jeste,zrusit navyseni,ale to mi taky prijde jako blbost a myslim,ze at mas narok na ppm,materskou nebo jen rodicak tak,ze by to v tomhle melo byt stejne

verunka_korunka
21. únor 2017

@jarynekj urcite navýšit můžeš. Pokud pani bude trvat na svem, chtela bych mluvit s jejim vedoucím. Pripadne at ti to ukáže kde to je napsané.

jarynekj
autor
22. únor 2017

No ja si myslim