Přechod z rodičovské na mateřskou dovolenou

luciasek21
11. únor 2016

Dobrý den, potřebuji poradit...jsem pořád zaměstnaná a momentálně jsem na rodičovské dovolené, která mi končí 31.3.2016 ..ale jsem znovu těhotná a chtěla bych navazovat nástupem na mateřskou...termín porodu mám 1.6.2016 a chtěla bych těch 8 týdnů předem,ale nevím jak to vychází na ty týdny, nebudou mi nějaké dny chybět? a když ano, co potom,jak postupovat abych navazovala...děkuji moc za odpovědi 🙂

ladylass
11. únor 2016

Nejsem si úplně jistá, ale myslím že by jsi si měla zaběhnout na Úřad práce nebo prostě tam kde jsi si vyřizovala rodičovskou a měla by jsi si jí o kousek prodloužit a pak bys neměla problém přejít rovnou na mateřskou nejlépe prodloužit si rodičák do datumu kdy přejdeš na mateřskou a pak ti nebude nich chybět ani přebývat

mariyanka
11. únor 2016

Na to pomůže vzít kalendář a spočítat si to a pak se zeptat v práci

xpila
11. únor 2016

@luciasek21 Na mateřskou můžeš nejdřív nastoupit 6. 4., takže by ti to haprovalo o 6 dní. A máš tři možnosti - jít do práce, jít na PN a nebo požádat o neplacené volno. Tedy za předpokladu, že máš RD do 3 let věku dítěte.

@ladylass To s tím nemá absolutně nic společného, ÚP řeší rodičovský příspěvek a ne rodičovskou dovolenou!

ladylass
11. únor 2016

@xpila podle mě má, já si naopak rodičovskou dovolenou tímhle způsobem zkracuju, takže myslím že to jde i naopak, když jí potřebuje o pár dní prodloužít, prodlouží si příspěvek a tím pádem jí nikde nebude nic chybět... už vidím jak jde na 6 dní do práce těstě před začátkem mateřský a nebo jde na 6 dní marodit, přijde mi to nesmyslné, ale to je prostě můj názor, já bych to udělala takhle, prodloužila si rodičák a hotovo

luciasek21
autor
11. únor 2016

právě jsem se tam byla dneska na úřadu poptat, a tam mi řekla že mám rodičák do 31.3. a zbytek nic, prostě mi tam vůbec neporadili co a jak udělat...a nevím právě co mám dělat jestli jít na nechopenku na týden, nebo co a jak...

ladylass
11. únor 2016

@luciasek21 aha tak to je normální oni sami od sebe nic neřeknou, nemají to za potřebí... jenže jestli jsi zaměstnaná tak prostě budeš muset jít jakoby na těch 6 dní do práce a nebo marodit, když ti už nejde prodloužít rodičák...

luciasek21
autor
11. únor 2016

to já právě nevím,jestli mi to jde prodloužit...

fifina86
11. únor 2016

@ladylass ale ty pleteš 2 pojmy - rodičovský příspěvek a rodičovskou dovolenou ;) @xpila má pravdu v tom, co píše.

marketaryzi
11. únor 2016

No, myslím, že toto musíte řešit hlavně se zaměstnavatelem a ne s ÚP. Protože pokud vám zaměstnavatel prodlouží RD o těch 6 dní, tak budete stále pojištěná. Peníze z RP budete mít sice už všechny vyčerpané, ale stejně zároveň nemůžete pobírat RP a mateřskou, takže finančně na tom budete stejně, jako kdybyste nárok na RP měla.

xpila
11. únor 2016

@ladylass Ne, nemá. Rodičovskou dovolenou můžeš mít na 2 roky a rodičovský příspěvek klidně na 4.
Rodičovská dovolená je omluvené volno z práce a to je pouze do 3 let věku dítěte, déle nejde. ÚP nezajímá, jak dlouho jsi doma. Takže to, co ty píšeš, opravdu nejde, zaměňuješ totiž dvě věci.

@luciasek21 Jak jsem psala, ÚP s tím nemá absolutně nic společného!!! To je mezi tebou a zaměstnavatelem.

luciasek21
autor
11. únor 2016

@marketaryzi a zaměstnavatel mi to dokáže prodloužit? to bych musela na neschopenku ne?

marketaryzi
11. únor 2016

A pokud by vám v tomto zaměstnavatel nechtěl vyjít vstříc, tak pak zkusit tu neschopenku. Protože na jeden týden se vracet do práce fakt nemá smysl a asi by vás tam s tak velkým pupíkem ani nechtěli.

xpila
11. únor 2016

@marketaryzi Zaměstnavatel RD o 6 dní prodloužit nemůže, protože RD je max. do 3 let věku dítěte. Musela by jedině požádat o neplacené volno a s tím zaměstnavatel MUSÍ souhlasit.

marketaryzi
11. únor 2016

@xpila jj nedošlo mi, že mezi 3. A 4. Rokem už to funguje jinak..

luciasek21
autor
11. únor 2016

no mám RD do 31.3. ale malý budou 3 roky 19.4. ...ale to asi na to nemá vliv že...a to si musím tedy nějak požádat o prodloužení nebo jak? ....jsem z toho už celá zmatená 😀 :-/ ....

xpila
11. únor 2016

@luciasek21 No to má sakra vliv! Tím pádem jen zaměstnavatele požádej o prodloužení rodičovské dovolené do 5. 4. 2016 a pak na mateřskou nastoupíš 6. 4. 2016. S tím zaměstnavatel musí souhlasit a není žádný problém.

luciasek21
autor
11. únor 2016

jj,takže jim to mám dat vědět a požádat je...a budu k tomu něco potřebovat, nějaký formuláře atd...stejnak mi to nějak hlava nebere,že to musím řešit se zaměstnavatelem a ne s úřadem, přece jenom UP mi to takhle vypočítal že jo...

luciasek21
autor
11. únor 2016

@xpilad ěkuji že mi odpovídáš, jsi moc hodná, na úřadě mi dneska vůbec nepomohli,tak se omlouvám z mé strany za ty divné odpovědi,ale člověk tomu nerozumí no ☹ ...jste moc HODNÁ ...

marketaryzi
11. únor 2016

Rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená totiž není totéž. U RP si neurčujete délku vyplácení, ale jeho výši a to řešíte s ÚP. Po vyčerpání 220 tis. RP končí. U RD právě určujete délku a tu řekněte zaměstnavateli. Pokud je trvání RD kratší než do 3. Let věku dítěte, musí ji na vaši žádost zaměstnavatel ze zákona vždy prodloužit, a to až do 3. narozenin prcka.

xpila
11. únor 2016

@luciasek21 Vůbec nic k tomu nepotřebuješ, stačí napsat volnou formou, že žádáš o prodloužení rodičovské dovolené do 5. 4. 2016.
A ty si neprodlužuješ pobírání peněz, ale omluvené volno ze zaměstnání, proto to řešíš se zaměstnavatelem.

luciasek21
autor
11. únor 2016

a oni mi to musí nějak potvrdit, nebo poslat pak nějaký papír,že mi to prodlužijí? ....nebo mě ted napadá,jestli pro ně teda nebude lepší ta neschopenka na týden, aby nějak neremcali ...xpila děkuji za trpělivost 🙂 jste hodná...

xpila
11. únor 2016

@luciasek21 Zaměstnavateli to stačí oznámit, on s tím nemůže nesouhlasit 😉 Jinak na PN samozřejmě taky jít můžeš, jestli ti ji doktor jen tak na těch 6 dní napíš.

marketaryzi
11. únor 2016

Finančně bude asi lepší ta neschopenka, ale pozor na vycházky. Může to být komplikace, pokud vodíte dítko do školky nebo máte jiné pochůzky. Taky doktor může říct, že jste vlastně OK a pracovat můžete...

luciasek21
autor
11. únor 2016

děkuji vám za vaše odpovědi, zítra zavolám do práce a uvidíme teda...děkuji ještě jednou,kdybych náhodou zase něco nevěděla, ozvu se vám, jestli nevadí 🙂 děkuji

xpila
11. únor 2016

@luciasek21 Klidně napiš 😉

j.a.n.i
11. únor 2016

@luciasek21 No, ono je hlavně dost dobře možný, že v zaměstnání máš tu RD až do 3 let věku dítka... nebo si DO PRÁCE dávala papír, že chceš RD pouze do konce března?

lenka3p
11. únor 2016

Pokud jde o pojisteni, neni tech par chybejicich dnu problem. I cast mesice "pojistena" (coz na materske i rodicovske jsi) pokryva cely mesic.
Penize bych neresila vubec, dobrat rodicak do konce brezna, materska naskoci v dubnu, zase zadny problem.
Zamestnavatel taky nema co drzkovat, pokud ma mala tri az v tom dubnu, dle meho nazoru je vsechno uplne v poradku 🙂

xpila
11. únor 2016

@lenka3p Vždyť ano, ale to by tu všechny informace musely být od začátku 😉 Navíc ona je tak jako tak pojištěná celou dobu, o to nešlo.

lenka3p
11. únor 2016

@xpila Jasne, nechci delat nejchytrejsi! ;) Snad uz tu bylo receno vse. Zkusila jsem to jenom shrnout ze vsech stran.

luciasek21
autor
13. únor 2016

Holky tak budu volat až v pondělí,nebyla tam v pátek účetní...ale teď mě aji napadlo,že by to šlo aji vyřešit tím,aby mi to to úřadu prodloužili o těch šest dní,tak jak se zkracuje,tak já bych prodloužila? Jestli by to teda šlo když březen je poslední měsíc? Xpila je to tak nebo je tohle blbé řešení? Děkuji