Přechod z rodičáku na mateřskou. Poradíte, prosím?

daniela1225
7. říj 2020

maminky prosím poraďte mi.
Na sociálce mi bylo oznámeno že mám nárok na mateřskou. Se synem jsem byla na rodicaku 3 roky, ten mi skončil tenhle měsíc (mela jsem ho delší kvůli tomu navýšení) v březnu tohoto roku mi byl ukončený pracovní poměr . 2 mimco se mi narodilo v srpnu tohoto roku. (O rodicak jsem chtěla zadat az po ukončení toho prvního.)
Na socialce mi ale oznámili, že se na mě vztahuje ochrana lhůta 180 dni.. z čeho budou vypocitavat výši mateřské když jsem za poslední 3 roky byla doma se synem i když zaměstnaná.?

jaja01k
7. říj 2020

@daniela1225 Počkej, tobě se v srpnu narodilo druhé dítě a pořád pobíráš rodičák na první?

daniela1225
autor
7. říj 2020

@jaja01k ano ,tenhle měsíc byl poslední.

meronym
7. říj 2020

@daniela1225 Ale to je uplne spatne, rodicak se muze vzdy pobirat jenom na nejmladsi dite v rodine. Co vam na to na socialce rekli?

jaja01k
7. říj 2020

@daniela1225 To ale nejde. Rodičák můžeš pobírat jen na nejmladší dítě v rodině, to znamená, že narozením druhého ti zanikl nárok na rodičák na první. Počítej s tím, že ty peníze za srpen a září budeš muset vrátit.

daniela1225
autor
7. říj 2020

@meronym prave ze nic... 🙈

daniela1225
autor
7. říj 2020

@jaja01k No to snad ne... proc když jsem tam volala mi tohle neřekli? To je opravdu kocourkov... :(

jitka_cv
7. říj 2020

@daniela1225 neřekli ti to, protože to sociálka neřeší. Rodičovský příspěvek vyplácí úřad práce ne sociálka.

daniela1225
autor
7. říj 2020

@jitka_cv volala jsem nejdřív samozřejmě na pracak, kde jsem je seznámila se svou situaci a ty mě odkázali na socialku ,ze si mam zažádat o potvrzeni o tom ze nemam narok na materskou aby mi mohli začít vyplácet rodicak.

meronym
7. říj 2020

@daniela1225 Tohle si ale musite hlidat a starat se sama. Je sice celkem nelogicke, ze podporu v materstvi a rodicovsky prispevek resi dva odlisne urady, ale je to proste fakt. Ten rodicak za srpen a zari urcite budete muset vratit, ale zase by vam mohli vyplatit materskou zpetne. Je proste nevyhnutne se tomu venovat, vse si zjistit a obehat.

daniela1225
autor
7. říj 2020

@meronym kdybych tam nevolala , tak neřeknu ani slovo 🙈nevadí...

hezz17
7. říj 2020

@daniela1225 a tobe vyslovne rekli, ze muzes docerpat rodicak na 1., kdyz mas 2.dite? Ja mela za to, ze tohle vi naprosto kazdy, kdo nejaky dite ma.

daniela1225
autor
7. říj 2020

@hezz17 tak vás asi zklamu, ale nevi... nevadi prispevek za 2 měsíce vrátím... dokážete mi odpovědět na mou otázku nebo mě hodláte urážet dal?... hold nikdo není dokonalý....

hezz17
Autor odpověď smazal
Zobraz
hezz17
7. říj 2020

@daniela1225 do ochranne lhuty se vejdes, materska je stejna jako ta prvni. Ale nevim, jestli lze zadat zpetne. @j.a.n.i ?

daniela1225
autor
7. říj 2020

@hezz17 dekuji 🙂

daniela1225
autor
7. říj 2020

@hezz17 uz mam zazadano tak uvidíme co přijde... 🙈 teď už jen tedy vyřídit ten rodicak... 🙈🙈

j.a.n.i
8. říj 2020

@daniela1225 No a co by ti měli říkat, když už je to s křížkem po funuse a rodičák mas docerpany, rekli ti zcela správně, ze jim mam dodat papir z ossz a teprve az do budou mit, tak ti muzou sdělit, kolik z rodicaku budes vracet. Ono to totiž nebude az od srpna, ale uz od začátku pobirani ppm, takze nekdy cca od konce června. Kdybys nemela narok na ppm, tak ti po dodani papiru prepocitaji, kolik si vycerpala od toho srpna a to ti odectou od noveho rodicaku a fyzicky to nevracis.