Přechod z MD na RD a výše čerpání. Můžu si sama zvolit výši RP?

rendulik82
9. zář 2021

Ahoj holky,

9.12. mi končí MD, pak budu nastupovat na RD, vím, že musím písemně požádat zaměstnavatele a taky si zažádám o čerpání zbytku dovolené. Ale jde mi o to, zda si sama můžu zvolit výši rodičovského příspěvku? A dočetla jsem se, že si ho můžu každé 3m měsíce měnit? Je to tak? A jak dlouho před ukončením MD si ho mám jít vyřizovat?
?

adula000
9. zář 2021

RD jsem vyřizovala cca měsíc před koncem mateřské. Jinak měnit můžeš každé tři měsíce, a výše rodičáku závisí i na výši příjmů

rendulik82
autor
9. zář 2021

@adula000 děkuju. Ale pokud má manžel daleko vyšší příjmy než já, tak to můžu čerpat na něj?

adula000
9. zář 2021

@rendulik82 ano, můžeš.

mimi1004
9. zář 2021

@rendulik82 Ale uvědom si, že čím vyšší částku si nastavíš, tím dříve ho vyčerpáš a budeš pak třeba doma za 0 Kč.

rendulik82
autor
9. zář 2021

@mimi1004 to já vím 🙂 chci být do dvou let věku dcery.

rendulik82
autor
9. zář 2021

@adula000 a ještě jsem se chtěla zeptat, když mi MD končí toho 9.12., tak za těch 9 dní dostanu normálně zaplacenou mateřskou a pak se od toho 10.12. pomerove vypočítá rodičovský příspěvek za ty zbylé dny nebo dostanu za celý kalendářní měsíc i rodičovský příspěvek? Děkuji

adula000
9. zář 2021

@rendulik82 ano, nebo můžeš nastoupit na RP až po dovolené

jana_zofie
9. zář 2021

@rendulik82 ja jenom, ze jsem zacala s vysokym rodicakem a postupne snizovala, vzdycky jsem si to dorozpocitavala aby to vyslo aspon na dalsi rok a aktualizovala co pul roku (myslela jsem, ze je to co 6, ne 3 mesice). Planovali jsme druhe brzo a trvalo to cca o pul roku dele nez byl predpoklad a radsi jsme to meli co nejkratsi, kdyby bylo i driv... Ted ho budu menit naposled, tentokrat trosku nahoru, abych docerpala. Takze to neni velky problem. Covid uredni hodiny me ake donutily si na to zalozit datovku. Ale zas je to tak pohodlne.

rendulik82
autor
9. zář 2021

@jana_zofie jasný. Já už další neplanuju (mám třetí dítě), takže u mne jsou to dva roky a hotovo 🙂

tez83
9. zář 2021

@adula000 můžu se zeptat?A v tom případě,kdybych nastoupila na RD až po dovce,asi první jít vyřizovat za zaměstnavatelem a potom až RD na UP,že?

adula000
9. zář 2021

@tez83 no tak zaměstnavateli bys to měla oznámit určitě drive, než ti skončí mateřská, aby ti čerpání dovolené navazovalo na mateřskou, jak budeš vedet počet dnů dovolené, tak si to spočteš na kdy to vychazi a podle toho napíšeš od dny chceš RP