Porodné. Poradíte?

raffal12
3. srp 2020

Ahoj 😊 chci se zeptat zda-li někdo víte jak je to s porodným ,příjem rodiny to se počítá jakože já a přítel ikdyz nejsme manželé ? Vůbec se v tom neorijentuji ,a ještě bych se chtěla zeptat jestli příjem za poslední čtvrtletí se počítá z běžného platů nebo z nemocenské ? 🤷🤦

lachtanice86
3. srp 2020

Příjem matky a otce, že nejste manželé je jedno. Počítá se i pn

ladyhacek
3. srp 2020

Počítá se příjem rodičů dítěte a myslím, že se počítá nemocenská (skutečné příjmy rodičů)

tasimia
3. srp 2020

@raffal12 ano počítá se i nemocenská. Prostě tvůj příjem. Většina pracujících se nevleze, na netu jsou kalkulačky.

klokanka31
3. srp 2020

Jj málo kdo se na porodné dostane. Ale je to podle mě nefér, desítky let dostávala porodné každá žena co porodila...

tasimia
3. srp 2020

@klokanka31 bereš mi to z úst přímo, taky nemáme s manželem nárok, oba pracující. Přitom jsem porodila jako každá žena i ta co nepracuje.

leniczka23
3. srp 2020

Přesně, máj to nastaveny fakt na hovno..buď všem na první nebo nikomu. Jak kdyby pracující rodiče měli menší náklady na vybavicku.

tasimia
3. srp 2020

@leniczka23 přesně, nás totiž kočárek a ostatní nic nestojí.

raffal12
autor
3. srp 2020

Jen sem se chtěla ujistit ,že sem to dobře pochopila ,přijde mi to jako nesmysl ,nedosáhnu na porodné ani sama 🤷 přitom právě pracující člověk by si to zasloužil víc podle mého 🤔

tulikiss
3. srp 2020

co je na tom nepochopitelneho, neni to prispevek na zvyseni porodnosti, ale socialni davka. socialni davka je jen pro ty, kteri ji potrebuji, protoze se dostaly do tizive situace.

tasimia
3. srp 2020

@tulikiss to je jedno co to je, takový mají kolikrát vyšší příjem na DHN než já a dostanou. A jako je to nefér, protože pracující žena, porodí stejně jako nepracující. A porodné rozhodně!!neberou jen ti co se dostali do tíživé situace.

sudylichozrout
3. srp 2020

@tasimia Tak deti snad plodis a rodis kvuli jinym duvodum, nez jsou davky, ne? Porodne je nesmysl vseobecne. Melo se to davno zrusit.

tasimia
3. srp 2020

@sudylichozrout tak určitě kvůli dávkám 😂😂 jasné, že.. jen rikam, ze je to vůči pracujícím nefér, nechat ostatní natahovat ručičky.

sudylichozrout
3. srp 2020

@tasimia Prave proto se to ma zrusit komplet. Vytvari to diskriminacni prostredi, kdy je dotovan ten, kdo nemaka.
Jinak ja to nemyslela primo na tebe, neboj 🙂 Jen obecne, jenze jsem tebe oznacila. Sry.

plksv
3. srp 2020

@klokanka31 Nesouhlasím s Tebou, že je nefér, že dřív dostala porodné každá. Já jsem to zažila. Porodné bylo 6 tisíc korun. ALE rodičovská byla přesně do tří let věku, žádná možnost výběru délky. Částka za ty tři roky byla 3500 Kč/měsíc. A pokud jsi porodila další dítě během těch tří let, automaticky to pokračovalo dál, žádné vybrat rychle co nejvíc, ideálně na tatínka. Takže na to nemusím mít ani kalkulačku, kdo se má líp. Pak porodné zvýšili na 8 tisíc, ale to bylo jen cca jeden rok, pak to udělali tak, jak je to teď.

journals
3. srp 2020

...a přitom normální člověk by byl rád, že je v situaci, kdy dávku sociální podpory nepotřebuje. Zvlášť v dnešní době. Přidali na rodičáku 80 tis. a pořád to ke spokojenosti některých nestačí.
(samozřejmě, že vím, že se to zaplatí někde jinde, ale to je tak v každém případě)

ivana354
3. srp 2020

@plksv porodné bylo jeden čas dokonce 17 500 někdy v roce 2006/2007.

plksv
Autor odpověď smazal
Zobraz
klokanka31
3. srp 2020

@raffal12 Co vím od starších lidí, porodné se bralo jako takové "poděkování" státu, že ta žena porodila. Dnes bych se nedivila, kdyby i ten rodičák nějak omezili 😫

journals
3. srp 2020

@klokanka31 a ty si děti děláš pro stát? Já ne, já mám dítě kvůli sobě. Jako chápu, že každá koruna dobrá, ale tohle je fakt brečení na špatném místě. Nebo vraťte těch 80 tis. co teď přidávají a prosaďte 15 tis. porodné pro všechny.

zelenaesmolda
3. srp 2020

@klokanka31
porodne je socialni davka,proc by melo byt nefer,ze ji nedostane kazdy?bud rada,ze na tom nejsi tak spatne,abys na porodne dosahla

cherie24
3. srp 2020

@raffal12 ano počítá se oba, mě dokonce řekli, že pokud je otec zapsaný v rodném listu, tak se automaticky počítá i jeho plat a ani jim nezáleží na tom, že spolu nežijeme. Jsem si tenkrát říkala, jak stát hezky podporuje pracující a samoživitelky 🙂

klokanka31
3. srp 2020

@journals No to fakt ne ☺

klokanka31
3. srp 2020

@zelenaesmolda Ale jo, jen nechápu proč se z toho udělala soc.dávka. O co jsme horší my, než ty co nedělají? Ale myslím že my to tady nevyřešíme 😄

zelenaesmolda
4. srp 2020

@klokanka31
tak stat taky neutahne vsechno,nekde se usetrit musi.

journals
4. srp 2020

@klokanka31 To je stejný princip, jako bys chtěla dávky z pracáku. Nejsi o nic horší, jen je vyplacení podmíněno nárokem.

shaun40
4. srp 2020

@ivana354 Souhlasím v roce 2007 jsem dostala porodné 17500kč a s druhým synem v 2008 neco přes 13000už si presne nepamatuji.Byla jsem vdaná v té dobe to dostal každý.Mateřská byla 7600kč.