Porodné 2021 prvorodička. Jak zjistím, zda na něj dosáhnu?

pechyna4
25. kvě 2021

Ahojte, chci se zeptat..holky jak je to ted s porodnym? 🤷‍♀️
Moje teta furt do mě tlačí, že u prvorodicek to dostane každa matka, ale pokud vím tak se dělá nějaký výpočet, takže pochybuju ze to dostane každá 🤷‍♀️
A jak zjistím zda na to dosáhnu? Jak se to počítá? Rodim na konci července. A ja jsem na neschopence uz od prosince. A přítel pracuje(má cca 18-19 000).
Dekuju moc.

zrzinda
25. kvě 2021

Já rodila v březnu a porodný sem fakt nedostala.

deaneira29
25. kvě 2021

Tady je kalkulačka, na porodné v současné situaci nedosáhne skoro nikdo.
https://www.kurzy.cz/kalkulacka/porodne-2021/

tercasv
25. kvě 2021

Porodné není automatické. Nejsem si úplně jistá, ale abyste porodné dostali, museli byste s přítelem mít dohromady příjem celkem max. 17000 měsíčně. Na internetu je na to kalkulačka, nejsem si tou částkou jistá Ale pokud přítel pracuje a ty máš neschopenku, tak určitě porodné nedostanete

klokanka31
25. kvě 2021

@pechyna4 Opravdu dneska nedostane porodné skoro žádná.

pechyna4
autor
25. kvě 2021

Dekuju vam holky, ja jsem si to myslela, škoda.
A kdysi dávno, to automatické bylo že? 🤔🤷‍♀️
Si pamatuju segru kdyz rodila v roce 2008 tak je dostala automaticky. Škoda že to nevydrželo do teď

klokanka31
25. kvě 2021

@pechyna4 Taky mě to štve že to nedostane každá. Jako bysme byly horší 😒

deaneira29
25. kvě 2021

@klokanka31 ano jsme horší, protože pracujeme 🤦‍♀️ to je prostě logika no

drep
25. kvě 2021

@klokanka31 nejsme horší, jsme zajištěné, abychom nemusely čerpat dávky státní sociální pomoci 🤷🏻‍♀️

ellyem
25. kvě 2021

Měsíční příjem obou partnerů nesmí přesáhnout 20 tisíc, pak je nárok. Jen mě trošku zamrzely komentáře od @drep a @deaneira29 ... My na porodné dosáhneme, oba s přítelem studujeme + jsme chodili na brigády. Já od února nechodím nikam, jsem na rizikovém, přítel práci taky omezil skrze státnice, takže se příjem snížil, ale nemyslím si, že jsme nějaké socky jen proto, že využijeme finanční pomoci od státu.

deaneira29
25. kvě 2021

@ellyem ale vy studujete, to je úplně něco jiného přeci. Pokud by jeden z vás pracoval na hpp nedosahnete na porodné taky, to je bohužel ta krutá pravda. Jakmile se člověk zapojí do pracovního procesu má smůlu nedosáhne na to. Takže opravdu si to neber osobně 😉

pavkova28
25. kvě 2021

@pechyna4 jak píšeš, dřív to dostala každá. Teď pracující na to nedosáhnou 😔 jako by pracující nemuseli koupit vybavičku. A pak je ještě jedna skupina lidí, kteří mají všechny dávky, přídavky 😐

drep
25. kvě 2021

@ellyem reagovala jsem na to, že jsme horší, protože nedostaneme dávku. Nejsme horší, jsme zajištěné. Vy zajištění nejste a proto máme dávky sociální pomoci a vy na ně máte nárok. Odvedla jsem za život opravdu hoooodně a nijak mě netrápi, že je dostanou studující rodiče, od toho jsou. Ale nevím, proč bych měla zaměstnaným sponzorovat lepší kočár.

jjasmina
25. kvě 2021

Daleko dřív se to dostávalo automaticky, něco jako bolestné mi říkala moje máma. A to pracovali oba i s tátou, tehdy to bylo asi jinak, dnes dostane málokdo

jajulin
25. kvě 2021

Poprvé jsem rodila v r. 2009 a porodné bylo tenkrát pro všechny. Chvíli poté už tuto dávku přestali dávat plošně. A nepřijde mi na tom nic špatného. Nevím, jestli existuje nějaká plošná dávka, která má opravdu smysl.

journals
25. kvě 2021

Na rozdil od nekterych jsem rada, ze se mam tak dobre ze jsem na porodne narok nemela a doufam, ze ani mit nebudu!

makkyv
25. kvě 2021

@pechyna4 já rodila v listopadu. Plat (25 tisíc) - nárok na PPM jsem měla, ale ne na porodné, paní mi to počítala a musela bych mít plat maximálně 13.800,-

somalicats
25. kvě 2021

@ellyem Ty i Tvuj partner studujete, takze je dost velky predpoklad, ze pak pujdete pracovat, takze to, ze ted dostanete porodne, nevidim jako probleem. Ty davky pak statu v podobe odvodu zase vratite 😉.

somalicats
25. kvě 2021

@pechyna4 Ja rodila poprve v roce 2003 a to bylo porodne opravdu plosne, nejakych 7tis jsme dostali. Dalsi deti mam z let 2013, 2016, 2020 a 2021 a ani tuk, jsem vydelecne cinna. A neresim, nepatrim k potrebnym.

adula000
26. kvě 2021

Mělo by to být právě naopak, že lidi co pracují, na porodné mají nárok, protože daně odvádějí, a ne jak ti, co sedí celý život doma a k penězům přijdou jen proto, že nepracují.