Porodné 2021. Jak to je? Mám nárok?

8. led 2021

Ahoj holky, jen me zajima, jak je to s porodnym? Kdyz otce uvedeno v rodnem liste mam (maly zatim neni na svete, ale na matrice jsme byli) nejsme sezdani. Ale kazdy mame jinou adresu trvaleho bydliste. Takze pocita se do prijmu ja i on, nebo jen tam, kde jsem trvale vedena ja (tudiz i maly). Kdyby to tedy bylo, ze prijmy se pocitaji od otce (ten ma cca 20000 hrubeho) a moje ( 8000 materska) myslite, ze mam narok na porodne?

jitka_cv
8. led 2021

Počítá se příjem otce i matky a je to do hranice 23544 Kč.

alilali
8. led 2021

Počítá se to z obou příjmů. Jsou na internetu online kalkulačky, stačí zadat příjmy.

cherie24
8. led 2021

Taky jsem to tenkrát rešila a bylo mi od paní na úřadě řečeno (moc milá paní ...) že je absolutně nezajímá jestli s námi otec žije nebo jestli má někde jinde svoje zájmy, ale jakmile je psaný v rodném listě, počítá se do příjmu bez ohledu na to jestli s námi je nebo není. V překladu pokud máš bílou pleť nemáš na porodné nárok 😀 Nedají to teď už pomalu ani samoživitelkám. A prý to hlídají i pokud otce nenapíšeš a dopíšeš ho časem. Pak to můžou vymáhat zpátky, ale to nevím jestli to tak opravdu hlídají. Stejně se to nevyplatí, odpisy z daní dají víc než porodné.

obleceniahracky
10. led 2021

Když žiji s rodiči a nebudu uvádět otce tak se porodné počítá jak? 😳 ( dávam příklad) jsem šťastně zadaná a žiji s přítelem. Jen tento případ znám

jitka_cv
10. led 2021

@obleceniahracky pokud není otec v rodném listu dítěte tak se počítá jen příjem matky. Úřad si ale ohlídá pokud matka otce uvede do rodného listu později a bude muset porodné vrátit.

obleceniahracky
10. led 2021

@jitka_cv no ta slecna o které se bavím ma 30.000,- cisteho sama v praci. Myslím si tedy že porodne mit nebude. Její maminka jw v duchode a otec jeste pracuje

jakreb
10. led 2021

@obleceniahracky Viem ze mimo-ale nedalo mi-mate to pekne na prd. U nas je pôrodné bez ohľadu na prijem. Ten sa vobec neriesi.

jitka_cv
10. led 2021

@obleceniahracky to nebude, je to do 2.7 násobku životního minima rodiny, tj její a dítěte.

obleceniahracky
10. led 2021

@jakreb ja myslim ze tady to tak bylo taky. Ale kvuli mensinam se to zmenilo..

cherie24
11. led 2021

@jakreb ano je to ja prd. Dříve to tak bylo taky, pak to bylo jen na první dítě a teď už je to beze šance. Mě to celkem překvapilo tenkrát, protože já jsem v počátku těhotenství řešila to, že nejspíš budu sama, ale otce bych do RL i tak uvedla. A mě by to z nechopenky dalo na tento příspěvěk, ale i tak bych ho nedostala, protože by započítali i plat chlapa, i přesto, že by s námi vůbec nebyl... Tenkrát jsem psala dotaz na emimino jestli je nějaká šance jak ho získat a jediné co jsem se dozvěděla, že je vážně ubohé, že se rozmnožuju, když je pro ně nějakých 13 tisíc dost peněz a že jsem naprosto nesvéprávná s IQ tykve, protože jsem neplánovaně otěhotěla 😁

elencze
11. led 2021

je důležité jestli je těch 8 000 mateřská nebo rodičák, rodičák se do příjmu nepočítá, mateřská ano

jitka_cv
11. led 2021

@elencze od roku 2020 se počítá i rodičovský příspěvek https://www.penize.cz/porodne/423454-porodne-20...

gramar
11. led 2021

@obleceniahracky Kdyby to bylo kvůli menšinám, tak v SR bys nedostala ani korunu a to nutno podotknout (nevím jak teď) tam bylo porodné podstatně vyšší a u přídavků se taky neřešila výše příjmů... ;)
Jinak myslím že tam se uvádí příjem domácnosti, tzn. pokud sdílí stejnou domácnost, tak by se v tebou uváděném případě počítal příjem rodičů a její...

jakreb
11. led 2021

@gramar Ako píšeš u nas sa neriesi vyska príjmu co sa tyka pôrodného ci pridavkov. Momentálne je prispevok u nas necelych 830Eur pri prvom-tretom porode, od štvrteho 151Eur