Peněžitá pomoc v mateřství. Mám nárok?

tezerinka
22. říj 2024

Zdravím holky,mám takový dotaz snad mi sním pomůžete 😉ve zkušební době jsem otěhotněla a musela jít na rizikový(měla jsem 14 dni do konce zkusebky),ale já teda nevím jestli mam nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo se mam pak nahlásit má úřad…vůbec nevím co mam dělat a nevím kde se na to zeptat…moc děkuji za případné rady ☺️

veroniquecz
22. říj 2024

@tezerinka zaleží jestli jsi stále zaměstnaná a jak dlouho jsi byla zaměstnaná předtím.

tezerinka
autor
22. říj 2024

@veroniquecz no byla jsem 2,5mesice ve zkušební době …pak jsem nahlásila,že jsem těhotná a šla narodit a tím ti skončilo,žádný dopis s výpovědí,nic…ale to asik nemusí,když sem byla ve zkzsebce (nevím no) predtim jsem byla půl roku na pracáku kde mi vyplaceli podporu v nezaměstnanosti protože predtim sem pracovala…jsem stoho jelen 😄sice to je moje 3 tehu,ale vždy sem šla rovnou ze zaměstnání 🤷‍♀️

nelly_strokova
22. říj 2024

@tezerinka No ono záleží, zda je stále platná smlouva nebo ti doručí výpověď ve zkušební době - tu mohou dát bez udání důvodu.

tezerinka
autor
22. říj 2024

@nelly_strokova v práci jsem oznámila 3.9,ze jsem těhotná od 20.8 jsem byla na paragrafu s dcerou takže jsem ukončila paragraf a hned od toho dne jsem měla rizikovku…no a s práce mi do teď nic nepřišlo tak nevím…🤷‍♀️řekl mi,ze mi zavolá,ze ti musí probrat s nadřízeným kdyz sem volala,ze jsem těhotná a od té doby nic 🤷‍♀️

nelly_strokova
22. říj 2024

@tezerinka Pokud vám výpověď nedají a budete mít platnou pracovní smlouvu, tak se pak řeší, zda máte za poslední dva roky odpracováno 270 dnů pro nárok PPM.

tezerinka
autor
22. říj 2024

@nelly_strokova děkuji za rady…odpracováno bych měla mít tak uvidíme 😉

nelly_strokova
22. říj 2024

@tezerinka Případně pak je po výpovědi ještě ochranná lhůta 180 dní, ale pokud zaměstnání trvalo kratší dobu, tak jen tak dlouho, jak trvalo (třeba že trvalo 3 měsíce, tak i ochranná lhůta je 3 měsíce).

mysh_me
22. říj 2024

Podle me ti nemuzou dat vypoved, kdyz jsi na nemocensky… nelze dat vypoved v dobe neschopenky nebo osetrovacky. Myslim, ze se zkusebni doba prodluzuje o tu dobu na neschopence, takze kdyz bys ukoncila neschopenku tak ti muzou hned dalsi den dat vypoved podle pravidel jako ve zkusebni dobe, ale ne v dobe trvani neschopenky. Coz v tvem pripade asi znamena, ze budes na neschopence az do nastupu na materskou? Pokud mas smlouvu aspon na rok a bude teda v ty dobe platna, tak si myslim ze to pujde. Ale nejsem z oboru a urcite by to chtelo promluvit se sefem.