OSVČ - mateřská + rodičovská

cepanka
7. dub 2015

Zdravím a prosím o radu.

Vím, že u podnikatelek proběhlo pár změn, ale na netu je takový maglajs, že netuším, která bije.
Jak je to se zdravotním a sociálním po porodu? Platí se, neplatí?
Může podnikatelka při rodičovské vydělávat jen do určité výše nebo bez omezení? Je to podmíněné nadálým placením záloh?
Může si podnikatel vybrat délku rodičovské? Pozastavit živnost nebo se jen nahlásí porod a dál se to neřeší?

Moc otázek, vím 🙂 Ale prosím o názory, zkušenosti, rady...
Předem děkuji.

j.a.n.i
8. dub 2015

@cepanka No, pokud sis platila nemocenskou a tedy máš nárok na PPM nebo na nemocenskou v souvislosti s porodem, tak máš nárok na volbu délky pobírání rodičáku, v 99% případů do 7600,- nemocenské pro volbu vyšší částky si platí málokdo.
Po porodu, resp. díky pobírání rodičáku máš živnost jako vedlejší a tedy nejsi povinna platit minimální zálohy, ale neznamená to, že bys je neplatila vůbec, pouze je jejich výše nastavena podle skutečných předchozích příjmů a vydělávat můžeš bez omezení.

cepanka
autor
8. dub 2015

@j.a.n.i dekuji za reakci. Nemocenske mam hrazene, to je ok, ac na to, ze to zadna palba nebude samozrejme. Takze, pokud chci byt alespon prvni rok doma, uplne bez prace - nehradim zadne zalohy?
Na netu se manzel dozvedel, ze si nemohi vybrat tu nejkratsi materskou, ale nepochopili jsme proc..vyslo to z nejake kalkulacky...

Jeste jeden dotaz, doktor mi ni nabizel rizikove...co by to v mem pripade obnaselo? Placrni zaloh, prijem zadny?

lani1
15. dub 2015

já vím, že nemám nárok na PENEZITOU POMOC V MATERSTVI, protože jsem osvč a účast na nemocenské mám kratší než 270 dnů, ale tím, že si ji teď už platím, mám nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem. Jen jsem četla, že to je po 22 dnech trvání neschopenky..tak nevím, jestli jako prvních 22 dní není placeno nebo je to až takto zpětně. Pak jsem slyšela, že se to dorovnává z rodičáku do částky 7600kč, protože nemocenskou budu mít necelé 3 tisíce

cepanka
autor
20. dub 2015

Me rekli, ze narok na nemocenskoi je az 15.ty den, protoze prvnich 14dnu hradi zamestnavatel, ktereho nemame...ja jsem si nemocenskou platila a tak mi vychazi 116kc na den...tragedie 🙂 jeste, ze k tomu ma clovek zivotku..kde je to tedy taky pekne komplikovany a nejisty..
@lani1

lani1
20. dub 2015

já si nemocenskou platím, ale jen od října, takže 270 dní to nebude bude to tak 240 dní

j.a.n.i
20. dub 2015

@lani1 Neschopenku budeš mít placenou od 15. dne, protože prvních 14 dní platí zaměstnavatel, tedy ty sama sobě... a jinak ano, do výše rodičáku si to můžeš nechat od porodu dorovnávat, ale už si čerpáš těch 220 000,-

lani1
20. dub 2015

ok, chápu. díky moc. Teď jen otázka, jestli jít na mateřskou opravdu 6 týdnů před nebo chodit dál do práce🙂

j.a.n.i
20. dub 2015

@lani1 Ty bys nešla na mateřskou, ale na nemocenskou... ale jinak je rozhodnutí na tobě, každopádně na to, aby sis mohla volit rodičák musíš být na té neschopence v souvislosti s porodem, ale už netuším, zda na ní musíš být celou dobu, nebo by třeba stačilo jen od porodu do konce šestinedělí.

lani1
20. dub 2015

já budu stejně na mateřské (nemocenské) jen do konce šestinedělí. Pak mi nastoupí přítel🙂

dandinka88
8. pro 2015

Holky je mozne ukoncit materskou driv a nastoupit na RD? Jsem servirka,takze jsem nemela vse priznane, takze mi MD vychazi jen kolem 7tis, coz tedy neni nic moc. Diky za radu 🙂

xpila
8. pro 2015

@dandinka88 Můžeš si k mateřské požádat o doplatek z RP do výše 7600 Kč. Jen se ti ten doplatek bude odečítat z těch 220 tisíc. Takže je určitě výhodnější zůstat na mateřské.

j.a.n.i
8. pro 2015

@xpila Jen opravím, doplatek je do zvolené výše rodičáku.

xpila
8. pro 2015

@j.a.n.i Vypadlo mi tam "max." do výše 7600 Kč 😉

j.a.n.i
8. pro 2015

@xpila Tak teoreticky to může být až do 11500,- pokud by volila nejvyšší rodičák přes partnera.

xpila
8. pro 2015

@j.a.n.i Jasně, já to beru jen z jejího příjmu, o partnerovi nic nepíše. A ono hlavně to, že měla nízkou mateřskou, je stejně její problém, když si nechávala dávat peníze na ruku...