Nemocenská, dovolená a následně mateřská. Poradíte, prosím?

barunkiss
13. lis 2020

Dobrý den ☺️.

Celé své nynější těhotenství jsem byla na nemocenské, ale z práce mi nařídili, že si musím ještě před mateřskou vybrat dovolenou. Tudíž mi ukončili 6.11. Nemocenskou, nyní mám dovolenou a v neděli nastupují na mateřskou.

S přítelem jsme uvažovali, zda mi z nemocenské ještě přijdou peníze z toho období mezi poslední kontrolou u lékaře (27.10) a dne kdy ji ukončil (6.11.)nebo už nemám nárok ☺️. Dále bych se jen chtěla zeptat, jestli mateřská také chodí co 30 dnů, i ta první várka nebo i později ☺️.

Jsem poprvé na nemocenské i mateřské, tak budu rada za všechny odpovědi.
Přeji příjemný den ☺️.

hezz17
13. lis 2020

@barunkiss no hlavne jsi udelala chybu, ze sis vybrala dovolenou pred nastupem na MD :-/

vendy_83
13. lis 2020

@hezz17 můžu se prosím zeptat proč? Já sice na nemocenské nejsem a rodím až v dubnu, ale také jsem si myslela, že si dovolenou vyberu před nástupem na MD. Děkuji za radu 🙂

hezz17
13. lis 2020

@vendy_83 pokud nejsi na PN, tak se te to netyka. Ale takhle třeba o mesic driv ukonci PN a vybira dovolenou. Ale kdyby si dovolenou vybrala az po ukonceni materske, tak ji bezi o mesic dele pn a dovolenou vybere pozdeji. To znamena, ze se obrala o mesic (nebo kolik ji zbývá dovolené) vyplaceni pracovni neschopnosti.

mimi1004
13. lis 2020

Neschopenku přece ukončuje lékař a ne zaměstnavatel, co je to za blbost?

hezz17
13. lis 2020

@mimi1004 tak jasne, ale nekdo rekne u doktora, at ji ukonci driv, ze vybira dovolenou...🤷🏻‍♀️

mimi1004
13. lis 2020

@hezz17 To jo, ale nemůžou přece nařídit, aby neschopenku ukončila a brala dovolenou. Ale to jen tak na okraj, koukám, že na to dotaz není 😉

hezz17
13. lis 2020

@mimi1004 muzou to rict a nekdo se na to chytí. Ovividne...

barunkiss
autor
13. lis 2020

Tak jak říkám, nikdy jsem nebyla na nemocenské a mateřské a mám hodně dnů dovolené, které se prý údajně převést nemohou, tolik dnů. Mám skoro 20 dnů ještě. Tak nevím. Pouze jsem chtela vědět jak je to s těmi financemi 🙂.

hezz17
13. lis 2020

@barunkiss prave, kdyz v tom clovek neni trochu zbehly, tak pak kyvne. Takhle prijdes o mesic neschopenky, treba 15tis, nebo kolik mas.... prevest se to da. Ja si treba převáděla celych 5 dni...

barunkiss
autor
13. lis 2020

@hezz17 já to chápu, ale ja si vybírám jen 5 dni, vice jsem už nechtěla a naše neochotna účetní hned brblala, že musí převádět dalších téměř 15 dni a ze by více už nešlo, když to výberu až za 3 roky. Tak nevím jen jsem chtela vědět, jestli v tom rozmezí kontroly 27.10. A ukončení 6.11. Dostanu jeste zaplaceno. 15.11. Jdu na mateřskou, takže stejně naštěstí te dovolené nebudu vycerpavat hodně.

hezz17
13. lis 2020

@barunkiss ale ty to vybereš po skoncenu materske. Ne po skončení rodicovske. Pokud je neochotna, tak si ke konci materske pisemne zazadej o cerpani (=proplaceni) zbytku dovolene. Pokud si nezazadas, nemusi to delat automaticky a prisla bys o ni.

hezz17
13. lis 2020

@barunkiss a urcite dostanes neschopenku az do jejiho ukonceni 6.11.

lenoulinkaa
13. lis 2020

@barunkiss prosím tě, co to máte za účetní? Snad tomu nevěříš, že s převodem dovolené má takovou práci. Oni ti nemají co nařizovat. Jednou jsi nemocná a hned na to nastupujes na ppm a dovolenou si můžeš vybrat bezprostředně po mateřské dovolené a ještě ti vznikne nárok na dovolenou v dalším roce. To co ti tam tlucou do hlavy jsou nesmysly. A když si o ní nepožádas po ppm, bude se ti táhnout pres rodicovskou dovolenou.

barunkiss
autor
13. lis 2020

@lenoulinkaa no mi nikdo nedokázal vysvětlit koho jsem se ptala, jestli to fakt tak musí být nebo ne...v práci si stali za svým a naše účetní ani nebývala v práci kvůli nemoci, tak mi vždycky jen volala co se musí a co ne. Na internetu jsem vzdy jen našla info, které mi bylo k ničemu. Tak jsem na to kývla a ostatní kolegyně se chovaly jako, co bych chtela jiného, že ony to tak taky měly před mateřskou když byly na PN, tak jsem pochopila, že to tak má být 😳. Příště asi budu chytřejší....

hezz17
13. lis 2020

@barunkiss kdyz to clovek resi prvne, tak to je na prd 🙂 bohužel casto lepsi resit s nekym, kdo to nedavno resil nez s ucetni 😑

luhana
15. lis 2020

@hezz17
Takze nejlepsi varianta je vycerpat (nechat si proplatit) zbytek dovolene po ukonceni materske pred nastupem na rodicovskou? Promin, temhle vecem moc nerozumim. Resim to same co barunkiss. Jsem cele tehu na PN, rodit mam v breznu a zbyva mi 42 dni dovolene (jeste i z lonska)

hezz17
15. lis 2020

@luhana no jasne. Protoze jinak skoncíš pn o 42 pracovnich dni driv. Coz je sice fajn kvuli vychazkam, ale jsou to 2 mesice o ktere prijdes na pn

luhana
15. lis 2020

@hezz17
Diky 😉

telecka1
21. kvě 2024

Dobrý den já bych chtěla se zeptat jestli jsem neudělala blbost byla jsem na neschopence o začátku těhotenství A dnes jsem přešla na mateřskou jsem 34 týden Děkuji

hezz17
21. kvě 2024

@telecka1 co by na tom bylo blbe? Na materskou se nastupuje 6-8tydnyu pred terminem proodu

telecka1
21. kvě 2024

@hezz17 děkuji

telecka1
5. čer 2024

Dobrý den! Jsem nastoupila na mateřskou 6.tydnu do porodu jak to bude z výplatou? Jsem dostala od gynekolog papír a ten jsem odnesla do práce a to je vše nebo mam nikam to ještě nahlásit děkuji