Nástup z neschopenky na mateřskou dovolenou

market9391
12. srp 2016

Ahoj mám dotaz pracovala jsem pod agenturou od 27. 2. 2014. od prvního dubna jsem nastoupila pod hlavní firmu a ta mi sjednala pracovní poměr na dobu určitou do 30.9. 2016. Od 9.4 2016 jsem na neschopence, protože jsem zjistila, že jsem těhotná a měla jsem menší komplikace, a teď nevím co s tím protože termín porodu mám zatím 26.11. 2016 a smlouva mi vyprší 30.9. 2016 a na odchod na mateřskou mi to asi nevyjde ☹ Mám jít na pracovní úřad a potom na pojišťovnu? Vůbec nevím co s tím?

nutricnihodnota
12. srp 2016

Nemůžeš jít na pracák, když jsi na neschopence. Normálně budeš marodit dál a pak nastoupíš na mateřskou, protože se na tebe vztahuje ochranná lhůta.

market9391
autor
12. srp 2016

Vůbec nevím co si pod pojmem ochranná lhůta mám představit a co z toho vyplývá mám z toho hlavu kolem a bojím se abych něco nepokazila ☹

nutricnihodnota
12. srp 2016

@market9391 Ochranná lhůta znamená, že ačkoliv už nebudeš v době nástupu na mateřskou zaměstnaná, dostaneš mateřskou a budeš si moct hýbat s rodičovským příspěvkem úplně stejně, jako kdybys zaměstnaná ještě byla 🙂

xpila
12. srp 2016

@market9391 Je to jednoduché - zůstaneš na neschopence až do nástupu na mateřskou. Na tu jdi 6 týdnů před TP. Ochranná lhůta znamená to, že i když ti skončilo zaměstnání, máš nárok na mateřskou. Nikde nic nehlásíš.

nutricnihodnota
12. srp 2016

@market9391 Taky si můžeš vybrat, jestli nastoupíš na mateřskou 8, nebo 6 týdnů přeed termínem porodu, protože v obou případech ti to do té ochranné lhůty vyjde. Zkusím ti sem hodit nějaký odkaz.

nutricnihodnota
12. srp 2016

"Nárok na peněžitou pomoc v mateřství máte, když splníte podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů, pokud trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta tolik dnů, kolik trvalo zaměstnání. Vznikne vám např. v ochranné lhůtě znovu pojištění tzn budete znovu pracovat, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů."

market9391
autor
12. srp 2016

A lístek na peníze za říjen ponesu ještě do bývalé práce?

xpila
12. srp 2016
market9391
autor
12. srp 2016

Děkuji hned jsem klidnější