Nástup po mateřské zpět do práce. Jak by to bylo s penězi?

kacous1
25. led 2021

Dobrý den . Chtěla bych se zeptat jak je to s placením a nástupem do práce. V srpnu budou dceři 3 roky , nicméně se snažíme o miminko. Kdybych teoreticky otěhotněla teď. Tak do srpna bych byla v 7 měsíci, a to už by mě zaměstnavatel na měsíc asi nepřijal. ( smlouva na dobu neurčitou) Tal by mě zajímalo jak by to bylo s penězi ten 1 měsíc, než bych přešla na MD v tom 36 TT. Absolutně se v ton ztrácím . A jak je to pak s rodičákem. Děkuji 🙂

emamaira
25. led 2021

Mám to podobně, kdyz jsem otěhotněla, tak jsem si prodloužila vyplácení RP do doby nástupu na mateřskou. A v práci jsem si na dobu od 3 let syna do nástupu na mateřskou domluvila neplacené volno, mám tam rozdíl asi 3 měsíce.

te_reza
25. led 2021

Ty bys měla v první řadě zavolat do práce, jestli s tebou počítají, těhotná totiž ještě nejsi. Já měla taky smlouvu na neurčito a i tak mě propustili. Když chcete druhé, proč si nedáš rodičák na 4 roky?

emamaira
25. led 2021

Jo a na MD se nastupuje už 32tt až 34tt.

daisymaminka
25. led 2021

To je hrozně velké plánování. Pokud by k tomu byl důvod, lze to řešit i neschopenkou. Moje kolegyně je to tak 4 možná 5 let to tak udělala. Měla se vracet v únoru. Nedala vědět ani v prosinci, ani v lednu. Ozvala se 14 dní před nástupem, že nenastoupí neb je těhotná. Dodala neschopenku a rodila až v létě.

kacous1
autor
25. led 2021

@emamaira Děkuji . A jak to bude potom s mateřskou a rodičákem ? To rovnou nastoupíte na rodičák? I těch 6 měsíců co se pobírá mateřská ?

kacous1
autor
25. led 2021

@daisymaminka hodně jsem slyšela , že to ženský řešili neschopenkou. Ale to asi záléží i na gynekologovi , jestli napíše neschopenku jen takne? Ikdyž by se jednalo třeba o měsíc 🙂

hanih
25. led 2021

Pokud by to opravdu vyslo, jak planujete, mela bys na ten mesic do prace nastoupit. Otazkou je, co delas za praci a zda je to mozne. Premyslim, ze pokud by ti zamestnavatel nechtel umoznit nastup do prace na ten jeden mesic, mohla by to byt prekazka na strane zamestnavatele a tudiz bys byla doma za plny plat. Ale zas je to nestandardni situace, tak nevim, jestli to tak opravdu funguje. Snad nekdo povolanejsi bude vedet presne.

kacous1
autor
25. led 2021

@hanih to bych už asi nedala poslední měsíc v práci. Je tam fyzická zátěž . S dcerou jsem byla skoro do 7 měsíce a to už byl masakr. 🙂

daisymaminka
25. led 2021

@kacous1 Samozřejmě, že záleží na lékaři. Ani to nemusí být gynekolog. To, že je ženská těhotná a na neschopence, neznamená, že musí mít rizikové těhotenství. Třeba může mít chřipku, co já vím. A určitě ano, řeší se to tak hodně, protože taky neschopenka = nějaký příjem. Zatímco neplacené volno = příjem nula. Takže tak... Ale to máte daleko, zatím bych nic neplánovala, až to přijde, tak uvidíte, případně vám tu holky poradí až to bude aktuální...

emamaira
25. led 2021

@kacous1 ano, pokud ti trvá pracovní poměr, který jsi měla před první mateřskou, budeš dostávat 6 měsíců mateřskou a pak rodicak. Bude to stejne jako u prvního dítěte 🙂

surikata131
25. led 2021

@kacous1 pokud máš nárok na PPM, tak nastupuješ 6-8týdnů před termínem porodu, pak po 24týdnech PPM rodičák. Pokud nemáš nárok na PPM, nastupuješ na rodičák dnem porodu, pochybuju, že by tě někdo hnal v 9.měsíci do práce, určitě by dal gynekolog nesvhopenku

ajja87
25. led 2021

Řešila jsem nedávno.. Mě teda chyběli 2 měsíce do ppm, ale nastoupila jsem, přestože pro mě musel zaměstnavatel najít jinou práci. Každopádně si můžeš o ten měsíc prodloužit rodicak, at máš nějaký příjem, pokud bys si zazadala o prodloužení do 4 let věku prvniho dítěte (neplacené volno v práci) a nebo ten měsíc prostě poresit neschopenkou... Ale za mě teda nic neplanovat, protože my takhle plánovali, jak nám to takhle vyjde nakonec a bylo z toho 2 roky snažení... Takze za mě tak

llluckaaa
25. led 2021

Měla jsem to podobně, navazovala jsem z první RD na nemocenskou, poté MD a zase RD. Mateřská se mi počítala ze stejného základu jako ta první. Pokud máš smlouvu na dobu neurčitou, tak tě i na ten měsíc zaměstnavatel přijmout musí a nebo tě nechat na překážkách na straně zaměstnavatele, pokud pro tebe nemá místo. Pokud by byla překážka při nástupu na tvé straně, šlo by asi na těch pár měsíců domluvit neplacené volno. Pokud budeš mít zdravotní problém, těch pár měsíců můžeš být na nemocenské.

kacous1
autor
25. led 2021

@ajja87 . Dekuju 🙂 to bylo jen takove mysleni "nahlas" , je mi jasne , ze otehotnet nejde na lusknuti prstu 🙂

ajja87
25. led 2021

@kacous1 Jasný, ja takhle mluvila,, nahlas,, taky... A chápu tě... Ono když vidíš okolo, jak to všem jde, že jim ta mateřská jedna skončí a druha začne, tak máš takové myšlenky taky... Já už se na to prostě teď zpětně dívám jinak, ale každopádně ti přeji ať ti to vyjde.. Ja už odpocitavam dny do porodu 🥰

priefi
25. led 2021

@kacous1 na md můžeš nastoupit 6 až 8 týdnů před tp, na přechodnou dobu mezi RD a md záleží na Tobě, zda chceš do práce, anebo nastoupíš na DPN