Nástup otce na mateřskou. Máte zkušenost?

legelata
20. led 2020

Ahoj holky, nemá tu někdo prosím praktickou zkušenost s nástupem otce na mateřskou? Jde mi o to, že otec dítěte může nastoupit až šest týdnů od porodu. Tím pádem těch 6 týdnů mám jít já na RP nebo jak se to dělá? Jsem živnostnice, takže nemám žádný pracovní poměr nebo tak. Plus tedy mateřská u chlapa trvá jen 22 týdnů, znamená to, že těch 6 týdnů (když žena má 28) jakoby propadne? Díky, mám z toho hlavu v pejru 😀

lida9
20. led 2020

jo 6ti nedeli ma clovek smulu, ja nic nebrala.. az pak manzel jen tech 22 tydnu... a az pak jsem standartne zacala pobirat RP...

legelata
autor
20. led 2020

@lida9 Aha, díky, já se bála, jestli se nějak nemusim už hlásit na RP, abych jako nebyla ve vakuu.

j.a.n.i
21. led 2020

@legelata No, nemusis, ale normalne budes muset zaplatit jako osvc sociální a zdravotní, nebo zivnost přerušit a nahlasit se jako osoba pecujici o dite.

dandaa
21. led 2020

Můžeš jít na UP na tu dobu než nastoupíš na RP a pokud jsi pracovala i na OSVČ poslední dva roky tak máš nárok na nějakou podporu.

legelata
autor
21. led 2020

@dandaa
@j.a.n.i Živnost právě přerušovat nebudu, tudíž asi prostě to začnu řešit až těch 6 týdnů po a do té doby nic. Jinak to nevidím.

j.a.n.i
21. led 2020

@legelata Tak to v tom případě nebudeš řešit nic celých 28 týdnů a budeš si platit sociální a zdravotní.

legelata
autor
21. led 2020

@j.a.n.i Jasny, diky... Ja se bala, zda se nekam nemusim hlasit po tom porodu, abych pak treba neztatila narok na RP nebo neco 😀