Nástup na mateřskou a PPM. Jak se krátí nárok na roční dovolenou?

nnikkolletta
7. říj 2019

Dobrý den,
mohla bych poprosit o radu. Termín porodu mám 4.1.2020. A řeším tedka nástup na mateřskou. Kdybych nastoupila 8 týdnu před porodem tak by mi to vyšlo na 11.11. 2019. Tudíž na mateřské budu v roce 2019 necelých 40 pracovních dní tak se mi krátí nárok na roční dovolenou nebo mi zustane 20 dní? Jestli mi zustane celý počet tak kdybych si to vybrala před nástupem pěkne by mi to vyšlo na začatek listopadu, jak se pak bude počítát mateřská? Mateřská mi skončí po pul roce tudíž 11.4.2020 a finančně mě ten duben vyjde jak? A vlastně od 1.5. by mi začal být vyplacen rodičovský příspěvek?

Děkuji moc za rady

zuzita15
7. říj 2019

@nnikkolletta za rok 2019 uz mas predpokladam 60dni odpracovanych, takze se ti dovolena nekrati, naopak v roce 2020 “odpracujes” dalsich min 60dni, takze ti vznikne narok na dovolenou za cely rok i ve 2020. Zbytek dovolene si muzes vybrat mezi materskou a rodicovskou, zamestnavatel musi vyhovet. Jinak za duben dostanes pomernou cast materske a pokud by byla tahle cast nizsi nez tvoje materska, doplati ti kus jeste pracak ve forme rodicovskeho prispevku, ale jen do vyse matersky (nemuzes brat na rodicaku vic nez na matersky) a samozrejme max vysi rodicaku. Takze bud ti rodicak vyplati uz od 12.4. nebo az od 1.5. Vyber dovoleny na tohle nema vliv, to nahlasis jen zamestnavateli, pracak to nezajima.

nnikkolletta
autor
7. říj 2019

@zuzita15 super díky moc za radu. 🤗