Nástup na mateřskou a nárok na čerpání dovolené

skretik
16. srp 2018

Ahoj holky, chci se jen ujistit a zeptat. Měla bych nastoupit na mateřskou dovolenou cca 23.12.2018, termín porodu mám někdy kolem 8.2.2019, mám v tomto případě nárok na celou dovolenou za rok 2019? Dovolenou bych si čerpala hned po ukončení mateřské. Jestli to dobře chápu, mateřská dovolená je brána jako odpracované hodiny?! Děkuji moc za vysvětlení

lenoulinkaa
16. srp 2018

@skretik ano tam je celý nárok, protože tam bude víc jak 60 pracovních dní na PPM.. PPM bude končit na začátku července.

wrtulka
16. srp 2018

Zrovna řeším..a jsem hodně překvapená, měla jsem za to že mám nárok jen na poměrnou část 🙂

betelgeuzz
16. srp 2018

@skretik ano, budeš mít nárok na celou dovolenou roku 2019.
@wrtulka pokud v roce "odpracuješ" více jak 60 pracovních dní, máš nárok na celou dovolenou. Mateřská se bere jako odpracování, stejně tak čerpání dovolené. POkud by to bylo míň, jak 60 dní, tak pak máš nárok jen na poměrnou část.

wrtulka
16. srp 2018

@betelgeuzz no já letos nastoupila na mateřskou 19.1 a v červnu mi skončila..takže to bylo určitě 60 dnů plus něco před tím jsem odpracovala..tak to je bezva..já se dneska podivila, když mi přišla výplatní páska 😀

skretik
autor
16. srp 2018

@wrtulka jako zes nemusela zadat a stejne Ti to proplatili jen tak 🙂, tak to je parada 🙂

skretik
autor
16. srp 2018

Dekuju vsem za upresneni a dobrou zpravu 🙂 , uz aby byl prosinec 🙂

wrtulka
16. srp 2018

@skretik Noo já žádala, ale jen o proplacení poměrné části.. (v červnu) tohle (většinový zbytek)mi proplatili bez toho abych jim řekla...proto to překvapení

wrtulka
16. srp 2018

@betelgeuzz prosím tohle a takhle to už platí jak dlouho? Byla v tom nějaká změna? (mám starší dceru rok narození 2012 a tam mi právě zaměstnavatel proplatil jen poměrnou část

betelgeuzz
16. srp 2018

@wrtulka platí to minimálně 9 let, nejpíš ale i dýl. Tehdy jsi měla těch 60 odpracovaných dní v roce? Pak jsi to měla dostat celé. Ale některé učetní to dobře neznají, hlavně v těch menších firmách, kde to účetní dělá ručně, může dojít k chybám. Já pracuji s účetním programem a ten to počítá automaticky podle legislativy.

wrtulka
Autor odpověď smazal
Zobraz
laja64
16. srp 2018

@betelgeuzz ja o tom slysela taky poprve letos
. U dcery narozené 25.5.2012 jsem docerpala mateřskou a proplatili mi zbytek mojí dovolené (10dni - která mi z roku 2012 zbyvala) . Teď nastupuji na PPM 23.8.2018 , takže v roce 2019 bych 60 dní ,,odpracovanych" mít měla, ze? Takže mi zaměstnavatel v roce 2019 proplati 20 dní dovolené?

betelgeuzz
16. srp 2018

@laja64 a neměla jsi před mateřskou nemocenskou, to by se pak krátilo. Pokud nastupuješ 23. 8. tak je to na hraně, nejsem si jistá, že tam těch 60 pracovních dní v roce 2019 bude, nepočítala jsem to přesně.

markal1
16. srp 2018

Chci se také zeptat, když nastoupím na mateřskou dovolenou cca 15.12.2018, bude se mi nějak krátit dovolená za rok 2018? Děkuji za vysvětlení

betelgeuzz
16. srp 2018

@markal1 pokud do mateřské pracuješ a nebyla jsi na neschopence déle, než 100 dní, tak nebude.

markal1
16. srp 2018

@betelgeuzz děkuji za zprávu 🙂

laja64
16. srp 2018

@betelgeuzz ano nemocenskou mám od 30.5.2018

anule123
22. led 2019

Ahoj chci se zeptat když jsem opravovala 1 rok s práce mě vyhodili jelikož nebyla práce nastoupila jsem do nové kde jsem otěhotněla ve zkušební době a pak jsemnou zaměstnavatel ukončil pracovní poměr...
Byla jsem. Na sociálce abych se zeptala zda mám nárok na mateřskou dovolenou a tam my řekli že nezáleží že mám opracováno 1rok že je tak zvaně ochrana lhůta do které jsem se nevešla tudis nemám nárok docela mě to mrzí těšila jsem se že když mám odpracovano že mám nárok poraďte mi prosím děkuji

betelgeuzz
23. led 2019

@anule123 pro nárok na mateřskou musíš mít odpracovanou dobu a musí trvat účast na pojištění, tzn. že musíš být zaměstnaná, nebo si platit pojištění (u OSVČ), nebo ještě trvá ochranná lhůta. Pokud máš po ní, tak nárok nemáš.

lastovenka
22. bře 2019

Ve firmě máme nárok na 25 dnů za rok, na mateřskou mám odchod 18.3. - budu mít tedy taky nárok na všech 25 dnů? Protože náš účetní mi řekl, že se mi to bude krátit. Což mi přijde teda v rozporu se zákoníkem a s tím, co tu píšete☹

betelgeuzz
22. bře 2019

@lastovenka ano, budeš mít nárok na celou dovolenou. Abys měla celoroční nárok, musíš mít odpracováno 60 dní/směn a do těch odpracovaných se počítá i čerpání mateřské. Pokud si dovolenou vybereš hned při ukončení mateřské, krátit ti ji nesmí.

marta1295
19. kvě 2019

Já bych se taky chtěla zeptat ohledně mateřské dovolené jsem poprvé těhotná a nevím jak to chodí podle čeho se mateřská pocita já teda teď zaměstnaná jsem ale nemám ještě smlouvu ale jinak za ten rok jsem v zaměstnání byla tak teď vůbec nevím zda nějaký nárok budu mít děkuji vám za rady

blahoska
15. črc 2019
Uživatel blahoska je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od blahoska.

@marta1295 Ahoj, podrobné informace o mateřské v roce 2019 a 2020 najdeš např. tady - https://www.kojenecke-obleceni.eu/materska-dovolena-x31265 Najdeš tam i kalkulačky na výpočet, kde si přímo můžeš spočítat, kolik budeš na mateřské dostávat. Hlavně doufám, že opravdu schválí navýšení rodičovského příspěvku od 1.1.2020 z původních 220 tisíc na 300 tisíc. myslím, že nám maminkám se každá koruna hodí.