Může 3leté dítě do školky na celý den? Mám 4letou RD

theresa
17. únor 2015

Dobrý den, ráda bych se zeptala zda může dítě do školky ve věku 3 let, když budu mít 4-letou variantu rodičovské dovolené? Mám poslední šanci si prodloužit rodičovskou dovolenou na 4. roky a mohla bych si u něj přividělávat na dohodu o provedení práce, ale mám obavu, že mi nevezmou dítko do školky na celý den, 7 dní v týdnu. Prosím moc o radu.

pkolin
17. únor 2015

Dítě může do školky chodit denně od 2 let věku aniž by maminka přišla o rodičovský příspěvek. Pokud bude ve školce volno a vezmou dítě, pak v pohodě...

theresa
autor
17. únor 2015

@pkolin Je to novinka, nebo to tak bylo i dříve.? Vím, že tady ve školce s tím je problém. Chci dcerce teď podat přihlašku a napsat tam zaměstnavatele, u kterého bych pracovala na dohodu. Myslela jsem si totiž, že se vylučuje pracovat na rodičáku, když vlastně rodičák se pobírá a má se pečovat v tom čase o dítě.

michaela_2
17. únor 2015

@pkolin nemyslím si. Na dávku rodičovského příspěvku má nárok ten, kdo osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě - tedy to není umístěno ve školce. Tak je to myslím přímo v zákoně. Nevím tedy, jestli se neudála nějaká změna 🙂 loni se měnila spousta zákoníků, ale podle mě, to má logiku. Pokud dítě přijmou na celý den do školky a maminka tím pádem může jít do práce, proč by měla pobírat dávku na rodičovské dovolené? 😉

j.a.n.i
17. únor 2015

@michaela_2 Tak to by sis měla ten zákon možná přečíst... a fakt se neměnil z loňska na letošek.

j.a.n.i
17. únor 2015

@theresa No, je otázkou, zda řešíš pobírání rodičáku nebo rodičovskou dovolenou, protože rodičovská dovolená je maximálně do 3 let věku a dále prodloužit nejde. A nějak nechápu, proč tedy nejdeš na zkrácený úvazek?

theresa
autor
17. únor 2015

@j.a.n.i Jani, tak že mám být v klidu, přihlášku do školky podat a od září začít pracovat na dohodu?

michaela_2
17. únor 2015

@j.a.n.i https://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsk... Je tam napsáno, že dítě nesmí navštěvovat předškolní zařízení, denně delší dobu než 4h 😉 a to podle mě, celý den, nesplňuje, ne?

theresa
autor
17. únor 2015

@j.a.n.i Jani, na zkrácený úvazek bude muset zaměstnavatel odvádět soc. a zdrav. na dohodu ne.

xpila
17. únor 2015

@michaela_2 Nejdřív by sis ten odstavec měla přečíst celý!

michaela_2
17. únor 2015

@xpila přečetla jsem si to CELÉ!!!! a musím říct, že mě poměrně rozčilují některé zdejší chytračky, které jsou schopny psát akorát - přečti si zákon, přečti si to celé apod.

Já jsem napsala pouze svůj názor, jak jsem to pochopila a zkopírovala jsem i odkaz, kde jsem to četla, ať si to každá maminka přečte sama. Můžete tedy příště laskavě napsat, jak to podle vás je, místo toho, abyste pouze zpochybňovala??

xpila
17. únor 2015

@michaela_2 Nepřečetla, kdyby ano, tak tady nepíšeš takovéto věci. A chytračky si nech pro sebe, když tomu nerozumíš, tak neraď.
Jasně je tam napsáno toto:
•Podmínka osobní celodenní péče se považuje za splněnou a rodičovský příspěvek náleží i v případech, kdy:
◦dítě mladší 2 let navštěvuje jesle nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci,

To znamená, že dítě nad 2 roky může jesle nebo jiné obdobné zařízení navštěvovat neomezeně.

michaela_2
17. únor 2015

@xpila ,,dítě navštěvuje předškolní zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně, pokud jeho oba rodiče nebo osamělý rodič jsou osobami závislými na pomoci jiné osoby ve stupni III a IV''

a tato věta je podle tebe co?? Jesle snad nejsou předškolní zařízení ne? Takže já to chápu tak, že starší děti, tzn. od 3 let, smí navštěvovat školku max. 4 h denně.............

michaela_2
17. únor 2015

Tak jsem fakt neměla pravdu 🙂 tady je to napsáno jasně, omlouvám se

http://www.aktualne.cz/wiki/finance/rodicovsky-...

Je to od roku 2012, na konci..........

scvrcek
17. únor 2015

Nad dva roky veku muze byt dite ve skolce na cely den a mama si vydelat kolik chce a neprijde o rodicak... To vim jiste od sveho danoveho poradce, sama pracuju a dite mam ve skolce na tri dny, na socialce mi rekli to same...

evulina77
17. únor 2015

@michaela_2 nemáš pravdu, dítě může chodit do školky. Omezení tam je, ale do dvou let dítěte.
@theresa klidně můžeš malou dát do školky, normálně. Jen bych si dala pozor na to, aby to bylo víc než přivýdělek, aby si tě (pokud jsi vdaná) mohl manžel odečíst z daní. Jde o 24 tisíc a příjem nesmí přesáhnout 68 tisíc za rok a rodičák se do toho nepočítá. Bylo by škoda se o to připravit, pokud by si to přesvyhla jen o pár stovek...

xpila
17. únor 2015

@michaela_2 "pokud jeho oba rodiče nebo osamělý rodič jsou osobami závislými na pomoci jiné osoby ve stupni III a IV'' - je potřeba číst celé, týká se to jen úzké skupiny lidí.

pkolin
17. únor 2015

Byla jsem na sociálce před týdnem vyřizovat rodičák a paní mi to tam také říkala, omezení je pouze pro děti do věku 2 let, nad 2 roky věku může dítě chodit do školky bez omezení, můžeš pobírat rodičovský příspěvek a přivydělat si kolik je libo 🙂 Jen jak už tu bylo psáno, pokud si chce manžel uplatnit slevu na dani na manželku, nesmí být přivýdělek vyšší než 68tis. Pokud ale to pro Vás není rozhodující a raději si budete na plno vydělávat, tak si můžete vydělat kolik je libo 🙂 A holky, nehádejte se tu, od toho to tu není. Je pravda, že se událo dost změn a někdy je těžké zákony správně pochopit. Tak teď už je jasno a nerýpejme do toho 😉

pkolin
17. únor 2015

@theresa Je to nové od roku 2012 myslím 🙂 v pohodě můžete do práce a dítě do školky a pobírat rodičák

theresa
autor
17. únor 2015

Holky a nevíte, jak si mám upravit pracovní poměr v práci? Budu si přividělávat u stejného zaměstavatele u kterého jsem byla zaměstnána před rodičovkou. Musím ukončovat stávající pracovní smlouvu na poměr neurčitý? Vůbec nevím.

bulinka
17. únor 2015

@theresa a proč tedy nezačnete pracovat rovnou na tu stávající smlouvu? Ale chcete jít na dohodu?

blannie
17. únor 2015

@theresa musí se odlišovat rodičovská dovolená (do tří let) od pobírání rodičovského příspěvku jako soc. dávky (do čtyř let)

evulina77
18. únor 2015

@theresa nic neukončuj, uzavři novou smlouvu. Ale nechápu, proč se nevrátíš normálně do práce. Nějak se mi zdá, že ten tvůj zaměstnavatel chystá nějakou prasárničku. On by tě měl po 3 letech vzít zpět do práce, jinak ty musíš požádat o prodloužení a on to musí schválit. Rozhodně neukončuj poměr na dobu neurčitou. Pokud by tě po rodičáku nechtěl vzít zpět na smlouvu na dobu neurčitou, musí ti zaplatit odstupné. No byla bych opatrná...

xpila
18. únor 2015

@evulina77 Rodičovská dovolená je maximálně 3 roky, do 4 let je to neplacené volno, které už nemá povinnost dát, takže jednak, že si nemůže požádat o prodloužení RD, ale on to ani nemusí schválit.

@theresa V práci je rodičovská dovolená maximálně do 3 let, takže buďto se vrátíš do práce na svou smlouvu, nebo si požádáš o neplacené volno do 4 let, nicméně tomu nemusí vyhovět.

vendulka
18. únor 2015

může, co by nemohlo, já dala dceru ještě před třetíma narozeninama a mám prodloužený rodičák z 3 let na 4 roky

simdan
18. únor 2015

??tak já mohla dát syna do školky ve 3letech(měla jsem MD na 4roky),ale jen na 4hodiny denně,jinak bych přišla o rodičák...nevím jak je to teď

pkolin
18. únor 2015

@simdan Tak to už je ale asi dávno, máte už velké děti, to už teď neplatí, omezení je pouze pro děti do 2 let věku, od 2 let mohou chodit do školky neomezeně a nepřijdete o rodičák...

monikask
15. dub 2015

@scvrcek Nevíte prosím, jak je to? Dcerka chodí do školky od 2,5 let (od začátku listopadu), kdy chodí na celý den. Já jsem v té době chodila občas na brigádu. Od ledna jsem v nové práci, tedy o 4 měsíce dříve, než budou dcerce 3 roky, a dobírám ještě rodičovský příspěvek. Dnes mi někdo řekl, že prý budu muset ten rodičovský příspěvek vracet od té doby, co je dcerka ve školce. Nevíte prosím, jak to je? Děkuji moc

xpila
15. dub 2015

@monikask Od 2 let může do školky neomezeně a přivydělat si můžeš jak chceš.

marton
15. dub 2015

@xpila ahoj,asi se upíšeš,ale pochopila jsem dobře,že matka bude doma,bude pobírat na dítě cca 7600kč/3 roky RD/,dá dítě do školky,hodí nohy na stůl a rodičák ji zůstane? 😖

j.a.n.i
15. dub 2015

@marton ano.